
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2020 року м. Київ № 640/12268/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадженні, без виклику сторін, адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Призма-Стайл»
до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Призма-Стайл» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Призма-Стайл») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС) з наступними позовної вимогою: визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення від 22 грудня 2018 року №0066921409.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що викладені в акті перевірки порушення не відповідають фактичним обставинам, оскільки станом на дату проведення перевірки вони були відсутні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження; відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від відповідача надійшов відзив, з якого вбачається про незгоду із заявленими позовними вимогами, оскільки відповідачем під час проведення перевірки було встановлено порушення, у зв`язку з чим правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС від 22 грудня 2018 року №0066921409 позивачу за порушення п.11, п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, згідно з п.6 ст.17 та ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні санкції у сумі 126 045,72 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта №090338 від 11 грудня 2018 року про результати фактичної перевірки АГЗС за адресою вул. Калуське шосе, 2а, м. Івано-Франківськ, суб`єкт господарської діяльності - ТОВ «Призма-Стайл».
Під час перевірки встановлено порушення п.1 ст.2, п.6 ст.6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.9 п.п.9.1, 9.2, 9.3, п.10, п.11 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обміну газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового та автомобільного транспорту, затверджену наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року №332, п.11, п.12, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сум коштів, зазначених в звіті РРО; порушення встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: відповідно до п.18 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 року №13, у частині звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми чеки та Х-Z звітів в ЕККА повинні додатково містити фактичні залишки пального (у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів. Відповідно до Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обміну газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року №332 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 24 квітня 2003 року за №331/7652, після завершення зміни оператором складається змінний звіт за формою №14 ГС у двох примірниках, з яких один з додатком до нього первинних документів на приймання та відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий залишається на АГЗС (АГЗП). Враховуючи вищевикладене, фактичні залишки скрапленого газу на АГЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження скрапленого газу за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АГЗС за формою 14 ГС за вирахуванням кількості відпущеного скрапленого газу за сумарними показниками лічильників. Обсяг реалізації скрапленого газу, що фіксується лічильником сумарного обліку за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації відображених у звітних документах касових апаратів за всіма формами сплати за цей самий проміжок часу та неведення товарної книги кількісного руху СВГ за формою 15-ГС, в якій записуються надходження і відпуск газу за день, а також виводять залишок на кінець дня. Проте, на АГЗС не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту за формою №14-ГС. Вартість товару, який не облікований в установленому порядку станом на 05 грудня 2018 року 12:24 відповідно до звіту РРО становить 62 980,36 грн.
Положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб`єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Як встановлено підпунктами 9.1, 9.2, 9.3 пункту 9 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обміну газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового та автомобільного транспорту, затверджену наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року №332, на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль за кількістю СВГ, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою N 14-ГС (додаток 14).
Під час приймання-здавання зміни касири і оператори АГЗС (АГЗП) спільно: визначають залишки СВГ на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни, надходження СВГ за зміну, яке підтверджені відповідними документами, та кількості відпущеного газу за зміну за сумарними показниками лічильників усіх газозаправних колонок; вимірюють рівні наповнення скрапленим газом резервуарів АГЗС (АГЗП) і за результатами проведених вимірювань визначають об`єм СВГ; роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виторгу за зміну; передають по зміні залишок грошових коштів.
Після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою N 14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП).
Відповідно до п.10 Інструкції «Облік руху СВГ матеріально відповідальними особами на ГНС і ГНП» матеріально відповідальні особи ведуть кількісний облік СВГ у товарній книзі кількісного руху СВГ за формою N 15-ГС (додаток 15), в якій записуються надходження і відпуск газу за день, а також виводять залишки на кінець дня. Крім цього, для посилення контролю за кількісним збереженням СВГ під час приймання, відпуску та його зберігання, матеріально відповідальні особи ведуть журнал оперативного обліку СВГ за формою N 2-ГС. Приймання СВГ, що не належить підприємству, також відображається в журналі оперативного обліку СВГ в розрізі власників газу. Кількість СВГ, яка приймається на зберігання, у разі надходження її залізничним та автомобільним транспортом, визначається на підставі актів приймання СВГ за кількістю за формою N 1-ГС або N 3-ГС, відповідно. Рух СВГ у резервуарах парку зберігання фіксується матеріально відповідальними особами в товарній книзі кількісного руху СВГ окремо щодо кожного власника газу. Вищеперераховані документи обліку мають бути пронумеровані, прошнуровані, засвідчені підписом керівника та печаткою підприємства.
Записи в товарній книзі кількісного руху СВГ матеріально відповідальні особи здійснюють: під час надходження - на підставі приймального акта; під час відпуску - на підставі реєстрів відпуску за добу. Залишки газу обчислюються після кожного запису в товарній книзі.
Усі первинні документи матеріально відповідальні особи здають за реєстрами в бухгалтерію підприємства за підписом. Реєстри складаються в двох примірниках. У реєстрі повинні бути відображені такі дані: дата складення реєстру; назва і номер документа; кількість відпущеного СВГ в одиницях маси. На відпущений СВГ, який не належить підприємству, матеріально відповідальні особи складають реєстр окремо на кожного власника СВГ.
Усі первинні документи перевіряються і групуються в бухгалтерії підприємства за постачальниками і споживачами.
У кінці робочого дня на підставі даних журналу оперативного обліку наповнення балонів за формою N 6-ГС матеріально відповідальна особа ГНС складає видаткову накладну на списання СВГ з товарних залишків.
Матеріально відповідальна особа пункту наповнення балонів у кінці робочого дня передає на склад готової продукції заповнені СВГ балони на підставі накладної про передавання готової продукції на склад за формою N 16-ГС (додаток 16).
У кінці місяця на підставі вищезазначених накладних складається акт про оприбуткування СВГ в балонах за формою N 17-ГС (додаток 17) спеціально створеною згідно з наказом керівника комісією, який є підставою для списання на витрати з наповнення балонів СВГ та оприбуткування готової продукції на складі підприємства.
На підставі прибуткових і видаткових накладних матеріально відповідальні особи щоденно складають звіт про рух готової продукції на складі в кількісному виразі за видами балонів (їх місткості) за формою оборотно-сальдової відомості.
Відповідно до пункту 11 Інструкції «Бухгалтерський облік СВГ на підприємстві» бухгалтерський облік руху СВГ здійснюється на підставі Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. N 246 ( z0751-99 ) та зареєстрованого Міністерством юстиції 2 листопада 1999 р. за N 751/4044.
Податковий облік господарських операцій руху СВГ ведеться згідно із чинним законодавством України.
Відповідно до п.18 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 року №13 у режимі звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми. При цьому чеки періодичних звітів за певний період повинні додатково містити дані про об`єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування за кожною формою оплати окремо та загальну вартість відпущеного пального (у гривнях), а чеки X- і Z-звітів ЕККА повинні додатково містити такі дані: фактичний об`єм (у літрах) пального кожного найменування, прийнятого в розхідні резервуари АЗС протягом звітного періоду; загальні об`єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування, відпущеного за готівковою та кожною безготівковою формою оплати протягом звітного періоду; фактичні залишки пального (у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів; загальний об`єм (у літрах) пального кожного найменування, відпущеного протягом звітного періоду в процесі повірки ПРК на точність відпускання пального; конфігурацію обладнання АЗС (номери ПРК і підключених до них розхідних резервуарів, а також найменування пального у кожному з них).
Так, в акті перевірки зазначено про порушення позивачем встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації: фактичні залишки скрапленого газу на АГЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження скрапленого газу за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АГЗС за формою 14 ГС за вирахуванням кількості відпущеного скрапленого газу за сумарними показниками лічильників. Обсяг реалізації скрапленого газу, що фіксується лічильником сумарного обліку за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації відображених у звітних документах касових апаратів за всіма формами сплати за цей самий проміжок часу та неведення товарної книги кількісного руху СВГ за формою 15-ГС, в якій записуються надходження і відпуск газу за день, а також виводять залишок на кінець дня. Проте, на АГЗС не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту за формою №14-ГС. Вартість товару, який не облікований в установленому порядку станом на 05 грудня 2018 року 12:24 відповідно до звіту РРО становить 62 980,36 грн.
При цьому, відповідно до п.4.6 Інструкції для забезпечення достовірності та єдності вимірювань маси СВГ повинні використовуватися засоби вимірювальної техніки, які допущені до застосування Держспоживстандартом України.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Разом з тим, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, на якого покладено тягар доказування, не надав суду будь-яких доказів на підтвердження невідповідності фактичних залишків скрапленого газу на АГЗС обліковим залишкам надходження скрапленого газу за перевіряємий період як і відсутні докази на підтвердження використання відповідачем під час проведення перевірки законодавчо встановлених засобів вимірювання маси СВГ.
Крім того, у спростування викладених в акті перевірки доводів щодо того, що на АГЗС не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту за формою №14-ГС, позивачем долучено до матеріалів справи копії змінних звітів №14-ГС з 04 грудня 2018 року по 05 грудня 2018 року, з 05 грудня 2018 року по 06 грудня 2018 року.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Проте, відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності встановлення вартості необлікованого позивачем товару на суму 62 980,36 грн.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем не підтверджено належними та допустими доказами викладені в акті перевірки порушення позивачем встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, відсутності другого примірника змінного звіту за формою №14-ГС та неоприбуткування в установленому порядку товару.
Відповідно до п.11, п.12, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість;
Перевіркою встановлено незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сум коштів, зазначених в звіті РРО.
Так, позивачем не заперечується, що посадовою особою ТОВ «Призма-Стайл» вчинено правопорушення, за наслідками якого до нього застосовано штрафні санкції та пеню за вчинене адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 6 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: п`ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування кожного товару, який не є підакцизним, та/або послуги, ціни товару (послуги) та обліку їх кількості.
Таким чином, вказаний штраф за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сум коштів, зазначених в звіті РРО у розмірі 85,00 грн до позивача застосовано правомірно.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача штрафні санкції та пеню відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС від 22 грудня 2018 року №0066921409 за порушення встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, не зберігання (відсутність) другого примірника змінного звіту за формою №14-ГС, не облікування товару в установленому порядку та, як наслідок, наявність правових підстав для скасування податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій у сумі 125 960,72 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем частково доведено правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «Призма-Стайл» підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Призма-Стайл» - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 22 грудня 2018 року №0066921409 в частині застосування до ТОВ «Призма-Стайл» штрафних санкцій у розмірі 125 960,72 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Призма-Стайл» (01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, корпус А, оф. 507 А, код ЄДРПОУ 41189679) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).
Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова