Рішення № 88823542, 16.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
240/9120/19
Номер документу
88823542
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/9120/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 процентів розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії з 06.07.2005 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до 70 процентів з обмеженням складових грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 90 процентів грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, здійснити виплату (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії) різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат;

- визнати дії Житомирського обласного військового комісаріату протиправними щодо внесення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення з 01.01.2018 пенсії розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб та без урахування посадового окладу за аналогічною посадою, з якої був звільнений;

- зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням: розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти або посадового окладу за посадою військового комісара Коростишівського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області станом на 01.03.2018, з якої був звільнений, та подати її встановленим порядок до пенсійного органу.

В обґрунтування позову зазначає, що до 01.01.2018 пенсія виплачувалася згідно законодавства в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Жодним законодавчим або нормативно-правовим актом не передбачено зменшення розміру пенсії з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення при її перерахунку звільненим військовослужбовцям, яким призначена пенсія раніше. Верховний Суд дійшов висновку у постанові від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18, що "при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним". Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 90 процентів до 70 процентів, з якого здійснено перерахунок пенсії, є протиправними. Зазначає, що згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 06.02.2019 по справі №522/2738/17, грошове забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Фактично пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату із урахуванням лише трьох складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, що не відповідає вимогам закону. Вказує, що посадовий оклад за посадою військового комісара Коростишівського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, з якої він звільнявся у 2005 році, згідно штату комісаріату з 01.01.2018 складає 5360,00 грн., а пенсія виплачується з окладу 4930,00 грн. Крім того, вказує на те, що відповідно до п. 1 примітки Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" - посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Вважає, що для визначення його окладу підлягає застосування величина у розмірі 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, а не прожитковий мінімум".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 07.08.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №240/9120/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить відмовити у задоволенні позову. Вважає, що перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до вимог Закону №2262 щодо максимального розміру пенсії, а саме - у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.

Житомирський обласний військовий комісаріат у відзиві на позов зазначає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Позивач у відповіді на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначив, що до 01.01.2018 пенсія йому виплачувалася згідно законодавства у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, а зміни у розмірі пенсії стосуються лише тих осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при призначенні пенсії. Разом з тим, зазначив, що Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

У відповіді на відзив Житомирського обласного військового комісаріату позивач зазначив, що фактично Житомирським обласним військовим комісаріатом протиправно обчислений розмір його посадового окладу, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року - 1762 грн. Також відповідачем безпідставно зменшено відсоткове значення розміру основної пенсії на 20% та не враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавка за роботу з таємними документами 15% - 161,25 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 847,00 грн.; премія 10% - 107,50 грн. та підвищення по постанові КМУ №355. При цьому, протиправно запроваджено поетапність виплати йому пенсії - 50% з 01.01.2018, 75% з 01.01.2019 та 100% з 01.01.2020 року.

Ухвалою суду від 04.11.2019 поновлено провадження у даній справі.

Ухвалою суду від 20.11.2019 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.

Ухвалою суду від 24.03.2020 провадження у справі поновлено.

Ухвалою від 25.03.2020 зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19, яке набрало чинності, а тому ухвалою суду від 16.04.2020 відповідно до ч. 1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлено.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.05.2019 №О-2158 повідомлено позивача про те, що з 01.01.2008 грошове забезпечення для обчислення його пенсії було визначено відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", за посадою, яку заявник займав на день звільнення з військової служби. Грошове забезпечення до перерахунку пенсії становило 2809,75 грн. в тому числі: посадовий оклад 1075,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 484,00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 15% - 161,25 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 847,00 грн.; премія 10%- 107,50 грн. Відповідно до п. "а" ст. 13 Закону основний розмір пенсії був обчислений у розмірі 90% від грошового забезпечення (за вислугу 40 років), що становить 2528,78 грн. Загальний розмір пенсії станом на 31.12.2017 становив 3295,73 грн., в т.ч.: основний розмір пенсії 2528,78 грн.; додаткова пенсія потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії 56,94 грн.; підвищення основного розміру пенсії відповідно до ПКМУ від 23.04.2012 №355 407,02 грн.; індексація пенсії - 302,99 грн. Роз`яснено, що відповідно до ст. 63 Закону всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право па пенсію за цим Законом на умовах у порядку га розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова) з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 становить 9615,00 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн. Перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Підстави для обчислення основного розміру пенсії з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення відсутні. Розмір перерахованої пенсії відповідно до постанови становить 6787,44 гри., в т.ч.: основний розмір пенсії 6730,50 грн. (9615,00 грн.х70%); додаткова пенсія потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії 56,94 грн. Відповідно до норм вказаної постанови загальний розмір пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018 становив 5041,59 грн. щомісячно, з 01.01.2019 по даний час становить 5914,51 грн. щомісячно. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 06.08.2019 повідомив позивача про те, що для проведення перерахунку пенсії громадянину ОСОБА_1 на виконання вимог наказу МОУ України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" надіслав до Пенсійного фонду оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Довідку про перерахунок пенсії з 01.01.2018 на зазначеного громадянина, яка була раніше надіслана, вважати недійсною та повернути на адресу Житомирського обласного військового комісаріату.

У довідці від 06.08.2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, зазначено такі складові для перерахунку та їх розміри:

посадовий оклад 5360,00 грн.;

оклад за військовим званням 1480,00 грн.

надбавка за вислугу років 3420,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Суд відмічає, що адміністративна справа, що розглядається Житомирським окружним адміністративним судом, є типовою справою щодо справи №240/5401/18, яка розглядалась Верховним Судом як зразкова, а тому відповідно до вимог ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що постановою КМУ від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються КМУ.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу основний розмір пенсії був обчислений у розмірі 90% від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд відмічає, що у подальшому стаття 13 Закону неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, а на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому що стосується як призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу відповідно до постанови №103 протиправно зменшено розмір процентної складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Що стосується вимог позивача щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, то ці суми позивачу не встановлювалися, а були включені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії як такі, що існували за його штатною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії - на 01.01.2008.

Оскільки законодавчо встановлені умови проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 не передбачають врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, суд вважає, що підстави для врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії при перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат вирішення цієї справи, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, передбачений у постанові №45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови №103. Порядок №45 у редакції до внесення змін постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 19.02.2020 по справі № 240/6263/18.

Отже, відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, постанови №103, Порядку №45. правові підстави для видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом саме на 01.03.2018 з урахуванням всіх складових відсутні.

Правову позицію, викладену в судовому рішенні Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, на яку посилається позивач, не можна застосовувати до даної справи, оскільки зазначене судове рішення постановлене за наслідками інших фактичних обставин справи.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010).

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 30.05.2018 по справі №307/3251/16-ц.

Отже, в цій частині позову слід відмовити.

Щодо стосується вимог позивача про визнання протиправними дій та зобов`язання Житомирського обласного військового комісаріату оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням: розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти або посадового окладу за посадою військового комісара Коростишівського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області станом на 01.03.2018, з якої був звільнений, та подати її встановленим порядком до пенсійного органу, слід зазначити таке.

Як було зазначено, Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до п. 1, 2 якої постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 постанови № 103 підвищених пенсій з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Водночас, постановою №103 були внесені зміни до п. 5 Порядку №45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також постановою №103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку №45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відповідно до додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад 5360,00 грн. відповідає тарифному розряду 26, тарифному коефіцієнту 3,04.

Згідно Закону України "Про Державний бюджет України" на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 становив 1762,00 грн.

З огляду на викладене, суд вважає, що розрахунок посадового окладу позивача мав бути визначений в розмірі 5360,00 грн. (1762,00 грн.*3,04=5360,00 грн.).

З матеріалів справи вбачається, що Житомирським обласним військовим комісаріатом як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (що підтверджується листом від 06.08.2019), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, а саме: посадовий оклад в розмірі 5360,00 грн.; оклад за військовим званням 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 3420,00 грн.

Таким чином, здійснивши системний аналіз вимог чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що відповідач - Житомирський обласний військовий комісаріат - відповідно до положень пункту 1 постанови №103, додатку 1 до Постанови №704 самостійно визначив розмір посадового окладу ОСОБА_1 у розмірі 5360,00, правильно при цьому застосувавши розмір прожиткового мінімуму, а не розмір мінімальної заробітної плати, як наполягає позивач.

Отже, враховуючи те, що відповідачем - Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (що підтверджується листом від 06.08.2019), з урахуванням розміру окладу за посадою у сумі 5360,00 грн., військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, суд відмовляє в частині задоволення позову про визнання протиправними дій та зобов`язання Житомирського обласного військового комісаріату оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням: розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти або посадового окладу за посадою військового комісара Коростишівського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області станом на 01.03.2018, з якої був звільнений, та подати її встановленим порядком до пенсійного органу. Ці дії вже вчинені Житомирським обласним військовим комісаріатом.

Наявним у матеріалах справи протоколом перерахунку пенсії підтверджується, що починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по дату подання позову до суду - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Як вже зазначалось, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 скасовано.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19.

Як наслідок, задоволенню підлягає вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсію позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 процентів розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії з 06.07.2005 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до 70 процентів з обмеженням складових грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням проведених виплат.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 384,20 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 16.04.2020.

Суддя Н.М. Майстренко