
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/303/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення розрахунку та виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно Постанови Першотравневого районного суду м.Чернівці від 09.12.2009 року у справі № 2-а-748/2009 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 року у справі № 2752/10/9104;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нарахувати та виплатити компенсацію частини доходу у зв`язку з порушенням термінів виплати державної пенсії згідно судових рішень.
І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку із порушенням термінів їх виплати має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою пенсії на підставі судового рішення, яке з вини відповідача фактично виконане останнім лише 30.10.2019 року.
Звертав увагу суду на те, що 31.01.2020 року звернувся до відповідач із заявою, в якій просив нарахувати компенсацію за втрату частини пенсії у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, проте відповідачем відмовлено нарахувати та виплатити вказану компенсацію, що підтверджується листом від 19.02.2020 року.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Посилаючись на норми статті 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції чинній на час набуття постанови суду законної сили) - фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
У зв`язку з відсутністю фінансування з державного бюджету на погашення нарахованих сум по рішенню суду, донараховані суми за рішеннями судів протягом тривалого часу не виплачувались даним особам.
Звертав увагу суду на те, що 03.09.2014 Кабінет Міністрів України постановою №440 затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі - Порядок №440). Цим Порядком визначено механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними».
Відповідно до Постанови № 440 виплата коштів, нарахованих на виконання рішень судів, на даний час не належить до повноважень органів Пенсійного фонду України, а погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Поряд з цим зазначив, що за повідомленням управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області відповідно до пункту 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, прийнято до обліку погашення заборгованості по справі № 2-а-748/2009 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ..
Головним управлінням видано довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду від 14.05.2018 № 00325, яку направлено до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.
Порядок подальших дій Державної виконавчої служби, щодо передачі відповідних документів для погашення не виплачених сум по рішенню суду до Казначейської служби України чітко визначений Порядком №440.
Стосовно розрахунку та виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії зауважив, що належні кошти ОСОБА_1 виплачені за рахунок державного бюджету органами Казначейства, а не органом Пенсійного фонду.
Таким чином, враховуючи те, що Головним управлінням виконано рішення суду по справі № 2-а-748/2009 рік (проведено нарахування) в межах повноважень визначених чинним законодавством, підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 немає, відтак в задоволенні позову слід відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. 02.03.2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
ІІІ. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. ОСОБА_1 з 01.01.1992 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду, як одержувач пенсії за віком по інвалідності призначеної за нормами Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.199l № 796- ХІІ (далі - Закон № 796- ХІІ).
2. В жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до органу Пенсійного фонду про визнання незаконними дії при нарахуванні заниженого розміру пенсії і зобов`язання виконати призначення, перерахунок і виплату пенсії інваліду ІІІ групи учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
3. Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці 09.12.2009 по справі № 2- а-748/2009 рік, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірні дії Першотравневого управління Пенсійного фонду України м. Чернівці з приводу відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 жовтня 2008 року.
Зобов`язано Першотравневе управління Пенсійного фонду України м. Чернівці здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 жовтня 2008 року. (а.с.8-10)
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 по даній справі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці залишено без задоволення, а постанову Першотравневого районного суду м. Чернівці у справі № 2-а-748/09 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці про визнання неправомірними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - без змін. (а.с.11-16)
4. На виконання постанови Першотравневого районного суду м. Чернівці 09.12.2009 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 органом Пенсійного фонду проведено відповідний перерахунок пенсії. Нарахування здійснено за період з 01.10.2008 по 30.09.2011(по день припинення права на такі виплати) в сумі 71938,32 грн. Згідно виписки по картковому рахунку позивача встановлено, що зазначена сума виплачена 30.10.2019 року. (а.с.7)
5. 31.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління із заявою про здійснення нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати суми пенсії. (а.с.4)
6. Розглянувши звернення Позивача, Головне управління листом від 14.02.2020 за №2400-0402-8/4507 повідомило ОСОБА_1 про відмову у виплаті компенсації втрати частини доходів. (а.с.5)
ІV. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
3. Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (надалі Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
4. Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (окрім іншого): пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
5. Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17), від 14 травня 2019 року справа №487/6312/16-а адміністративне провадження №К/9901/44811/18, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує до спірних правовідносин.
6. Звертаючись до суду позивач просить нарахувати компенсацію втрати частини доходу (пенсії) у зв`язку з порушенням строків виплати такої пенсії, яка нарахована йому на підставі судового рішення та остаточно виплачена 30.10.2019 року.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги те, що суму такої пенсії нарахованої на виконання постанови Першотравневого районного суду м. Чернівці від 09.12.2009 року в справі №2а-748/2009 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 року у справі № 2752/10/9104, позивачеві вчасно не виплачено, а виплачено - 30.10.2019 року, суд дійшов висновку про наявність у останнього права на одержання компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Відтак, відмова відповідача у нарахуванні та виплаті позивачеві компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, викладена у листі від 14.02.2020 року вих. №2400-0402-8/4507 є протиправною.
7. Щодо посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" від 03.09.2014 №440, якими передбачено інший механізм відшкодування Державною казначейською службою України коштів за рішенням суду, суд зазначає, що спір у цій справі стосується нарахування компенсації на суму нарахованої, але несвоєчасно виплаченої пенсії, а тому спірні відносини не охоплюються дією зазначеного нормативно-правового акту.
8. Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
9. Окремо суд звертає увагу на те, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази і довести певні обставини, які свідчать про правомірність його дій/бездіяльності, законність прийнятих рішень. Однак, відповідач у згаданих правовідносинах, жодним доказом або ж нормою законодавства не спростував доводів позивача.
10. Беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, щодо проведення розрахунку та виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно Постанови Першотравневого районного суду м.Чернівці від 09.12.2009 року у справі № 2-а-748/2009 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 року у справі №2752/10/9104 ;
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нарахувати та виплатити компенсацію частини доходу у зв`язку з порушенням термінів виплати державної пенсії згідно судових рішень.
4. Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код РНОКПП: НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3,м. Чернівці, 58002 код ЄДРПОУ:40329345)
Суддя О.В. Боднарюк