Рішення № 88811356, 16.04.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
300/535/20
Номер документу
88811356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2020 р. справа № 300/535/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач звернувся із письмовим зверненням від 23.09.2019 до Міністерства юстиції України, однак замість відповіді 22.10.2019 отримав запрошення на нараду до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на 21.10.2019. В той же час жодної відповіді на своє звернення не отримав. Позивач просить: визнати протиправним невиконання відповідачем своїх статутних обов`язків щодо контролю діяльності територіальних органів в порядку належного розгляду звернення від 23 вересня 2019 р. щодо неналежного здійснення такої діяльності та проведення по його суті повноцінної перевірки повноважними особами з подальшим наданням обґрунтованої відповіді компетентною особою; визнати протиправним скерування Міністерством юстиції України заяви від 23 вересня 2019 р. на розгляд Департаменту державної виконавчої служби цього Міністерства, до повноважень якого розгляд цієї заяви не належить; визнати протиправним скерування заяви від 23 вересня 2019 р. Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на розгляд оскарженому територіальному підрозділу вказаного міністерства - Головному територіальному управлінню Міністерства юстиції України в Івано-Франківській області; визнати протиправним ігнорування заяви від 23 вересня 2019 року відповідачем - Міністерством юстиції України та ненадання жодної відповіді на неї; зобов`язати відповідача негайно належно розглянути звернення від 23 вересня 2019 р. та надати вичерпну відповідь на всі поставлені вимоги, включно із відповіддю на всі викладені в обґрунтовувальній частині заяви запитання.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом вказання позивачем власного місця проживання чи перебування та поштового індексу.

13.03.2020 року позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунутий.

У зв`язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 13.04.2020. В зазначеному відзиві відповідач проти позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що ним вжиті усі заходи щодо вирішення питань поставлених позивачем у заяві від 23.09.2019. В той же час вказує на ту обставину, що на вимоги Закону України "Про звернення громадян" не поширюються на спірні правовідносини. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с.39-45).

Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відзив на позовну заяву, судом встановлено наступне.

Згідно частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Статтею 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст.3 даного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. При цьому скаргою є звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до вимог ч.3 статті 3 Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

23.09.2019 ОСОБА_1 , направлено заяву до Міністерства юстиції України (а.с.9-12).

В заяві позивач просив встановити наявність чи відсутність конфлікту інтересів завідувача сектору судової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 під час здійснення ним представництва управління в справі №0907/2-а-3/2011; вимагав перевірити ОСОБА_2 на відповідність критеріям державної служби щодо етичності та професійної придатності та вжити за наслідками такої перевірки відповідних заходів реагування; забезпечити належне представництво інтересів у вказаному судовому процесі.

Отже, заява позивача направлена на адресу Міністерства юстиції України відповідає ознакам встановленим ст. 3 Закону України "Про звернення громадян".

Приписами ст.7 Закон України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Згідно вимог статті 4 Закону України "Про звернення громадян" до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

У відповідності до ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Згідно з п. 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня його надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач звертає увагу на те, що 22.10.2019 отримав запрошення на нараду до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на 21.10.2019. Однак, жодної відповіді на своє звернення не отримав.

В той же час, відповідач вказує на те, що Скарга ОСОБА_1 від 23.09.2019, яка надійшла на адресу Міністерства юстиції України була передана на розгляд Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, так як вказаний Департамент являється структурним підрозділом Міністерства юстиції України та до компетенції відповідного підрозділу належить розгляд порушених питань у зверненні.

З метою належної перевірки фактів викладених у вказаній заяві Департаментом ДВС було доручено Головному територіальному управлінню юстиції в Івано-Франківській області провести нараду за участі заявника ОСОБА_1 .

На виконання доручення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 11.10.2019 №К-17400/20.4 стосовно проведення наради за участю заявника ОСОБА_1 . Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області листом від 17.10.2019 №01- 25/2316 заявника було запрошено на 21.10.2019 до управління юстиції для участі в нараді, стосовно вирішення питань, викладених у його зверненні (а.с.13).

Окрім того, у своєму відзиві відповідач вказує на те, що відповідь на скаргу ОСОБА_1 від 23.09.2019 надано Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

В той же час, доказів надання такої відповіді позивачу, відповідачем суду не надано, як не надано і тексту такої відповіді.

Зі змісту скарги позивача, датованої 23.09.2019 вбачається, що ним поставлено ряд питань пов`язаних із неналежною організацією та забезпеченням представництва в судах відповідачем та його територіальними органами.

Статтею15 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Абзацом 7 ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем в порушення вимог статті 19 Закону України "Про звернення громадян" не надано відповідь на звернення ОСОБА_1 від 23.09.2019.

Запрошення позивача до участі в нараді щодо вирішення питань поставлених ним у зверненні, жодним чином не вказує на належне виконання відповідачем вимог Закону України "Про звернення громадян".

Більше того, така форма вирішення питань поставлених в заяві не передбачена вказаним нормативно-правовим актом.

Окрім того,відповідач вказує на те, що викладені в заяві ОСОБА_1 від 23.09.2019 питання неодноразово перевірялись Міністерством юстиції України при розгляді аналогічних скарг. Однак, відповідач жодним чином не вказав на ці обставини позивачу та фактично залишив поза увагою його звернення не надавши жодної відповіді на його заяву від 23.09.2019.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку, що подана позивачем заява від 23.09.2019 підлягає належному розгляду відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Доводи відповідача щодо того, що в силу вимог ст. 12 Закону України "Про звернення громадян" заява позивача не підлягає розгляду в порядку визначеному цим законом, оскільки стосується представництва сторін, подання пояснень та доказів, є необґрунтованими, оскільки в заяві позивача поставлені питання пов`язані із неналежною організацією та забезпеченням представництва в судах відповідачем та його територіальними органами, що знаходиться поза межами процесуальної діяльності, а стосується виключно організаційних функцій відповідача та його структурних підрозділів та не можуть вирішуватись в межах конкретної адміністративної справи.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням встановленої судом обставини щодо ненадання відповідачем відповіді на заяву позивача, суд зазначає,що заявлені позивачем позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача (невиконання відповідачем своїх статутних обов`язків щодо контролю діяльності територіальних органів в порядку належного розгляду звернення від 23 вересня 2019 р. щодо неналежного здійснення такої діяльності та проведення по його суті повноцінної перевірки повноважними особами з подальшим наданням обґрунтованої відповіді компетентною особою; скерування Міністерством юстиції України заяви від 23 вересня 2019 р. на розгляд Департаменту державної виконавчої служби цього Міністерства, до повноважень якого розгляд цієї заяви не належить; скерування заяви від 23 вересня 2019 р. Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на розгляд оскарженому територіальному підрозділу вказаного міністерства - Головному територіальному управлінню Міністерства юстиції України в Івано-Франківській області; ігнорування заяви від 23 вересня 2019 року відповідачем - Міністерством юстиції України та ненадання жодної відповіді на неї) охоплюються поняттям неналежного розгляду звернення без дотримання вимог Закону України "Про звернення громадян".

Тому заявлений позов слід задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства юстиції України щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.09.2019 та зобов`язання Міністерство юстиції України розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2019 у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Згідно із частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений згідно квитанції від 03.03.2020 (а.с.1).

В той же час, не підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачені позивачем 20 грн. комісійних послуг банківської установи, оскільки не є судовими витратами в розумінні ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (номер і серія паспорта НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001) про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.09.2019.

Зобов`язати Міністерство юстиції України розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2019 у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001) на користь ОСОБА_1 (номер і серія паспорта НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Відповідно до п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, строк на апеляційне оскарження рішення суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.