
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2020 р. справа № 400/4264/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаМиколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі - позивач або ОСОБА_3 ) звернувся з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач або Миколаївська ОДА), в якому просить суд:
- визнати протиправною дію відповідача щодо направлення до Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА звернення позивача на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо направлення за належністю звернення позивача на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953;
- зобов`язати відповідача направити за належністю звернення позивача на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що відповідач направив його звернення на Урядову гарячу лінію від 13.10.2019 року для розгляду до Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА. Управління ж повідомило позивача про відсутність в нього повноважень для розгляду по суті звернення ОСОБА_4 думку позивача, відповідач, не направивши його звернення за належністю, порушив його право на розгляд звернення повноважним органом та отримання відповіді по суті звернення, адже відповідач згідно Закону України "Про звернення громадян" зобов`язаний встановити повноважний орган для розгляду звернення.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що звернення позивача було прийнято контактним центром 13.10.2019 року, після чого направлено для розгляду до Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА для відповідного реагування та надання відповіді заявнику. Листом Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА від 28.10.2019 № І-33-19 позивачу надано відповідь.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
13.10.2019 року позивач звернувся на Урядову гарячу лінію до Миколаївської ОДА з проханням повідомити чи є дійсним посвідчення реабілітованого, якщо воно не відповідає зразку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України, так як йому видане посвідчення реабілітованого синього кольору, а не малинового кольору, а також чи відповідає текст посвідчення тексту затвердженого зразка посвідчення реабілітованого.
Звернення позивача було прийнято контактним центром Миколаївської області та направлено для розгляду до Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА для відповідного реагування та надання відповіді заявнику.
На звернення від 13.10.2019 року Управлінням культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА надано письмову відповідь від 28.10.2019 року за вихідним № І-33-19 УГЛ, в якій вказало: "... Розпорядженням голови Миколаївської облдержадміністрації від 29.03.2019 № 97-р "Про створення регіональної комісії з реабілітації у Миколаївській області" створено регіональну комісію з реабілітації у Миколаївській області (далі - регіональна комісія), яка є постійно діючим колегіальним органом, що утворився в Миколаївській області відповідно до статті 72 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Вищезазначеним розпорядженням затверджено склад та Положення про регіональну комісію в якому чітко прописано, що до повноважень регіональної комісії входить надання допомоги репресованим особам, іншим особам в одержанні необхідних документів, пов`язаних із реабілітацією, розгляд пропозицій та звернень громадян з питань, що належать до компетенції регіональної комісії, у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".
У зв`язку з цим пропонуємо Вам для вирішення даного питання звернутись до регіональної комісії." (а. с. 6).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" (надалі - Закон № 393), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону № 393, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.
Згідно ч. 3 ст. 7 Закону № 393, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Контактний центр Миколаївської області діє згідно Положення про контактний центр Миколаївської області, що затверджений розпорядженням голови Миколаївської ОДА від 23.04.2012 року № 117-р (з урахуванням змін, внесених розпорядженням голови Миколаївської ОДА від 21.12.2016 року № 484-р "Про внесення змін до Положення про контактний центр Миколаївської області, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 23 квітня 2012 року №117-р".
Пунктом 5 Положення в новій редакції визначено, що основним завданням контактного центру є забезпечення оперативного розгляду органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, розташованими на території Миколаївської області, звернень, що подаються громадянами, підприємствами, установами та організаціями, органами місцевого самоврядування (надалі - заявники) засобами телефонного та електронного зв`язку, з використанням мережі Інтернет.
Згідно п. 6 вищезазначеного Положення, контактний центр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує за допомогою програмно-технічного комплексу Національної системи: приймання звернень за допомогою засобів телефонного зв`язку та Інтернету; попереднє опрацювання звернень та надсилання їх на розгляд органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання.
Відповідно до внесених змін до підпунктів 1, 2 пункту 7 Положення, контактний центр має право: надсилати одержані звернення заявників органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання; одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій і установ, розташованих на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненні питання, інформацію про результати розгляду питань, порушених заявниками у зверненнях, роз`яснення щодо норм законодавства та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань.
Таким чином, Закон № 393, як і Положення покладає на відповідача обов`язок надати відповідь на звернення або направити звернення за належністю до відповідного органу.
Як вбачається з відповіді Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА, воно не є повноважним органом для розгляду по суті звернення ОСОБА_5 щодо дійсності посвідчення реабілітованого, так як таким органом є регіональна комісія з реабілітації.
Так, розпорядженням голови Миколаївської ОДА від 29.03.2019 року № 97-р "Про створення регіональної комісії з реабілітації у Миколаївській області" створено регіональну комісію з реабілітації у Миколаївській області та затверджено Положення про регіональну комісію з реабілітації у Миколаївській області.
В абзаці 5 п. 1 вищезазначеного Положення визначено, що завданням регіональної комісії є розгляд пропозицій та звернень громадян з питань, що належать до компетенції регіональної комісії, у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".
Таким чином, саме до регіональної комісії з реабілітації у Миколаївській області віднесено розгляд питання щодо дійсності посвідчення реабілітованого, яке ставилось позивачем в його зверненні від 13.10.2019 року, а тому, після попереднього опрацювання звернення, контактний центр Миколаївської області неправомірно надіслав звернення на розгляд для надання відповіді позивачу - Управлінню культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА.
З огляду на викладене, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач на підставі ст. 5 ч. 1 п. 9 Закону України "Про судовий збір" звільнений від його сплати, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись статтями 2, 9, 12, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 00022579) задовольнити.
2. Визнати протиправною дію Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 00022579) щодо направлення до Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953.
3. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 00022579) щодо направлення за належністю звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953.
4. Зобов`язати Миколаївську обласну державну адміністрацію (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 00022579) направити за належністю звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) на Урядову гарячу лінію 13.10.2019 року за номером ІЛ-9784953 для його розгляду по суті.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахування п. 3 Прикінцевих положень КАС України.
Суддя А. О. Мороз