
Провадження № 2-а/522/307/20
Справа № 522/5733/20
УХВАЛА
09 квітня 2020 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Бондар В.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участі третьої особи: Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Одеській області про примусове повернення та зобов`язання анулювати відмітку,
ВСТАНОВИВ:
До суду 04.04.2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участі третьої особи: Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Одеській області про примусове повернення та зобов`язання анулювати відмітку.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку.
Позивачем заявлено дві позовні вимоги, зокрема: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Одеській області №536 від 14.08.2019 року про примусове повернення до країни походження громадянина Афганістану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язати Управління ДМС України в Одеській області анулювати відмітку про примусове повернення з України постановлену у паспортному документів позивачки.
Відповідно до вимог ст. 20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничих виборчих комісій, дільничих комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно ч.1 ст.288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вимога про скасування рішення про примусове повернення в країну походження відноситься до юрисдикції Приморського районного суду м.Одеси, в той час як вимога про зобов`язання Управління ДМС України в Одеській області анулювати відмітку про примусове повернення з України постановлену у паспортному документів позивачки, відноситься до юрисдикції Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно ч.3 ст.21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Таким чином адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участі третьої особи: Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Одеській області про примусове повернення та зобов`язання анулювати відмітку, не підсудна Приморському районному суду м. Одеси.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Статтею 317 КАС України передбачені підстави для скасування судового рішення повністю або часткова, п.1 ч.3 даної статті передбачено, що порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
З наведеного вище суд вважає, що дана справа підлягає передачі за підсудністю Одеському окружному адміністративному суду, адже одна з вимог заявлені позивачем належить до юрисдикції Одеського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.29,171 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участі третьої особи: Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Одеській області про примусове повернення та зобов`язання анулювати відмітку - направити за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м.Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її проголошення, але не менше ніж строк дії карантину в Україні.
Суддя В.Я. Бондар