Постанова № 8870956, 01.12.2008, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.12.2008
Номер справи
4ск-415/2008
Номер документу
8870956
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 4ск-415/2008

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2008 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Овсеп'ян Т.В.

при секретарі Кот Ю.С.

за участю прокурора Дмитренка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві

скаргу адвоката ОСОБА_1 в інтересах директора ТОВ "СААК"

ОСОБА_2 на постанову старшого слідчого СВ ПМ ДПА у м. Києві Коваль

О.В. від 25 червня 2008 року про порушення кримінальної справи за фактом

заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем

службовими особами ТОВ "СААК", за ознаками складу злочину, передбаченого

ч, 5 ст. 191 КК України

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду зі скаргою на постанову старшого слідчого СВ ПМ ДПА у м. Києві Коваль О.В. від 25 червня 2008 року про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.

Скаргу мотивує тим, що на час порушення кримінальної справи у органів досудового слідства не було достатньо як приводів, так і підстав для порушення кримінальної справи за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України. Справу порушено безпідставно, необгрунтовано та всупереч ст. 94 КПК України.

Крім того, вважає обґрунтування правових підстав до порушення кримінальної справи не відповідає диспозиції ч.5 ст.191 КК України, оскільки слідством не наведено достатніх даних щодо підтвердження факту умисного заволодіння чужим майном ТОВ "СААК".

На підставі викладеного ставить питання про скасування вищевказаної постанови як незаконної та необгрунтованої та відмову в порушенні кримінальної справи.

В судовому засіданні заявник - адвокат ОСОБА_1 скаргу підтримала в повному обсязі, просить скасувати постанову старшого слідчого СВ ПМ ДПА у м. Києві Коваль О.В. від 25 червня 2008 року про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, та відмовити в порушенні кримінальної справи.

Прокурор вважає, що при порушенні кримінальної справи за ч.5 ст.191 КК України за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, у слідчого було достатньо приводів та підстав для її порушення, тому просить скаргу як необгрунтовану залишити без задоволення.

Дослідивши матеріали, на підставі яких було порушено кримінальну справу, вислухавши пояснення заявника, думку прокурора, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст.236-8 КПК України, при розгляді скарги на постанову про порушення кримінальної справи, суд перевіряє наявність приводів та підстав для винесення відповідної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи.

Кримінальна справа №70-00404 порушена 09 липня 2007 року старшим слідчим з ОВС СВ ПМ ДПА у м. Києві ОСОБА_4 за фактом замаху на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст.15, ч.5 ст.191 КК України.

Кримінальна справа, порушена старшим слідчим СВ ПМ ДПА у м. Києві Коваль О.В. 25 червня 2008 року за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, порушена в рамках кримінальної справи №70-00404, тобто джерелом отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи, стали документи, здобуті в ході досудового слідства по кримінальній справі, порушеній за фактом замаху на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК" в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст.15, ч.5 ст.191 КК України.

Згідно ч 1 ст. 94 КПК України приводами до порушення кримінальної справи є: 1) заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; 2) повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; 3) явка з повинною; 4) повідомлення, опубліковані в пресі; 5) безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину.

Відповідно до 4.2 ст.94 КПК України кримінальна справа порушується в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.

Підставами для порушення кримінальної справи не можуть бути припущення або дані, які не містять інформації про злочин.

Перелік приводів до порушення кримінальної справи, передбачений ст. 94 ч. 1 КПК України є вичерпним.

Стаття 98 КПК України передбачає, що при наявності приводів і підстав, зазначених у статті 94 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави до порушення справи, статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також дальше її спрямування.

Тобто, з наданих суду матеріалів, які обґрунтовують порушення кримінальної справи вбачається, що в даному випадку приводом до порушення кримінальної справи стало безпосереднє виявлення слідчим в діях службових осіб ТОВ "СААК" ознак складу злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Як вбачається з постанови про порушення кримінальної справи, старший слідчий, розглянувши матеріали кримінальної справи №70-00404, встановив, що в період червень - липень 2006 року службові особи ТОВ "СААК" сформували податковий кредит з ПДВ у розмірі 765253 грн. за фінансово-господарською операцією з ТОВ "Катерина", а саме: за договором №18 купівлі - продажу продукції, який було укладено 07.03.2005 року. В подальшому між ТОВ "СААК" та ТОВ "Трансбудпроект" укладено договір відповідального зберігання №1.03 від 05.01.2006 р. відповідно до якого придбана ТОВ "СААК" продукція передана на відповідальне зберігання ТОВ "Трансбудпроект", на складі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 8. Слідством встановлено, що ТОВ "Катерина" та ТОВ "Трансбудпроект", з якими у ТОВ "СААК" були фінансово-господарські відносини, мають ознаки фіктивності, за юридичними адресами не знаходяться. Відповідно до акту №5/23-06/31055683 від 26.02.2007 р. "Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ "СААК" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень, липень 2006 р.", не підтверджено заявлену ТОВ суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень, липень 2006 р. в розмірі 765523 грн. Податковим органом виписано податкове повідомлення рішення №0001222306/0 від 27.02.2007 р. про зменшення бюджетного відшкодування ПДВ на загальну суму 765253 грн. Опитаний директор та засновник ТОВ "Катерина" ОСОБА_5 повідомив, що заснував дане підприємство за грошову винагороду без мети здійснення підприємницької діяльності, та розрахункових рахунків в банківських установах не відкривав та на це нікого не уповноважував. Головний бухгалтер ТОВ "Промкабель-Електрика" повідомив, що підприємство не мало ніяких фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Трансбудпроект" та ніяка продукція, яка належить ТОВ "СААК" на складі не знаходилась. Крім цього, досудовим слідством встановлено, що службовими особами ТОВ "СААК" в період часу з січня по травень 2006 року, за вищезазначеною угодою, були документально проведені операції з придбання товарно-матеріальних цінностей, в результаті яких безпідставно сформований податковий кредит з податку на додану вартість, який в подальшому був відшкодований на розрахунковий рахунок підприємства. Відповідно до акту №214 від 17.03.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість з бюджету за січень 2006 р. підтверджено суму відшкодування в розмірі 279934 грн. Відповідно до акту №289 від 20.04.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість з бюджету за лютий 2006 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 239367 грн. Відповідно до довідки №425 від 21.06.2006 р. "Про результати документальної невиїзної /камеральної/ перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2006 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 363819 грн. Відповідно до довідки №501 від 18.07.2006 р. "Про результати документальної невиїзної /камеральної/ перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2006 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 416585 грн. Вказані суми були перераховані на розрахунковий рахунок підприємства, про що свідчить виписка з особового рахунку підприємства. Слідством встановлено відсутність надмірної сплати ПДВ до бюджету по ланцюгу руху грошових коштів від ТОВ "СААК", тобто при здійсненні цих операцій податок на додану вартість жодним з підприємств сплачено не було, тому відсутні підстави для такого бюджетного відшкодування. Продовжуючи свою злочинну діяльність, службові особи ТОВ "СААК", отримані згідно платіжного доручення №0000016354 від 20.04.2006 р. на розрахунковий рахунок грошові кошти в сумі 279934 грн., як суму ПДВ, відшкодовану з бюджету України, в подальшому перерахували, згідно платіжного доручення №14 від 21.04.2006 р. на розрахунковий рахунок ТОВ "Катерина" в якості оплати за промтовари згідно умов договору №18 від 07.03.2005 р. Також, службові особи ТОВ "СААК", отримані згідно платіжного доручення №0000016535 від 05.05.2006 р. на розрахунковий рахунок грошові кошти в сумі 239367 грн., як суму ПДВ, відшкодовану з бюджету України, в подальшому перерахували, згідно платіжного доручення №18 від 12.05.2006 р. на розрахунковий рахунок ТОВ "Катерина" в якості оплати за промтовари згідно умов договору №18 від 07.03.2005 р. Також, службові особи ТОВ "СААК", отримані згідно платіжного доручення №0000016759 від 30.06.2006 р. на розрахунковий рахунок грошові кошти в сумі 363819 грн., як суму ПДВ, відшкодовану з бюджету України, в подальшому перерахували, згідно платіжного доручення №25 від 04.07.2006 р. на розрахунковий рахунок ТОВ "Катерина" в якості оплати за промтовари згідно умов договору №18 від 07.03.2005 р. Також, службові особи ТОВ "СААК", отримані згідно платіжного доручення №0000016922 від 31.07.2006 р. на розрахунковий рахунок грошові кошти в сумі 416585 грн., як суму ПДВ, відшкодовану з бюджету України, в подальшому перерахували, згідно платіжного доручення №28 від 01.08.2006 р. на розрахунковий рахунок ТОВ "Катерина" в якості оплати за промтовари згідно умов договору №18 від 07.03.2005 р. Тобто службові особи ТОВ "СААК" вчинили операцію, пов'язану із здійсненням платежу за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу, а саме: переказ грошей з рахунку на рахунок на загальну суму 1299705 грн. Також слідством встановлено, що в період червень -серпень 2006 р. ТОВ "Корпорація "Газконтракт" сформувало податковий кредит з ПДВ у розмірі 1168076 грн. за фінансово-господарською операцією з ТОВ "Катерина", а саме: за договором №21 купівлі-продажу продукції, який було укладено 11.03.2005 р. В подальшому між ТОВ "Корпорація "Газконтракт" та ТОВ "Трансбудпроект" укладено договір відповідального зберігання №2.03 від 10.01.2006 p., відповідно до якого придбана ТОВ "Корпорація "Газконтракт" продукція передана на відповідальне зберігання ТОВ "Трансбудпроект". Слідством встановлено, що ТОВ "Катерина" та ТОВ "Трансбудпроект", з якими у ТОВ "Корпорація "Газконтракт" були фінансово-господарські відносини, мають ознаки фіктивності, за юридичними адресами не знаходяться. Відповідно до акту №51/23-06/25276140 від 26.02.2007 р. "Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ "Корпорація "Газконтракт" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень, липень, серпень 2006 р.", не підтверджено заявлену Товариством суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень, липень, серпень 2006 р. в розмірі 1168076 грн. Податковим органом виписано податкове повідомлення-рішення №0001212306/0 від 27.02.2007 р. про зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 1168076 грн. Опитаний директор та засновник ТОВ "Катерина" ОСОБА_5 повідомив, що заснував підприємство за грошову винагороду без мети здійснення підприємницької діяльності, та розрахункових рахунків в банківських установах не відкривав та на це нікого не уповноважував. Головний бухгалтер ТОВ "Промкабель-Електрика" повідомив, що підприємство є мало фінансово-господарських відносин з ТОВ "Трансбудпроект" та ніяка продукція, яка належить ТОВ "Корпорація "Газконтракт" на складі не знаходилась. Крім того, ТОВ "Корпорація "Газконтракт" в період з січня по травень 2006 р., за вищезазначеною угодою були документально проведені операції з придбання товарно-матеріальних цінностей, в результаті яких безпідставно сформований податковий кредит з ПДВ, який в подальшому був відшкодований на розрахунковий рахунок підприємства. Відповідно до акту №213 від 17.03.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на ПДВ з бюджету за січень 2006 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 390266 грн. Відповідно до акту №290 від 20.04.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість з бюджету за лютий 2006 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 299790 грн. Відповідно до довідки №426 від 21.06.2006 р. "Про результати документальної невиїзної перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ" за квітень 2006 р. підтверджено суму відшкодування в розмірі 341431 грн. Відповідно до довідки №502 від 18.07.2006 р. "Про результати документальної невиїзної перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ" за травень 2006 р. підтверджено суму відшкодування в розмірі 372643 грн. Вказані суми були перераховані на розрахунковий рахунок підприємства, про що свідчить виписка з особового рахунку підприємства. Слідством встановлено відсутність надмірної сплати ПДВ до бюджету по ланцюгу руху грошових коштів від ТОВ "Корпорація "Газконтракт", тобто, при здійсненні цих операцій податок на додану вартість жодним з підприємств сплачено не було, тому і відсутні підстави для такого бюджетного відшкодування. Тобто невстановлені особи, які діяли від імені службових осіб ТОВ "Корпорація "Газконтракт", заволоділи чужим майном в особливо великих розмірах, а саме: коштами з державного бюджету в загальному розмірі 1354130 грн. Крім того, досудовим слідством встановлено, що службовими особами ТОВ "СААК" в період часу з квітня по травень 2005 р., за вищезазначеною угодою, були документально проведені операції з придбання товарно-матеріальних цінностей, в результаті яких безпідставно сформований податковий кредит з ПДВ, який в подальшому був відшкодований на розрахунковий рахунок підприємства. Відповідно до акту №97/1511 від 12.12.2005 р. "Про результати документальної перевірки ТОВ "СААК" з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми ПДВ з бюджету за квітень 2005 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 99753 грн. Відповідно до акту №96/1511 від 12.12.2005 р. "Про результати документальної перевірки ТОВ "СААК" з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми ПДВ з бюджету за травень 2005 р." підтверджено суму відшкодування в розмірі 98676 грн. Вказані суми були перераховані на розрахунковий рахунок підприємства, про що свідчить виписка з особового рахунку підприємства. Слідством встановлено відсутність надмірної сплати ПДВ до бюджету по ланцюгу руху грошових коштів від ТОВ "СААК", тобто при здійсненні цих операцій податок на додану вартість жодним з підприємства сплачено не було, тому і відсутні підстави для такого бюджетного відшкодування. Тобто, заволоділи чужим майном, а саме: коштами з державного бюджету в загальному розмірі 198429 грн.

В зв'язку з викладеним, слідчий прийшов до висновку про те, що в діях службових осіб ТОВ "СААК" наявний склад злочину, передбаченого ч.5 ст.191

КК України, тобто заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання становищем, а саме: коштами з державного бюджету в розмірі 198429 грн.

В матеріалах, що стали приводом та підставою для прийняття рішення порушення кримінальної справи за фактом вчинення службовими особами ТОВ "СААК" злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України містяться:

- копія постанови старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у м. Києві ОСОБА_4 від 09.07.2007 р. про порушення кримінальної справи;

- матеріали дослідчої перевірки: рапорти оперуповноважених ПМ ДПА у м. Києві, постанова старшого оперуповноваженого ВПМ ДШ у Шевченківському районі м. Києва від 07.03.2007 р. про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2, копія постанови старшого прокурора відділу нагляду за додержання законів органами податкової міліції при проведенні ОРД, дізнання та досудового слідства прокуратури м. Києва ОСОБА_6 від 19.06.2007 р. про скасування постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, та ін.;

- копія акту №5/23-06/31055683 від 26.02.2007 р. "Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ "СААК" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень, липень 2006 p.";

- копія пояснень ОСОБА_7, ОСОБА_8;

- копія інформаційної довідки ТОВ "СААК";

- копії довідок про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результати документальної невиїзної перевірки;

- копія акту №214 від 17.03.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість з бюджету за січень 2006 p.;

- копія акту №289 від 20.04.2006 р. "Про результати перевірки з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість з бюджету за лютий 2006 p.";

- копія довідки №425 від 21.06.2006 р. "Про результати документальної невиїзної /камеральної/ перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2006 p.";

- копія довідки №501 від 18.07.2006 р. "Про результати документальної невиїзної /камеральної/ перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2006 p.";

- копія акту №97/1511 від 12.12.2005 р. "Про результати документальної перевірки ТОВ "СААК" з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми ПДВ з бюджету за квітень 2005 p.";

- копія акту №96/1511 від 12.12.2005 р. "Про результати документальної перевірки ТОВ "СААК" з питання обґрунтованості заявленої до відшкодування суми ПДВ з бюджету за травень 2005 p.";

- копії витягу з реєстру отриманих та виданих податкових накладних ТОВ "СААК;

- копії розрахунків сум бюджетного відшкодування та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування;

- копії податкових декларацій з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємства ТОВ "СААК, платіжні доручення;

- копія договору №18 від 07.03.2005 p.;

- копії протоколів допиту свідків: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_2, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5 та ін.;

- копії витягу з книги обліку продажу товарів ТОВ "СААК";

- копія Приказу ТОВ "СААК" №4 від 27.02.2004 р.

В той же час, як вбачається з матеріалів, які стали приводом та підставою для порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, будь-яких фактичних даних, які б свідчили про наявність в діях службових осіб ТОВ "СААК" ознак саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вказані матеріали не містять. Також ці фактичні дані не містяться і в постанові про порушення кримінальної справи, яка оскаржується.

При перевірці, відповідно до ст.98 КПК України, наявності приводів та підстав для порушення кримінальної справи, зазначених у ст.94 КПК України, а також законності джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи, судом встановлено, що диспозиція статті кримінального закону, за ознаками якої порушується кримінальна справа, не відповідає та протирічить даним, що містяться у матеріалах, які обґрунтовують порушення кримінальної справи.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що матеріали, які стали підставою для порушення кримінальної справи, не містять в собі достатніх даних, які б свідчили про факт заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК", а тому на момент порушення кримінальної справи у слідчого не було достатніх приводів та підстав для її порушення і постанова від 25 червня 2008 року про порушення кримінальної справи відносно службових осіб ТОВ "СААК" за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України підлягає скасуванню, в порушенні кримінальної справи належить відмовити.

Керуючись ст. 236-7, 236-8 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу адвоката ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову старшого слідчого СВ ПМ ДПА у м. Києві Коваль О.В. від 25 червня 2008 року про порушення кримінальної справи за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК", за ознаками складу злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.

Відмовити в порушенні кримінальної справи за ч.5 ст.191 КК України за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ТОВ "СААК".

На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду м. Києва.