Рішення № 88811355, 16.04.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
300/420/20
Номер документу
88811355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2020 р. справа № 300/420/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 1804373,12 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області 21.02.2020 звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 1804373,12 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом у розмірі 1804373,12 грн., який виник внаслідок несплати ним податкових зобов`язань з податку на додану вартість та пені.

Ухвалою від 24.02.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 25.03.2020 (а.с. 70). Відповідно до відзиву представник відповідача заявлені позовні вимоги визнав в повному обсязі, розгляд справи просив здійснювати без участі представника.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Комунальне підприємство "Галичводоканал" Галицької міської ради відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, знаходиться на податковому обліку в Галицькій ДПІ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та є платником податку на додану вартість (а.с. 60-62).

Протягом 2018-2019 років відповідачем подано до фіскальних органів податкові декларації з податку на додану вартість, якими задекларовано податкові зобов`язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 1585684,66 грн. Також протягом цього періоду на підставі податкових повідомлень-рішень до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 122608,41 грн. та нараховано пеню, яка виникла в результаті несвоєчасної сплати податкових зобов`язань в сумі 96080,05 грн.

Позивачем на виконання вимог пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" за №492-03 від 06.06.2017 згідно з якою загальна сума податкового боргу відповідача станом на вказану дату становила 55920,57грн., Вимога вручена уповноваженій особі відповідача 06.06.2017, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (а.с. 8).

У відповідності до довідки про борг за платежами загальна сума боргу відповідача складає 1804373,12 грн., у тому числі податкові зобов`язання 1585684,66 грн., штрафні санкції в розмірі 122608,41 грн. та пеня в розмірі 96080,05 грн. (а.с. 7).

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області просить винести рішення суду про стягнення вказаного боргу з відповідача.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пунктів 37.1, 37.2 статті 37 Податкового кодексу України підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку.

Виникнення, зміна і припинення податкового обов`язку визначені статтею 37 Податкового кодексу України, згідно з пунктами 37.7, 37.2 якого, підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку.

Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з статтею 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, Податковим кодексом України визначено, що платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України, податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з статтею 8 Податкового кодексу України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних податків та зборів належить податок на додану вартість, який є обов`язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (підпункт 9.1.3 пункту 9.1 статті 9 цього Кодексу).

Судом встановлено, що Комунальним підприємством «Галичводоканал» Галицької міської ради подано податкові декларації з податку на додану вартість від 17.05.2018, 19.06.2018, 19.07.2018, 17.08.2018, 18.09.2018, 19.10.2018, 19.11.2018, 19.12.2018, 18.01.2019, 18.02.2019,19.02.2019, 19.03.2019, 18.04.2018, 20.05.2018, 19.06.2018, 19.07.2019, 20.08.2019, 19.09.2019, 18.10.2019, 19.11.2019, 19.12.2019, якими задекларовано податкові зобов`язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 1618702 грн., з яких відповідачем проведено часткову оплату в сумі 33017,34 грн. (а.с. 16-40). Таким чином основний платіж, який не сплачений відповідачем становить 1585684,66 грн.

Також відповідачу нараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань згідно податкових повідомлень-рішень №0017375101 від 03.07.2018 в сумі 15400 грн., №0021645101 від 03.08.2018 на суму 19800 грн., №0031045112 від 12.10.2018 на суму 17085,41 грн., №0039315112 від 22.11.2018 на суму 9000 грн., №0001825112 від 24.01.2019 на суму 10000 грн., №0013775112 від 20.03.2019 на суму 13600 грн., №0023385112 від 28.05.2019 на суму 11800 грн., №0043155112 від 09.08.2019 на суму 16166,6 грн., №0068445104 від 17.10.2019 на суму 9756,40 грн. Всього сума застосованих та несплачених штрафних санкцій становить 122608,41 грн.

Відповідно до довідки про суми податкового боргу контролюючим органом відповідачу нарахована пеня на суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 96080,05 грн. (а.с. 7).

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно пункту 59.5 даної статті Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що позивачем на виконання вимог пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України надіслано відповідачу податкову вимогу форми «Ю" за №492-03 від 06.06.2017 згідно з якою загальна сума податкового боргу відповідача станом на вказану дату становила 55920,57грн. Вимога вручена уповноваженій особі відповідача 06.06.2017, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (а.с. 8).

Даний податковий борг до моменту розгляду справи не переривався та є непогашеним. Вимогу відповідач отримав та залишив без реагування, а податковий борг за нею, на момент виникнення вищевказаних податкових зобов`язань, не сплатив.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом утворюють податковий борг.

Податковий борг відповідача зі сплати податку на додану вартість підтверджуються податковими деклараціями з податку на додану вартість, актами перевірки, податковими повідомленнями-рішеннями, корінцем податкової вимоги, розрахунком розміру фінансових санкцій, витягами з облікової картки платника податку, довідкою про борг за платежами, а також заявою відповідача про визнання позовних вимог.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 95.4. статті 95 Податкового кодексу України).

Таким чином, враховуючи, що на час розгляду справи заборгованість зі сплати податку 1804373,12 грн. відповідачем в добровільному порядку не сплачена, відповідних доказів, які б підтверджували погашення такого боргу чи спростовували доводи позивача, відповідачем не надано, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Голового управління ДПС в Івано-Франківській області (код 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) до Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 1804373,12 грн. - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради (код ЄДРПОУ 33591256, вул. Н.Вівчаренко, 29, м. Галич, Івано-Франківська область, 77100) в дохід бюджету податковий борг в сумі 1804373 (один мільйон вісімсот чотири тисячі триста сімдесят три) грн. 12 коп. з розрахункових рахунків у фінансових установах, які обслуговують Комунальне підприємстве "Галичводоканал" Галицької міської ради та за рахунок належних йому готівкових коштів.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 295 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.