Рішення № 88717592, 30.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2020
Номер справи
300/159/20
Номер документу
88717592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" березня 2020 р. справа № 300/159/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про зняття з реєстрації місця проживання, про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у видачі довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі, також - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про зняття з реєстрації місця проживання, про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у видачі довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, незаконно прийняв рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , оскільки, своєї згоди на це не надавали та про відчуження житла не було відомо до дня звернення з заявою до відповідача. Оскільки, рішення відповідача про зняття з реєстрації місця проживання вищезазначених осіб, то відповідно і рішення відповідача від 24.01.2020 про відмову у наданні довідки про зареєстрованих в житловому приміщенні є протиправним та підлягає до скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

06.02.2020 від Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надійшла заява про заміну відповідача.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 відмовлено у задоволенні даної заяви, оскільки судом при відкритті провадження визначено належного відповідача.

17.02.2020 від позивача надійшла заява про забезпечення позову. Вважаючи заяву позивача передчасною та необґрунтованою належними доказами, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.02.2020, в задоволені такої заяви відмовлено.

18.02.2020 від відповідача надійшла заява про закриття провадження, з підстав необхідності розгляду справи розглядати в порядку Цивільно-процесуального кодексу України.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 відмовлено у задоволенні даної заяви, оскільки суд відкриваючи провадження у даній справі встановив, що на даний спір поширюється юрисдикція адміністративних судів в силу вимог частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

19.02.2020 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвент» надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи на стороні відповідача, заява про розгляд справи у загальному позовному провадженні, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 відмовлено у задоволенні заяви про залучення до участі у справі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвент» в якості третьої особи на стороні відповідача, з огляду на безпідставність та необґрунтованість. Заява про розгляд справи у загальному позовному провадженні, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін повернуто без розгляду, оскільки подані особою, яка не є учасником справи.

21.01.2020 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Проти заявлених позовних вимог представник відповідача заперечив, вказавши, що зняття з реєстрації відбулося на підставі заяви нового власника. Також, зазначив, що ОСОБА_1 законно було відмовлено у внесенні відомостей до Муніципального реєстру та отриманні довідки, оскільки, на момент звернення до ЦНАП м. Івано-Франківська дані особи не були зареєстровані за вказаною адресою та зняті у зв`язку із відчуженням майна та набуття права власності новим власником. На підставі наведеного просив відмовити позивачу в задоволенні позову.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

Згідно витягу про реєстрацію власності на нерухоме майно за №11737227 від 05.09.2006 за ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу ВЕВ№833182 від 05.09.2006 зареєстровано право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до записів будинкової книги для прописки (реєстрації) громадян, які проживають у будинку, за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Згідно витягу з єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за №191039851 від 02.12.2019 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвент» зареєстровано право власності на квартиру за адресою м. Івано-Франківськ, вул. О. Довженка, буд. 3а, кв.87.

Представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інвент» подано до Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у зв`язку з втратою права власності на житло.

Листом Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повідомлено ОСОБА_1 про неможливість внесення відомостей (персональних даних) до Муніципального реєстру міста Івано-Франківська та отримання інформації з реєстру, зокрема довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, у зв`язку із відчуженням майна та набуття права власності новим власником.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Перелік документів, а також механізм здійснення зняття з реєстрації місця проживання осіб визначені статтею 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (надалі, також - Закон) та пунктами 26-27 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (надалі, також - Правила).

Згідно зі статтею 7 Закону зняття з реєстрації місця проживання здійснюється, зокрема, на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням. До таких документів відносяться документи, які свідчать про: відчуження житла, закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, та інші визначені законодавством документи (абзац дев`ятий пункту 26 Правил).

Вищезазначені вимоги Закону узгоджуються з положеннями Цивільного кодексу України та Житлового кодексу УРСР,

Зокрема, частинами першою та другою статті 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь- які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до положень статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Згідно з положеннями статті 156 Житлового кодексу Української РСР члени сім`ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом із ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. Аналогічну норму містить стаття 405 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене, право членів сім`ї власника будинку (квартири) на користування жилим приміщенням може виникнути та існувати лише за наявності права власності на будинок (квартиру) в особи, членами сім`ї якого вони є. Із припиненням права власності особи на його житло втрачається й право користування членами його сім`ї таким жилим приміщенням.

Так, зняття з реєстрації місця проживання осіб за адресою АДРЕСА_1 здійснено у зв`язку із відчуженням житла, оскільки, представником ТОВ «Фінансова компанія «ІНВЕНТ» подано документ, що підтверджує право власності на дану квартиру (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.12.2019 №191039851), який і свідчить про відчуження житла та набуття права власності на житло новим власником.

Відповідно до абзацу 11 пункту 27 Правил якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзаці дев`ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.

Оскільки, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 особисто не зверталися для зняття з реєстрації місця проживання, а зняття з реєстрації відбулося на підставі заяви нового власника, і паспорти та свідоцтво про народження даних осіб не подавалися, тому штампи про зняття з реєстрації місця проживання і відсутні у паспортах. Також, встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 не здійснювалося, оскільки, особа не зареєстрована за даною адресою.

Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 22.05.2019 №608 «Про затвердження нової редакції Положення про Муніципальний реєстр м. Івано-Франківська» та рішення виконавчого комітету міської ради від 26.06.2019 №761 «Про адміністративні послуги» в Центрі надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська надаються адміністративні послуги «Внесення відомостей до Муніципального реєстру м. Івано-Франківська» та «Отримання інформації з Муніципального реєстру м. Івано-Франківська (Довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та Інформаційна довідка з Реєстру)».

Також, відповідно до Положення про Муніципальний реєстр м. Івано- Франківська, дана довідка отримується заявником (уповноваженою ним особою) особисто через ЦНАП, в електронній формі через зазначені в п. 3.4 веб-сайти або направляється у спосіб, визначений у заяві. Інформація про осіб, які зареєстровані за однією адресою, вноситься на підставі оригіналів документів, що подані особою-заявником.

Обов`язковою вимогою для внесення відомостей в Муніципальний реєстр м. Івано-Франківська та одержання інформації з нього є реєстрація місця проживання в м. Івано-Франківську. Беручи до уваги вищенаведене, для отримання довідки необхідно бути зареєстрованими в м. Івано-Франківську.

Тобто, ОСОБА_1 законно було відмовлено у внесенні відомостей до Муніципального реєстру та отриманні довідки, оскільки, на момент звернення до ЦНАП м. Івано-Франківськ дані особи не були зареєстровані за вказаною адресою та зняті у зв`язку із відчуженням майна та набуття права власності новим власником.

Підсумовуючи наведене суд приходить до висновку про те, що відділ з питань реєстрації місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання та ведення реєстру територіальної громади м. Івано-Франківська управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради, яке входить до складу виконавчого комітету, правомірно здійснило зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та відмовило в отриманні довідки про зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_2 .

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано

Суддя Шумей М.В.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 );

відповідач Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (ЄДРПОУ 04054346, вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76000) .