
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року м. Черкаси справа № 925/726/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., за участю представників сторін: позивача – не з`явились, відповідача – Голуба В.А. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом комунального підприємства “Міський водоканал” Золотоніської міської ради до товариства з додатковою відповідальністю «Золотоніський маслоробний комбінат” про стягнення 96487 грн. 18 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - комунальне підприємство “Міський водоканал” Золотоніської міської ради звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до товариства з додатковою відповідальністю “Золотоніський маслоробний комбінат” (далі – відповідач, а разом – сторони) про стягнення плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненням, концентрації яких перевищують допустимі норми, в розмірі 96487 грн. 18 коп. та відшкодування судових витрат.
Позов мотивований тим, що на підставі договору № 254 від 01.12.2014 року, укладеного сторонами, позивач надає відповідачу послуги з постачання холодної води і водовідведення. Договором за погодженням сторін визначені якісні показники приймання стічних вод на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша, речовини не передбачені договором і Правилами до скиду в систему каналізації заборонені. 03.04.2019 року уповноваженими представниками позивача з метою контролю якості стічних вод відповідача проведено відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах стали підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень у визначеному позивачем розмірі.
Ухвалою господарського суду від 18.06.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/726/19 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 25.07.2019 року.
Відповідач подав до господарського суду: 02.07.2019 року клопотання (вх. № 19876/19, а.с. 49-51) про витребування у позивача документації щодо експлуатації станції по відбору проб стічних вод та копій нормативних документів, на підставі яких здійснювались відбори проб стічної води і відзив на позовну заяву (вх. № 19874/19, а.с. 52-58); 30.09.2019 року заяву про опитування позивача в порядку ст. 90 ГПК України з переліком запитань (вх. № 29792/19, а.с. 95-99); 03.10. і 20.11.2019 року додаткові письмові пояснення до відзиву (вх. № 30159, а.с. 102-104, вх. № 35282, а.с. 123-126). За їх змістом відповідач заперечував проти позову повністю з мотивів необґрунтованості і недоказаності позовних вимог. В обґрунтування заперечень проти позову представник відповідача зазначив таке:
наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення. Пунктом 4 розділу 1 цих Правил встановлено, що на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів. Рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року затверджено «Місцеві правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша». Пунктом 1 розділу ІV Місцевих правил для всіх споживачів, що скидають стічні води в систему централізованого водовідведення м. Золотоноша, встановлено єдині гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин (далі – ГДК), наведені в таблиці № 1. Виявлені позивачем за результатами лабораторного дослідження проб, відібраних 03.04.2019 об 11 год. 50 хв., перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, які стали підставою для нарахування спірної плати за скид понаднормативних забруднень, за показниками наявності сульфатів, БСК5, вищі ніж ГДК передбачені Місцевими правилами, але нижчі за показники, передбачені Правилами. У пробах, відібраних 03.04.2019 о 15 год. 26 хв., крім того, відсутні БСК5 і завислі речовини, які були наявні в попередніх пробах. Оскільки Правила мають вищу юридичну силу ніж Місцеві правила, то можна вважати, що відповідачем додержані в значній більшості випадків гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються в каналізаційну систему м. Золотоноша;
показники сульфату зростають відповідно до вмісту зазначених солей у воді місцевого водопроводу, тому до показників, які визначені в Правилах і Місцевих правилах, необхідно додати показники місцевого водопроводу і лише так буде встановлена реальна ГДК сульфату, за перевищення якої відповідача можна було б притягнути до відповідальності;
відбір проб, їх транспортування, зберігання, лабораторне дослідження та розрахунок плати за скид стічних вод в каналізаційну систему м. Золотоноша з понаднормативним забрудненням проведені позивачем з порушенням відповідних керівних нормативних документів, вимог Правил і Місцевих правил, що очевидно могло вплинути на достовірність одержаного результату і не дають змоги вважати встановленим факт скиду наднормативних забруднень відповідачем;
при здійсненні випробувань дотримання гранично допустимих показників використовуються сірчана і соляна кислоти, права на використання яких позивач не має. Відтак результати досліджень усіх відібраних проб не мають доказового значення.
Позивач відповідь на відзив, витребувані за клопотанням відповідача документи, відповідь на заяву позивача про письмове опитування не надав, явку представника в засідання суду не забезпечив. Його представник в засіданні суду 10.09.2019 року позов підтримав, у заявах від 25.07., 03.10. і 23.10.2019 року просив відкласти розгляд справи у зв`язку з неможливістю прибуття через зайнятість в інших судових процесах, в подальшому просив суд проводити розгляд справи без його участі. Враховуючи наявність заяв представника позивача про розгляд справи за його відсутності і те, що його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору, суд розглянув справу без участі представника позивача.
В засіданні суду 05.12.2019 року представник відповідача позов не визнав і просив суд відмовити у його задоволенні повністю з підстав, викладених у відзиві на позов, додаткових письмових поясненнях до нього.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши позов, подані заяви по суті справи, письмові пояснення, наявні у справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.
01.12.2014 року позивач - комунальне підприємство «Міський водоканал» Золотоніської міської ради, як виконавець, та товариство з додатковою відповідальністю «Золотоніський маслоробний комбінат», як споживач, уклали
договір № 254 про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення юридичним особам (далі - Договір). Згідно з п. 1 Договору, виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з постачання холодної води і водовідведення, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Якісні показники приймання стічних вод затвердженні "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша", що затверджені рішенням Виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 346 від 17.06.2010 року, а саме гранично допустима концентрації забруднюючих речовин в стічних водах підприємств повинна бути не більше: БСК5 - 260,0 мг/л, ХСК - 450,0 мг/л, завислі речовини - 275,0 мг/л, хлориди - 300,0 мг/л, сульфати - 70,0 мг/л, азот амонійний - 16,0 мг/л, нітрити - 0,7 мг/л, нітрати - 10,0 мг/л, нафта та нафтопродукти - 0,6 мг/л, СПАР - 4,0 мг/л, фосфати - 10,0 мг/л, мінералізація - 960,0 мг/л, рН - 6,5-8,5 мг/л.
Речовини, що не передбачені вище, до скиду в систему каналізації заборонені.
Умовами пункту 14 підпункту 4, пункту 15 підпункту 3, пункту 17 підпунктів 1, 4 сторони Договору погодили, що споживач зобов`язаний дотримуватись вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, в виконавець вимагати їх дотримання, за їх недотримання споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором.
Пунктом 28 Договору визначено, що договір укладено на 1 рік і набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за 1 місяць до закінчення строку його дії однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду.
03.04.2019 року працівниками позивача - КП «Міський водоканал» Поліщука Т.П. та Голінько Л.В. за участі представника відповідача Палаша Л.В. об 11 год. 50 хв. знято встановлену 02.04.2019 року пломбу № R23096847 та проведено процедуру відбору проб стічних вод, які скидались у систему каналізації м. Золотоноша підприємством відповідача, для їх лабораторного дослідження, про що було складено акт № 18 від 03.04.2019 року, який представником відповідача не підписаний, з підстав його відмови (а.с. 22).
За результатами проведених лабораторних досліджень лабораторією позивача було складено протокол вимірювань показників та властивостей проб стічних вод № 18 від 08.04.2019 року (а.с. 25) та виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідно до вимог Місцевих правил прийняття стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша, затверджені рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року, а саме:
Сульфати – 109,9 мг/дм3, при допустимій концентрації - 70, 0;
Фосфати – 15, 5 мг/дм3, при допустимій концентрації - 8,0;
ХСК – 750 мг/дм3, при допустимій концентрації - 400,0;
БСК-5 – 288,5 мг/дм3, при допустимій концентрації - 260,0;
Завислі речовини – 373,5 мг/дм3, при допустимій концентрації - 250,0;
Сухий залишок – 1692 мг/дм3, при допустимій концентрації - 960,0;
З метою контролю стічних вод, повторно, 03.04.2019 року о 15 год. 26 хв. працівниками позивача - КП «Міський водоканал» Поліщука Т.П. та Голінько Л.В. за участі представника відповідача Палаша Л.В. проведено процедуру відбору проб стічних вод, які скидались у систему каналізації м. Золотоноша підприємством відповідача, для їх лабораторного дослідження, про що було складено акт № 20 від 03.04.2019 року, який підписаний представником відповідача (а.с. 23).
За результатами проведених лабораторних досліджень лабораторією позивача було складено протокол вимірювань показників та властивостей проб стічних вод № 20 від 08.04.2019 року (а.с. 26) та виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, а саме:
Сульфати – 85,4 мг/дм3, при допустимій концентрації - 70, 0;
Фосфати – 9,05 мг/дм3, при допустимій концентрації - 8,0;
ХСК – 454,5 мг/дм3, при допустимій концентрації - 400,0;
Сухий залишок – 1207 мг/дм3, при допустимій концентрації - 960,0;
22.04.2019 року позивачем складено протоколи для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрація яких перевищує допустимі норми № 298, № 301 в яких на виконання Правил нараховано плату за скид підприємством стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин за період з 02.04.2019 року по 03.04.2019 року на суму 91666 грн. 59 коп. та суму 4820 грн. 50 коп. (а.с. 27, 28).
22.04.2019 року позивачем направлено відповідачу: листи-повідомлення № 297, № 300 про встановлені порушення нормативів скиду забруднюючих речовин в систему комунальної каналізації м. Золотоноша та необхідність вжиття заходів по усуненню встановлених недоліків у строк до 26.04.2019 року (а.с. 29, 30); листи № 299, № 302 з рахунками-фактурою № 18 від 22.04.2019 року на суму 91666 грн. 59 коп. та № 20 від 22.04.2019 року на суму 4820 грн. 59 коп. (а.с. 33); вимогу про стягнення плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями концентрації яких перевищують допустимі норми на суму 96487 грн. 18 коп. (а.с. 34).
Відповідач листом № 165 від 25.04.2019 року повідомив позивача про невизнання результатів лабораторного дослідження позивача взятих на дослідження проб стічних вод та невизнання заявленої до сплати вимоги (а.с. 35).
03.05.2019 року позивач листом № 336 повідомив про намір звернення до господарського суду Черкаської області з позовом, у разі несплати відповідачем плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями концентрації яких перевищують допустимі норми на суму 96487 грн. 18 коп. (а.с. 36).
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення юридичним особам № 254 від 01.12.2014 року та недотримання Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року та Місцевих правил прийняття стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша, затверджених рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року.
Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань послуг, загальні положення про послуги визначені главою 63, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір – розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України. Крім того, спірні правовідносини перебувають у сфері регулювання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, Водного кодексу України, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року, Місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша затверджених рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року, які з урахуванням предмета спору є спеціальними.
Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органами місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 ст. 11 ЦК України). Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (частина 3 статті 11 ЦК України).
Відповідно до статті 174 ГК України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з статтею 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Частинами 1, 3, 5 статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Договір, відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. З ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627, затверджені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Пунктами 1.1, 1.4 цих Правил встановлено, що вони є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508, затверджені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі – Правила). Цими Правилами встановлено, що:
на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (п. 4 розділу 1);
виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання, а споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання (п.п. 3, 7 розділу 2);
у разі визначення ДК забруднюючої речовини в стічних водах за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення (п. 2 розділу 4);
виробники та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідно до чинного законодавства України (п. 1 розділу 5);
споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються місцевими правилами приймання. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність". З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем. У місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо: 1) відбору проб стічних вод на аналіз; 2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування (п. 1, 4, 6, 9, 10 розділу VI).
На виконання норм і вимог нормативно-правових актів у сфері природоохорони і житлово-комунальних послуг, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року, рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року затверджено Місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша (далі - Місцеві правила).
Відповідно до п. 2 Розділу 1 Правил, їх розроблено з метою: захисту здоров`я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд; запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств; гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів; гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище; гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб.
Пунктом 3 розділу 1 Місцевих правил визначено, що ці правила поширюються на Комунальне підприємство “Міський водоканал”, що надає послуги з централізованого водовідведення (відведення та очищення стічних вод) (далі - Водоканал), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - Споживачі).
Згідно з п.п. 3 п. 1 розділу 2, п.п. 2, 5, 9 п. 2 розділу 2 Правил, контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод Споживачами; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Споживачів; пред`являти Споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні Місцевих правил здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений із Споживачем заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються; - пред`являти Споживачам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам водовідведення, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень; на компенсацію грошових сум, що були сплачені Водоканалом з причини порушення природоохоронного законодавства, за рахунок тих Споживачів, які порушили Місцеві правила прийняття та умови договору.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 розділу 2 Місцевих правил, споживач повинен дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень та вимог Місцевих правил прийняття та договорів.
Розділом 4 Місцевих правил «Визначення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів» встановлюються для всіх Споживачів, що скидають стічні води в систему централізованого водовідведення м. Золотоноша єдині гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин (далі – ГДК), наведені в Таблиці № 1. ГДК забруднюючих речовин, які надходять з очищеними стічними водами в водний об`єкт встановлюються виходячи з технічних можливостей міської системи водовідведення та очисних споруд, на підставі затверджених лімітів скидів забруднюючих речовин, що надані у Дозволі на спецводокористування, і якісного складу води із міськводопроводу, та з урахуванням вимог чинного законодавства.
Таблиця № 1
№ п/п Найменування речовин Гранично допустима концентрація забруднюючих речовин в стічних водах Споживачів, мг/л
1 БСК5 260,0
2 ХСК 400,0
3 Завислі речовини 250,0
4 Хлориди 300,0
5 Сульфати 70,0
6 Азот амонійний 14,0
7 Нітрити 1,0
8 Нітрати 30,0
9 Нафта та нафтопродукти 0,6
10 СПАР 4,0
11 Фосфати 8,0
12 Мінералізація 960,0
13 РН 6,5-9,0
14 Залізо 0,5
Розділом 6 Місцевих правил визначено Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення. За змістом п.п. 1, 6, 11 якого за ініціативою Споживача, під час відбору проб Водоканалом, може здійснюватися паралельний відбір арбітражної проби для дослідження її в лабораторії Споживача. Дану пробу можна направити до іншої незалежної акредитованої лабораторії. З метою контролю якості стічних вод Споживачів Водоканал здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконує уповноважений представник Водоканала, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник Водоканала, так і представник Споживача. У разі відмови представника Споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник Водоканалу зазначає про це в журналі або акті.
Відбір проб може здійснюватись за допомогою автоматичних станцій. В цьому випадку відібрані проби стічних вод автоматично розливається у пляшки об`ємом 2 л в кількості 6 шт. Проби зберігаються у холодильній камері, яка пломбується пломбами Водоканалу у присутності представника Споживача. Для здійснення аналізу автоматично відібраних проб, запрошується представник Споживача у присутності якого знімається пломба з холодильної камери, про що робиться відповідний запис у журнал із зазначенням інформації, а саме: дата і час відбору проб, номер пломб, прізвище, ім`я побатькові представника Споживача та представника Водоканалу, підписи сторін. За результатами відбору проб стічних вод Споживача за допомогою автоматичної станції, складається Акт про відбір проб для лабораторного дослідження стічних вод за підписом представників Сторін.
Відповідно до п.п. 12, 13 розділу 8 Правил, якщо Водоканалом встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Kk визначають за вказаною у Правилах формулою.
Плата за скид Споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Водоканалом, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Споживачем за цей період з певного об`єкта.
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства суд вбачає, що 01.12.2014 року сторонами укладений договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення юридичним особам № 254, його дія пролонгована і він був чинний на період виникнення спірних правовідносин. За умовами договору позивач за плату надає відповідачу послуги постачання холодної води і водовідведення, якісні показники стічних вод затверджуються Місцевими правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша, на період спірних правовідносин діяли Місцеві правила, затверджені рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 73 від 21.02.2019 року.
В межах своїх повноважень позивачем з метою контролю якості стічної води 03.04.2019 року об 11 год. 50 хв. і повторно о 15 год. 26 хв. проведено автоматичний відбір проб з колодязя підприємства відповідача з використанням станції по відбору проб. Процес відбору проб зафіксовано в актах №№ 18 і 20 від 03.04.2019 року, акт № 18 представник відповідача підписувати відмовився, відібрані проби доставлені в лабораторію позивача відповідно о 12 год. 25 хв. і о 16 год. 00 хв. 03.04.2019 року.
Ініціативи від відповідача про паралельний відбір арбітражної проби для її дослідження в його лабораторії чи іншій акредитованій лабораторії не надходило.
В період з 03.04. по 08.04.2019 року відповідно до актів відбору проб №№ 18, 20 від 03.03.2019 року лабораторією контролю поверхневих та стічних (зворотних) позивача - КП «Міський водоканал» проведено вимірювання показників та властивостей проб стічних вод. Лабораторія атестована, свідоцтво про атестацію № РЯ 0010/19 від 18.03.2019 року, чинне до 18.03.2024 року. Процес і результати вимірювань викладені в протоколах №№ 18 і 20 від 08.04.2019 року. В протоколах зазначено, що відбір проб проведено відповідно до чинних нормативних документів (НД), перелік яких наведений в актах відбору проб.
За результатами вимірювання в пробах, відібраних 03.04.2019 року об 11 год. 50 хв., виявлено перевищення нормативних значень ГДК забруднюючих речовин у стічних водах за показниками сульфатів, фосфатів, ХСК, БСК5, завислих речовин і сухих залишків.
За результатами вимірювання в пробах, відібраних повторно 03.04.2019 року о 15 год. 26 хв., виявлено перевищення нормативних значень ГДК забруднюючих речовин у стічних водах за показниками сульфатів, фосфатів, ХСК і сухих залишків.
У зв`язку з виявленням перевищення нормативних значень ГДК забруднюючих речовин у стічних водах за кількома показниками, позивач у відповідності з вимогами Правил і Місцевих правил провів розрахунок розміру плати і направив відповідачу рахунки №№ 18, 20 від 22.04.2019 року за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів. Результати розрахунків оформлені протоколами №№ 298, 301 від 22.04.2019 року, за розрахунком позивача, розмір плати склав за період з 02.04.2019 року по 03.04.2019 року (дата попереднього відбору проб 02.04.2019 о 10:00) на суму 91666 грн. 59 коп., за період з 03.04.2019 по 03.04.2019 року (дата попереднього відбору проб 03.04.2019 о 11:50) на суму 4820 грн. 59 коп., а разом 96487 грн. 18 коп.
Указані рахунки відповідачем не оплачені, відповідач не визнає свого обов`язку їх оплати з підстав, викладених у відповіді на претензію (вимогу) і у відзиві на позов з додатковими поясненнями, вимога позивача до відповідача про їх стягнення є предметом позову у справі, що розглядається.
Проте, у договорі про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення № 254 від 01.12.2014 року сторони визначили їх права, обов`язки і умови відповідальності, за змістом яких споживач зобов`язаний дотримуватись вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, виконавець вимагати їх дотримання, за їх недотримання споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором.
Нормами Правил і Місцевих правил встановлено, що з метою контролю якості стічних вод Споживачів Водоканал здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Споживач під час відбору проб Водоканалом, може здійснюватися паралельний відбір арбітражної проби для дослідження її в лабораторії Споживача. Дану пробу можна направити до іншої незалежної акредитованої лабораторії.
Відповідач, виражаючи незгоду з результатами даних лабораторії позивача щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольних проб, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах відповідача перевищень ДК забруднюючих речовин, не скористався правом на відібрання арбітражних проб одночасно з контрольними пробами, не звернувся до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" для проведення аналізу арбітражних проб, тому його заперечення проти позову з наведених ним підстав суд визнає необґрунтованими і відхиляє.
Оскільки спірні дії позивача, що передували зверненню з цим позовом до суду, вчинені ним з дотриманням норм Правил і Місцевих правил прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Золотоноша, то його вимоги суд визнає обґрунтованими, доказаним і задовольняє повністю.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7, 11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 N3477-IV (3477-15) «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», також повинен застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України № 4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Нормами Господарського процесуального кодексу України також встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відтак, з огляду на встановлені обставини справи та викладені норми законодавства, суд позовні вимоги позивача щодо стягнення 96487 грн. 18 коп. плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненням, концентрації яких перевищують допустимі норми задовольняє у повному обсязі. Доводи відповідача, приведені ними в обґрунтування заперечень проти позову, господарський суд відхиляє через їх невідповідність встановленим фактичним обставинам справи та вказаним вище нормам чинного законодавства.
На підставі статті 129 ГПК України, з позивача на користь відповідача підлягають стягненню понесені судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 325, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю «Золотоніський маслоробний комбінат», код ЄДРПОУ 00447824, місцезнаходження: 19700 Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Г.Лисенка, 18 на користь комунального підприємства «Міський водоканал» Золотоніської міської ради, код ЄДРПОУ 32601205, місцезнаходження: 19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 156 – 96487 грн. 18 коп. боргу, 1921 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 14.04.2020 року.
Суддя В.М. Грачов