
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1179/20Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
02 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання нечинним та скасування рішення №96 від 22.04.2019 Полтавського ОУПФУ Полтавської області, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із 29.03.2010 та вчинити дії по виплаті нарахованих сум.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що після призначення йому пенсії він продовжував працювати на ТОВ "КНГ-Сервіс", яке знаходиться на території Російської Федерації. Вказане підтверджується записами у трудовій книжці ОСОБА_1 29.03.2019 позивач подав до пенсійного органу документи для перерахунку його пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, за наслідками розгляду заяви позивача та доданих до неї документів, пенсійний орган рішенням від 22.04.2019 №96 безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність у чинному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії за відсутності у особи страхового стажу, необхідного для проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.03.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому ГУПФУ в Полтавській області заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , посилаючись на те, що оскільки Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення, підписаною 13.03.1992, врегульовано обчислення стажу при призначенні пенсії та визначено, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей, здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають, підстав для зарахування до страхового стажу періодів роботи після призначення пенсії за межами країни немає. Аналіз документів, поданих ОСОБА_1 для перерахунку пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема, копії трудової книжки за період роботи на території Російської Федерації з 22.06.2015 по 28.03.2019 в ТОВ "КНГ-Сервіс" показав, що у заявника відсутній страховий стаж, необхідний для проведення перерахунку пенсії. На підставі викладеного, ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії, а проведено перерахунок пенсії позивача по звільненню з 29.03.2019 (а.с. 23-24).
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) з 30.10.2013 є пенсіонером та отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується листом першого заступника начальника Головного управління В. Носенка від 11.09.2019 №4715/Д-02 (а.с. 13).
Згідно з записами у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 останній вже перебуваючи на пенсії у періоди з 22.06.2015 по 25.02.2019 та з 26.02.2019 по 28.03.2019 працював на ТОВ "КНГ-Сервіс", яке знаходиться на території Російської Федерації, на посадах машиніста по цементажу свердловин шостого розряду та оператора по цементажу свердловин п`ятого розряду ділянки технологічного транспорту цеху автотранспортного відповідно (а.с. 40-42).
Відтак, з огляду на те, що після призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 продовжував працювати на ТОВ "КНГ-Сервіс", 29.03.2019 останній звернувся до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 39).
За результатами розгляду вказаної заяви рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 22.04.2019 №96 вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в зв`язку з відсутністю у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії. В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що оскільки Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення, підписаною 13.03.1992, врегульовано обчислення стажу при призначенні пенсії та визначено, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей, здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають, підстав для зарахування до страхового стажу періодів роботи після призначення пенсії за межами країни немає. Аналіз документів, поданих ОСОБА_1 для перерахунку пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема, копії трудової книжки за період роботи на території Російської Федерації з 22.06.2015 по 28.03.2019 в ТОВ "КНГ-Сервіс" показав, що у заявника відсутній страховий стаж, необхідний для проведення перерахунку пенсії. (а.с. 31-32).
Натомість, позивачу проведено перерахунок пенсії по звільненні з 29.03.2019, про що зазначено безпосередньо у рішенні Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 22.04.2019 №96 та підтверджується відповідним протоколом про перерахунок пенсії з 29.03.2019 (а.с. 33).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" відбулася реорганізація Полтавського ОУПФУ Полтаської області шляхом його приєднання до ГУПФУ в Полтавській області.
Тобто, саме ГУПФУ в Полтавській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Полтавського ОУПФУ Полтавської області після припинення останнього.
Вважаючи рішення Полтавського ОУПФУ від 22.04.2019 №96 неправомірним, позивач звернувся до суду з даним позовом до його правонаступника ГУПФУ в Полтавській області.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Спірним питанням в межах справи, є наявність або відсутність права позивача, з огляду на продовження трудової діяльності за межами України після призначення пенсії, та як наслідок правової можливості врахування цього періоду роботи до страхового стажу, на проведення перерахунку йому пенсії за правилами частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі статтею 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.
Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні (частина 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
На сьогодні з чотирнадцятьма країнами, з яких одинадцять входили до складу колишнього СРСР, підписані і діють міждержавні та міжурядові угоди. Відповідно до цих угод пенсійне забезпечення здійснюється за територіальним принципом.
Тобто, особам, які проживають на території однієї з договірних сторін, пенсії призначаються відповідно до законодавства та за рахунок коштів тієї договірної сторони, на території якої ця особа проживає і звернулась за призначенням пенсії. При цьому стаж роботи, набутий на території іншої договірної сторони, зараховується до загального трудового стажу.
Виходячи з необхідності захисту прав громадян у галузі пенсійного забезпечення, маючи зобов`язання щодо непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на території держав - учасниць Співдружності незалежних держав або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР, а також реалізуючи це право, 13.03.1992 була підписана багатостороння міжурядова Угода про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення (далі - Угода). Дана Угода підписана такими державами: Російською Федерацію, Україною, Республіками Киргизстан, Вірменія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Казахстан і Білорусь.
Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць даної Угоди і членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Усі витрати, пов`язані із здійсненням пенсійного забезпечення за даною Угодою, несе держава, яка надає забезпечення. Взаємні розрахунки не провадяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами (стаття 3 Угоди).
Статтею 5 Угоди встановлено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлено чи буде встановлено законодавством держав - учасниць Угоди.
За змістом статті 6 Угоди, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаною Угодою. Обчислення пенсій провадиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж.
Виходячи з аналізу та правового змісту положень цієї Угоди, суд зазначає, що її положення розповсюджується також і на питання, пов`язані із зарахуванням періодів роботи на території інших держав до страхового стажу та обчислення пенсій, пов`язаних з їх перерахунком.
Пенсійне забезпечення складається не лише з правовідносин щодо призначення пенсії, а тому ця Угода покликана та регулює не лише це питання, а й відносини в сфері пенсійного забезпечення, пов`язані також з проведенням перерахунку пенсії.
Відповідно до абзаців 2-4 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами своїх країн, від 14.01.1993 трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтва та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Згідно з частиною 2 статті 4 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15.04.1994 трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.
За змістом частини 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 4 статті 42 вказаного Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії передбачений статтею 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Суд зазначає, що за усталеною судовою практикою внаслідок відсутності відповідної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України особа-пенсіонер позбавлений соціальної захищеності та страхового стажу за вказаний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на фактичне визнання пенсійним органом набуття позивачем додаткового стажу роботи після виходу на пенсію з огляду на проведення перерахунку пенсії по звільненню з 29.03.2019, суд доходить висновку, що пенсійний орган безпідставно рішенням від 22.04.2019 №96 відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, зважаючи на обставини, встановлені судом під час розгляду даної справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання нечинним та скасування рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 22.04.2019 №96.
Водночас, оскільки згідно з приписами статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України дійшовши висновку про порушення індивідуальним актом чи окремими його частинами прав, свобод або законних інтересів позивача, суд захищає їх шляхом визнання протиправним та скасування такого акту чи окремих його положень, суд, керуючись частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог про визнання нечинним та скасування рішення від 22.04.2019 №96 та визнати вказане рішення протиправним і скасувати його.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок його пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із 29.03.2010 та вчинити дії по виплаті нарахованих сум, то суд їх вважає такими, що підлягають частковому задоволенню шляхом зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведених виплат, оскільки заява про перерахунок пенсії позивачем до пенсійного органу була подана саме 29.03.2019, а не 29.03.2010.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до 1 першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову та фактичну сплату позивачем при зверненні до суду судового збору в сумі 1681,60 грн, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в розмірі 840,80 грн (1681,60 грн : 2).
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання нечинним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 квітня 2019 року №96 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведених виплат.
У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава