
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/242
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 квітня 2020 року № 640/7382/19
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про
визнання діянь суб`єктів владних повноважень протиправними та зобов`язання здійснити правильне оформлення даних про розміри грошового забезпечення і перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі;
визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає в:
неправильному оформленні позивачу - ОСОБА_1 Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 22/6-70200 від 25.06.2018 року, в яку протиправно не включено усі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та занижено інші дані основних і додаткових видів грошового забезпечення, що не відповідає вимогами Конституції України (ст. ст. З, 8, 17, ч.2 ст. 19, 21, 22, п.6 ст. 92), Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст. ст. 1-1, 43, 51, 63), Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (ч. 1 ст. 2), Постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 року № 3720-ХІ "Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ" та постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (п.7), від 15.05.1995 року № 342 "Про невідкладні заходи фінансового, матеріального та соціально-побутового забезпечення Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю" (п. 3), від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.3), від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (п.3), Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138 (№2 з/п);
неналежному розгляді двох звернень позивача від 10.10.2018 року та 21.11.2018 року, в результаті якого не було проведено всесторонньої, об`єктивної і своєчасної перевірки, викладених ним фактів; відмові позивачу в надані інформаційних даних (довідок) про грошове забезпечення і в його участі у проведені перевірки та наданні відповіді не за усіма викладеним позивачем фактами у відповідності до вимог щодо форми, змісту та терміну надання відповіді згідно із Законом України "Про звернення громадян" (ч.ч. 1,3-4 ст.15, ст. 18, ч.1 ст. 19, ст.20);
повній відмові у задоволені вимог позивача, викладених у його двох зверненнях, і невиготовленні нової довідки із зазначенням усіх основних і додаткових видів грошового забезпечення для повторного перерахунку його пенсії та не направленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві;
зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову і повну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року відповідно до вимог Конституції України (ст.ст. З, 8, 17, ч. 2 ст. 19, 21, 22, п.6 ст. 92), Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст.ст. 1-1, 13, 43, 51, 63), "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (ч. 1 ст. 2), Постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 року № 3720-ХІ "Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ" та постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (п.7), від 15.05.1995 року № 342 "Про невідкладні заходи фінансового, матеріального та соціально-побутового забезпечення Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю" (п. 3), від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.3), від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (п.3), Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138 (№2 з/п) зі зміною лише трьох нових складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за стаж роботи), що збільшені в розмірах, та із зазначенням відсотків і відповідних перерахувань усіх додаткових видів грошового забезпечення, що мали місце за чинними правовими нормами на час нарахуванні пенсії і її попередньому перерахуванні, а саме: посадовий оклад - 8000,00 гри.; оклад за звання - 2800,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50%; надбавка за умови служби - 50%; надбавка за звання "заслужений" - 20%; надбавка за науковий ступінь -15%; надбавка за вчене звання - 25%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 62 %;
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка виразилася в:
не перевірці, відповідно до вимог п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3- 1), неправомірно і суттєво змінених Департаментом МВС України даних у Довідці від 25.06.2018 року № 22/6-70200 про розмір грошового забезпечення позивача, які суперечать попереднім документам, що є у пенсійній справі, і не відповідають порядку перерахунку пенсій, передбаченого ч.1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
неправильному і неповному перерахуванні пенсії позивача за неперевіреними та недостовірними даними довідки Департаменту МВС України про грошове забезпечення від 25.06.2018 року № 22/6-70200, в результаті чого було допущено грубі порушення вимог ст.ст. З, 8, 17, 21, 22, п.6 ст. 92 Конституції України, ст.ст. 1-1, 43, 51, 63 Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (ч. 1 ст. 2), "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про індексацію грошових доходів населення", "Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 року № 3720-ХІ "Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ", та постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (п.7), від 15.05.1995 року № 342 "Про невідкладні заходи фінансового, матеріального та соціально-побутового забезпечення Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю" (п. 3), від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.3), від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (п.3) та його права на належне пенсійне забезпечення;
неправильному тлумаченні та застосуванні ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в результаті чого розмір пенсії обрахований із суми грошового забезпечення не 90%, а лише 70%;
непроведенні об`єктивної, всесторонньої та за всіма фактами і доводами позивача, підкріпленими нормативними актами, перевірки його звернення від 24.12.2018 року та необґрунтованій відмові у його задоволенні щодо повторного перерахунку пенсії у повному об`ємі, а також надані письмової відповіді з порушенням вимог щодо її форми, змісту та терміну розгляду (Закон України "Про звернення громадян" (чч.1,3-4 ст.15, ст. 18, ч.1 ст. 19, ст.20);
зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, при отриманні нової довідки від МВС України про збільшення розміру грошового забезпечення (за посадою, званням і вислугою років), учинити наступне:
здійснити, в установлені терміни, повний перерахунок пенсії ОСОБА_1 та її виплату з урахуванням усіх складових грошового забезпечення на 01.12.2015 року, що є у грошовому атестаті позивача та інших документів, які зберігаються в пенсійній справі, в повному обсязі у розмірі 90% із загальної суми виплат, з чітким дотриманням вимог Конституції України (ст.ст. З, 8, 17, 21, 22, п.6 ст. 92), Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст.ст. 1-1, 13, 43, 51, 63), "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (ч. 1 ст. 2), "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про індексацію грошових доходів населення", "Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", Постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 року № 3720-ХІ "Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ" та норм постанов Кабінету Міністрів України, що відповідають вищезазначеним законам, від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (п.7), від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.3), від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (п.3), Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138 (№2 з/п), а також Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідне до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, зі зміною лише трьох нових складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за стаж роботи), що збільшені розмірах, та з усіх додаткових видів грошового забезпечення у відсотках (але за їх новим сумарним значенням), що мали місце за чинними правовими нормами на час на рахуванні пенсії і її попередньому перерахуванні, а саме: посадовий оклад - 8000,00 грн.; оклад за звання - 2800,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50%; надбавка за умови служби -50%; надбавка за звання "заслужений" -20%; надбавка за науковий ступінь -15%; надбавка за вчене звання -25%; надбавка за виконання особливо важливих завдань -50%; премія - 62 %; особливі заслуги -25%;
виплату пенсії проводити без обмеження граничного розміру та компенсувати різницю, що виникла після неправильного перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року.
Ухвалою суду від 10.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.
29.05.2019 року представником Міністерства внутрішніх справ України до суду подано відзив на позовну заяву.
07.06.2019 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , наказом МВС України № 1804 звільнений з органів внутрішніх справ 29.12.2007 року у відставку за п. 65 "а" (за віком).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка була обчислена з розрахунку 90% сум грошового забезпечення за 39 років вислуги.
При призначенні позивачу пенсії за вислугу років до її структури входили наступні складові: посадовий оклад - 2070,00 грн., оклад за військове звання - 145,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 886,00 грн., науковий ступінь кандидата наук 15% - 310,50 грн., кандидат наук або с.н.с. 25% - 517,50 грн., за умови служби УБОЗ 50% - 1035,00 грн., звання "заслужений" 20% - 414,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1550,50 грн., премія 62% - 4295,67 грн.
Міністерством внутрішніх справ України, на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в м. Києві Довідку №22/6-70200 від 25.06.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, прирівняною до посади поліцейських. Вказана довідка містить такі складові: посадовий оклад - 5700,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2800,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% - 4250,00 грн.; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" 10% - 570,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата чи доктора наук 5% - 285,00 грн., вчене звання 5% - 285,00 грн., разом: 13 890,00 грн.
Також з 01.01.2016 року Головним управління Пенсійного фонду України у м. Києві було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з 70% сум грошового забезпечення.
24.12.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про відновлення розміру пенсії з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
28.01.2019 року листом № 17414/02/Р-14 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача про правомірність проведення перерахунку пенсії, виходячи з 70% грошового забезпечення.
10.10.2018 року та 21.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з заявами про перегляд суми посадового окладу, з якого повинно нараховуватися пенсійне забезпечення, надання інформації щодо складових, які були включені до довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії та надання довідки або її копії про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом з 01.01.2016 року, яка була передана Пенсійному фонду України із зазначенням посадового окладу, окладу за званням, надбавки за вислугу років тощо для перерахування пенсії.
09.11.2018 року листом № 22/6-Р-2170 та 18.12.2018 року листом № 22/6-Р-2470 Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України було повідомлено позивача про те, що довідку оформлено згідно з постановою № 988, до якої увійшли такі складові: посадовий оклад - 5700,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2800,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% - 4250,00 грн.; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" 10% - 570,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата чи доктора наук 5% - 285,00 грн., вчене звання 5% - 285,00 грн.
Вказану довідку було направлено листом від 27.06.2018 року № 22/6-3209 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Також позивача повідомлено про можливість отримання в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві копій довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та обчислення її розміру.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність відповідачів, яка полягає в неправильному оформленні довідки про розмір грошового забезпечення, в яку протиправно не включені усі види грошового забезпечення, які нараховувалися під час проходження служби, а саме: посадового окладу - 8000,00 грн., окладу за звання - 2800,00 грн., надбавку за стаж служби - 50%, надбавку за умови служби - 50%, надбавку за звання "заслужений" - 20%, надбавку за науковий ступінь - 15%, надбавку за вчене звання - 25%, надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50%, премію - 62%.
Також позивач посилається на неправильне, неповне перерахування Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві пенсії за неперевіреними, недостовірними даними довідки Департаменту МВС України, та обрахування розміру пенсії із суми грошового забезпечення 70%, а не 90%, посилаючись на порушення його прав та законних інтересів.
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України - проти задоволення позовних вимог заперечив з наступних підстав.
Відповідач зазначив, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 року № 138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.
Враховуючи, що Міжвідомчий науково-дослідний центр з проблем боротьби з організованою злочинністю при РНБО України ніколи не належав до структури МВС України, тобто остання посада, яку позивач обіймав в МВС України була посада - начальника Управління МВС України у Львівській області.
Враховуючи вищевикладене та відповідно до вимог законодавства, МВС України направило до органів пенсійного фонду довідку від 25.06.2018 про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку його пенсії.
Із зазначенням посадового окладу за посадою "начальник Головного управління Національної поліції в областях (поза групою)" у розмірі 5700,00 грн. відповідно до вимог законодавства (відповідає посаді до відрядження - начальник ГУ МВС у Львівській області).
В подальшому, з метою з`ясування правильності видачі довідки МВС України звернулося за роз`ясненням до Міністерства соціальної політики України.
Листом від 10.01.2019 № 472/о/2-19/45 Міністерство соціальної політики України повідомило про те, що у довідках про розмір грошового забезпечення, які видавалися відрядженим, враховано військове (спеціальне) звання та розмір відсоткової надбавки за вислугу років на дату звільнення, а посаду - на дату відрядження, тому проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 слід проводити з грошового забезпечення за прирівняною посадою на дату відрядження.
відповідно, МВС України не вбачає підстав для зазначення в довідці про грошове забезпечення посадового окладу в розмірі 8000,00 грн.
Щодо інших складових, а саме:
надбавка за умови служби - 50%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, то вказані надбавки не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою установлено грошове забезпечення поліцейських;
надбавка за звання "заслужений" - 20%, надбавка за науковий ступінь - 15%, надбавка за почесне звання - 25%, пунктом 7 частини 5 Постанови №988 передбачено, що надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10% посадового окладу. П. 5 ч. 5 постанови № 988 установлено, що доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. П. 6 ч. 5 постанови №988 установлено доплату за вчене звання у разі, коли особа має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. Аналізуючи зазначене, МВС України, відповідно до вимог законодавства зазначило розмір вищевказаної надбавки у розмірах визначених постановою №988;
премія- 62%, то відповідно до інформації, що надано Національною поліцією, премія за посадою "начальника Головного управління Національної поліції в областях (поза групою)" у січні 2016 року не виплачувалось, а отже відсутні підстави для включення в довідку про розмір грошового забезпечення премії у розмірі 62% від посадового окладу, яку позивач навіть отримував на момент звільнення з посади.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що на виконання Постанови № 103 у квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі довідки по грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом, в розмірах грошового забезпечення за відповідною посадою, визначених відповідно до постанови №988.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Щодо позовних вимог в частині включення до довідки складових грошового забезпечення, які нараховувалися позивачу під час проходження служби, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
В силу частини 4 статті 63 вищевказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Зазначені норми права вказують на те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищенням грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій поліцейських.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно якої, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900 доповнено, також, пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року N 580-VIII (надалі - Закон №580-VIII) абзацом другим, відповідно до якого, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 р. № 988 (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988 та, враховуючи зазначені вище положення частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, на виконання Порядку №45, підготовлено та направлено до Головного управління ПФУ в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 25.06.2018 р. №22/6-70200.
Відповідно до зазначеної довідки, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача містить такі складові: посадовий оклад - 5700 грн.; оклад за спеціальним званням - 2800 грн.; надбавка за стаж служби 50 % - 4250 грн.; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" - 10% - 570,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук 5% - 285,00 грн., за вчене звання 5% - 285,00 грн., разом 13890,00 грн.
Позивач вважає, що у даній довідці неправомірно не відображено всі додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені при призначені пенсії, з приводу чого суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Відповідно до п. 2 постанови № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VIII та постанови № 988, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ від 06.04.2016 р. № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 2 Порядку № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07 листопада 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Згідно п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
П. 3 зазначеного Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно аб. 5 п. 5 Порядку №45, перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аб. 7 п. 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, надбавки, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії (надбавка за умови служби, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія) не виплачувалась поліцейським, а тому вказані надбавки не належить вказувати в довідці.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 12.12.2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Щодо надбавок за звання "заслужений", за науковий ступінь, за вчене звання, то суд погоджується з доводами відповідача, про зазначення розмірів вказаних надбавок у розмірах визначених постановою № 988, з огляду на наступне.
П. 7 ч. 5 постанови №988 передбачено, що надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10% посадового окладу.
П. 5 ч. 5 постанови № 988 установлено, що доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
П. 6 ч. 5 постанови № 988 установлено доплату за вчене звання у разі, коли особа має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.
Згідно з вказаними положеннями МВС України відповідно до вимог законодавства зазначило розмір вищевказаної надбавки у розмірах, визначених постановою №988.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.
Щодо визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справи України, яка полягає у неналежному розгляду двох звернень позивача від 10.10.2018 року та 21.11.2018 року, то суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Ч. 3 ст. 15 Закону № 393/96-ВР зазначає, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах ( клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Ст. 18 та 19 Закону № 393/96-ВР передбачені права громадянина при розгляді заяви чи скарги та обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг відповідно.
Ст. 20 Закону № 393/96-ВР передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Позивачем було подано заяви від 10.10.2018 року та від 21.11.2018 року, які адресовані директору Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, кінцевий строк розгляду яких відповідно є 09.11.2018 року та 20.12.2018 року.
Як вбачається з матеріалів справи, МВС України було надано відповіді на заяву від 10.10.2018 року - 09.11.2018 р. (вих. № 22/6-Р-2170) та на заяву 21.11.2018 року - 18.12.2018 (вих. № 22/6-Р-2470), тобто без порушення вимог ст. 20 Закону.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону № 393/96-ВР вказані заяви було розглянуто безпосередньо ДПООНД та підписані директором та заступником вищевказаного Департаменту.
Отже, позовні вимоги у вказаній частині також задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Проаналізувавши наведені норми, суд приходить до наступних висновків.
Так, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Системний аналіз наведених норм права в контексті спірних правовідносин дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Відповідно, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими.
Аналогічна правова позиція викладена в Рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по справі №240/5401/18.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, відповідно до долученого до матеріалів справи позивачем Розрахунку власної пенсії, що складений відповідачем, основний розмір пенсії становив 90 % грошового забезпечення.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у вказаній частині.
Відповідності до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зазначене є правом суду, а не обов`язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення з 01.01.2016 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження граничного розміру.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 768,40 грн. судового збору.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 16.04.2020 р.