
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження в адміністративній справі
16 квітня 2020 року справа № 320/5206/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправною та скасування вимоги, рішення та податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому позивач з урахуванням зміни предмета позову від 22.11.2019 просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0009071303 від 15.07.2019 на суму 65900,14 грн.;
- визнати протиправним та скасувати рішення №0009061303 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 15.07.2019 на суму 19770,04 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "С" №0009021303 від 15.07.2019 на суму штрафних санкцій 01,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0009031303 від 15.07.2019 на суму 4493,19 грн. податкових зобов`язань зі сплати військового збору та 1123,30 грн. штрафних санкцій;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0009041303 від 15.07.2019 на суму 59909,00 грн. грошового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість та 14977,25 грн. штрафних санкцій;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0009051303 від 15.07.2019 на суму 53918,32 грн. грошового зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб та 13479,58 грн. штрафних санкцій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №320/5206/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 замінено відповідача у даній справі - Головне управління ДФС у Київській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області. Прийнято до розгляду заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 б/н від 22.11.2019 про зміну предмета позову. Постановлено здійснити подальший розгляд адміністративної справи №320/5206/19 за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання на 21.01.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 витребувано докази у справі від відповідача. Зупинено провадження в адміністративній справі №320/5206/19 та призначено наступне підготовче судове засідання у справі на 10.03.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 поновлено провадження у справі №320/5206/19.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 витребувано докази у справі від відповідача. Зупинено провадження в адміністративній справі №320/5206/19 та призначено наступне підготовче судове засідання у справі на 16.04.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 поновлено провадження у справі №320/5206/19.
У підготовче судове засідання, призначене на 16.04.2020, сторони у справі не з`явились, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно.
У той же час, 07.04.2020 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшла заява про відкладення підготовчого судового засідання на іншу дату у зв`язку із введенням на всій території України карантину.
13.04.2020 на офіційну електронну адресу суду від представника відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого судового засідання на іншу дату аналогічного змісту.
Приписами ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що позивачем надано великий обсяг доказів у справі, на ознайомлення з якими відповідачу потрібен час, а також час учасникам справи для підготовки відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України, визначивши період часу, який є достатнім для ознайомлення відповідачем з матеріалами справи та надання учасникам справи часу для підготовки відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив, з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України встановлено карантин та відповідно до заяви Голови Ради Суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офіційному веб-сайті Ради суддів України (http:// rsu.gov.ua), розміщено звернення до громадян щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
У зв`язку із встановленням карантину з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України відповідно до розпорядження Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 №87 "Про заходи щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19) рекомендовано учасникам судового процесу ознайомлюватись з матеріалами судової справи після завершення карантину; надання інформації у справах здійснювати у телефонному режимі через електронну адресу суду за посиланням http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/ та офіційний сайт судової влади. Текст даного розпорядження оприлюднено на офіційній веб-сторінці суду.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 80, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
1. Зупинити провадження в адміністративній справі №320/5206/19 - у зв`язку з необхідністю надання відповідачу часу на ознайомлення з матеріалами справи та надання учасникам справи часу для підготовки відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив - до 28 травня 2020 року.
2. Призначити наступне підготовче судове засідання у справі на 28 травня 2020 року о 12:00 год.
3. Запропонувати учасникам справи на період карантину з 12.03.2020 до 24.04.2020 всю поштову кореспонденцію надсилати на офіційну електронну адресу суду: inbox@adm.ko.court.gov.ua.
4. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала суду в частині витребування доказів по справі оскарженню не підлягає.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Кушнова А.О.