Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2009 р. №2-а-2284/09
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , кабінет № 1003
час прийняття постанови : 09 год. 55 хв.
Київський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Мерденову Д.Ю.
за участю представника позивача Футорян С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4
про стягнення податкової заборгованості в сумі 9531грн. 52 коп.
ВСТАНОВИВ:
Позивач Броварська об'єднана державна податкова інспекція Київської області звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача -фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 , в якому просить стягнути до Державного бюджету України податкову заборгованість у розмірі 9531 грн. 52 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач має заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість в сумі 6814 грн. 04 коп. по прибутковому податку з підприємницької діяльності у розмірі 2717 грн.48 Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом, надіслано на адресу відповідача першу №1/757 від 25.04.2008р. та другу № 2/1177 від 06.08.2008р. податкові вимоги, але заборгованість до цього часу не погашена.
В судовому засіданні представник позивача Футорян С.М. позовні вимоги підтримала, просила стягнути з відповідача заборгованість у сумі 9531 грн. 52 коп., підтвердив обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився , про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення - судової повістки (а.с. 36) та розпискою представника відповідача ОСОБА_5 про повідомлення про дату, час та місце судового розгляду справи ( а.с 40 ), відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів .
Вислухавши представника позивача Футорян С.М., вивчивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 13 липня 2000 року зареєстрований Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області , як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, про що зроблено запис 13 липня 2000 року у журналі обліку реєстраційних справ за № 6326 , ідентифікаційний код фізичної особи - підприємця в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ( а.с 5).
02.08.2000 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 узятий на облік у Броварській об'єднаній державній податковій інспекції, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податку №13838 від 04.11.2008року (а.с 8) , виданою Начальником відділу (підрозділу) з обліку платників податків органу податкової служби ОСОБА_6
12.05.2008 року відповідачем до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за 4 квартал 2007року , в якій відповідач самостійно зазначив суму ПДВ , яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет - 2197 грн. (а.с 14-15 ).
Згідно ст. 1 п. 1.6 «Про податок на додану вартість», податкове зобов'язання -загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому ) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " , податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації .
Відповідно до вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону Українги «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», податкова декларація подається за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до вимог п. 17.1.7. ст 17 Закону Українги «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до податкового повідомлення - рішення форми «Ш» від 30 січня 2008 року, виставленого відповідачу, сума штрафу, визначена в цьому податковому повідомленні-рішенні на підставі п. 17.1.7. ст 17 Закону Українги «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, складає 4617 грн. 04. за платежем: Податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) (а.с 11).
Отже, судом встановлено, що станом на 05.11.2008 року відповідач має заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість у розмірі 6814 грн. 04 коп., яка складається з узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість-2197 грн. та штрафу у розмірі 4617 грн. 04 коп.
Відповідно до ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян» від 26 грудня 1992 року №13-92 зі змінами та доповненнями ( Далі Декрет) , оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.
До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Згідно з ст.14 Декрету, з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється: податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі.
Обчислення податку з фактичного річного доходу провадиться податковими органами за місцем постійного проживання платника, а якщо його діяльність здійснюється в іншому місці - за місцем здійснення цієї діяльності з обов'язковим повідомленням податковому органу за місцем постійного проживання громадянина про розміри одержаного ним доходу і сплаченого податку за минулий рік.
Частиною 2 статті 14 Декрету передбачено, що оподаткування доходів громадян податковими органами здійснюється на підставі, зокрема, декларацій громадян про очікуваний (оціночний) у поточному році або про фактично одержані ними протягом року доходи.
Відповідно до частини 4 ст. 14 Декрету, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом. В декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат і сплаченого податку за звітний рік або інший період, за який здійснюється оподаткування (оподатковуваний період).
12.05.2008 року відповідачем до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області було подано податкову декларацію про доходи , одержані за 1 квартал 2008 року, в якій відповідач самостійно зазначив суму чистого доходу - 12800 грн. (а.с 12-а.с 13).
На виконання вимог ст. 14 Декрету, позивачем було обчислено відповідачу прибутковий податок з підприємницької діяльності за перший квартал 2008 року у розмірі 1920 грн. ( 15% від суми чистого доходу, самостійно зазнаної відповідачем 1280x0, 15=1920грн.). Зазначена суму прибуткового податку з підприємницької діяльності на день розгляду справи відповідачем не сплачена.
Відповідно до вимог п. 17.1.7. ст 17 Закону Українги «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з п. 17.1.7. ст 17 Закону Українги «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, від 31 до 90 календарних днів , наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до податкових повідомленнь - рішеннь форми «Ш» від 29 січня 2008 року №0009111702/0 та №0009101702/0, виставленого відповідачу (а.с 11), сума штрафу, визначена в цьому податковому повідомленні-рішенні на підставі п. 17.1.7. ст 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у розмірі 20 % та 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, складає 126 грн. та 671 грн. 48 коп.3а платежем: прибутковий податок з підприємницької діяльності.
Отже, судом встановлено, що станом на 05.11.2008 року відповідач має заборгованість перед бюджетом по прибутковому податку з підприємницької діяльності у розмірі 2717 грн. 48 коп. , яка складається з суми податкового зобов'язання по прибутковому податку з підприємницької діяльності у розмірі 1920 грн. та штрафу у розмірі 126 грн. та 671 грн. 48 коп.
Згідно з п. 6.1. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до п. 6.2.1 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Позивачем було надіслано на адресу відповідача першу №1/757 від 25 квітня 2008 року та другу № 2/1177 від 6 серпня 2008 року податкові вимоги на суму 9531 грн. 47 коп.
Згідно з пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк. Друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
Як вбачається з матеріалів справи, податкове повідомлення-рішення №0009111702/0 та №0009101702/0 від 29 січня 2008 року та №0009331702/0 від 30 січня 2008 року податкові вимоги №1/757 від 25 квітня 2008 року та № 2/1177 від 6 серпня 2008 року направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства та отримані відповідачем ОСОБА_4, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення ( а.с. 10 , a.cll).
Доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку податкових повідомлень - рішень №0009111702/0 та №0009101702/0 від 29 січня 2008 року та №0009331702/0 від 30 січня 2008 року , податкових вимог №1/757 від 25 квітня 2008 року та №2/1177 від 6 серпня 2008 року суду не надано.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п.5.2 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Отже, відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " заборгованість відповідача у сумі 9531грн. 52 коп. є податковим боргом .
Отже, станом на 05.11.2008 року за відповідачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 рахується заборгованість в сумі 9531 грн. 52 коп. , яка складається з : заборгованість з узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість - 2197 грн. та штрафу у розмірі 4617 грн. 04 коп.; заборгованості перед бюджетом по прибутковому податку з підприємницької діяльності у розмірі 1920 грн. та штрафу у розмірі 126 грн. та 671 грн. 48 коп.
Судом встановлено, що станом на 12.06.2009 року відповідач податковий борг в сумі 9531 грн. 52 коп. не сплатив.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України « Про державну податкову службу» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах , міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств , установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про стягнення податкової заборгованості до бюджету в сумі 9531грн. 52 коп. - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Державного бюджету України (р/р 235719251, УДК в Київській області, МФО 34198983, ЄДРПОУ 20575286) заборгованість в сумі 9531 (дев'ять тисяч п'ятсот тридцять одна) грн. 52 коп.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.