
13.04.2020 227/937/20
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 квітня 2020 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., при підготовці до розгляду справи, яка надійшла від Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов протокол серія ГР 404975 від 09.03.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст. 256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього слід повернути до Добропільського відділення поліції для належного дооформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення передбачено Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція № 1376).
Пунктом 9 Інструкції № 1376 передбачено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
у графі "місце складання протоколу" - населений пункт або географічна точка;
у графі "посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол" - прізвище, ім`я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
у графі "склав цей протокол про те, що громадянин(ка)" - прізвище, ім`я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень);
у графі "назва документа, серія, N, ким і коли виданий" - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у графі "чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності" - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності);
у графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол);
у графі "до протоколу додається" - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Протокол, який надійшов до суду і складений поліцейським СРПП Добропільського ВП ст.с-том Тимофєєвим В.А. не відповідає нормам ст..256 КУпАП та складений з порушенням Інструкції № 1376.
Так, згідно вищевказаних норм законодавства, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Крім того, зі змісту суті адміністративного правопорушення повинно бути зрозуміло хто вчинив правопорушення та відносно кого.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 404975 від 09.03.2020 року, вбачається, що суть адміністративного правопорушення викладено наступним чином: «…09.03.2020 о 19-00 годині за адресою м.Добрпілля по вул.Саратівська поблизу маг. «Орбіта» мій співмешканець знаходячись в стані алкогольного сп`яніння вчинив словесну сварку, в ході якої ображав мене грубою нецензурною лайкою, чим порушив мою гідність. Тілесні ушкодження не заподіяні, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП …».
Тобто, з наведеного неможливо точно зрозуміти чий співмешканець вчинив сварку і відносно кого.
Крім цього, слід зазначити, що диспозицією ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення насильства в сім`ї, тобто умисного вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана моральна шкода або шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення охоплює вину, мотив і мету поведінки правопорушника.
Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв`язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об`єктивної сторони адміністративного правопорушення.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення, який направлений до суду не містить викладу суб`єктивної та об`єктивної сторони правопорушення, зокрема відсутнє посилання на умисел, який був у правопорушника під час вчинення його дій, відсутнє посилання яке ж саме домашнє насильство (фізичного, психологічного чи економічного характеру) було застосовано до потерпілої, а також те, чи була або могла бути завдана шкода фізичному чи психічному здоров`ю потерпілої.
За вказаних обставин, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, у зв`язку з чим протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього підлягає поверненню до Добропільського відділення поліції для належного дооформлення і усунення вищевказаних недоліків.
Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз`ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.
При цьому слід звернути увагу, що судом вже двічі повертався вказаний протокол на дооформлення з аналогічних підстав, але після дооформлення вказаний матеріал знов надходив до суду з аналогічними недоліками, що свідчить неналежне виконання посадовими особами Добропільського ВП своїх посадових обов`язків і дає можливість особі, відносно якої складено протокол, уникнути відповідальності у зв`язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст.ст. 173-2, 256, 278 КУпАП, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція № 1376), суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Протокол серії ГР 404975 від 09.03.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , разом з доданими до нього матеріалами - повернути до ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області для належного дооформлення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Здоровиця