Постанова № 8864703, 12.02.2009, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.02.2009
Номер справи
2-а-103/2009
Номер документу
8864703
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2-a-103/2009p.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2009 року

м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя Лаврушин О.М.

при секретарі Верній М.Г.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до УПСЗН Добропільської міської Ради щодо стягнення сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Свій позов аргументує тим, що 7 серпня 2006 року вона народила сина ОСОБА_3, у зв"язку з чим була поставлена на облік як мати, що здійснює догляд за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Відповідач протягом 2007 року, проводив щомісячні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, але не в повному обсягу.

Позивачка вважає, що згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку повинна була виплачуватися їй у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Але в порушення вимог ст.15 даного Закону, грошова допомога на дитину з липня 2007 року їй надавалась не в повному розмірі, про що свідчить довідка відповідача від 12 січня 2009 року №22. Так у липні - 101, 16 грн., у серпні - 103, 41 грн., у вересні - жовтні по 104, 86 грн., в листопаді - 107, 73 грн., у грудні - 110, 88 грн.

Однак, відповідно до ст.62, 63 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" зі змінами, внесеними Законом України від 15 березня 2007 року, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 - ти років був встановлений у таких розмірах: з 1 -го січня 434 грн., з 1 -го квітня 463 грн., і з 1 -го жовтня 470 грн.

Всього за вказаний період часу їй з вини відповідача не доплачено грошову допомогу на суму 2176 гривень 12 копійок.

На недопустимість обмеження вже встановлених законом прав, свобод і соціальних пільг подальшим прийняттям законодавчих актів, вказав Конституційний Суд України у своєму рішенні №6 від 9 липня 2007 року, що гарантується ст.22 Конституції України.

12 грудня 2008 року щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною вона звернулася до відповідача, однак отримала відмову (лист від 17.12.2008 року), що змусило її звернутися до суду.

В судовому засіданні позивач свої вимоги повністю підтримала і просить стягнути з відповідача недоплачену грошову допомогу у сумі 2176 гривень 12 копійок.

Представник відповідача - ОСОБА_2, діюча на підставі доручення, в судовому засіданні позов не визнала з наступних підстав. Вона зазначила, що стаття 15 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», а саме визначення в ній розміру допомоги на дитину до досягнення нею 3-річного віку в даному випадку при призначені допомоги не може застосовуватись, оскільки суперечить ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким були визначені розміри зазначеної допомоги. Так представник відповідача зазначила, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, а згідно ст.95 Конституції України визначено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та ЗУ «Про Державний бюджет України». У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України. Його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Тому посилатися лише на основний Закон не можливо, оскільки фінансове його втілення забезпечується саме ЗУ про Державний бюджет на відповідний рік. Виходячи з цього ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме ст.ст.56, 71 було призупинено дію частини 1 статті 12 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та передбачено відповідний обсяг видатків, які позивач отримувала у 2007 році у повному обсязі. Щодо рішення Конституційного Суду України № 6-рп\2007 від 09 липня 2007 року, з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, встановленої ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», представник відповідача вважає, що законодавством України не визначено додаткових вимог стосовно виконання цього рішення і змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не прийнято, а тому взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат згідно з цим Рішенням можливе лише у разі внесення відповідних змін до Закону України про Державний бюджет України, які мають передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки. На підставі викладено вважає, що управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. У вимозі позивача про стягнення судових витрат з управління представник відповідача просить відмовити у зв"язку з тим, що фінансування даних витрат не передбачене у кошторисі управління і неможливо вишукати кошти на ці витрати.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши докази в справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із застосуванням Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007 .

Судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є матір"ю неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження копія якого мається у справі.

Згідно ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» позивачка має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як мати, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання.

У зв"язку з цим позивачка звернулася до УПСЗН Добропільської міської ради і з 2006 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Частиною 1 ст.14 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається, згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 62 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень.

З довідки про отримання допомоги вбачається, що в період з липня 2007 року по грудень 2007 року включно, ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах: липень -101, 16 грн., серпень -103, 41 грн., вересень - жовтень по 104, 86 грн., в листопаді - 107, 73 грн., у грудні -110, 88 грн.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Положенням ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було встановлено, що в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для не застрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст.3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У зв"язку з цим, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 (в частині встановлення розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Приписи положення абзацу третього частини другої статті 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 9 липня 2007 року.

Відповідно до принципу верховенства права та законності - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз"яснено постановою Пленуму ВСУ № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя», -судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач - УПЗСН Добропільської міської Ради в 2007 році повинен був виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на підставі положень ст.15 «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007 щодо визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 (в частині встановлення розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) набрало чинності з 09.07.2007 року.

Виходячи із зазначеного, відповідач повинен був здійснювати позивачці виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років:

За липень 2007 р. -463, 00 - 101, 16 = 361, 84 грн.

За серпень 2007 р. - 463, 00 - 103, 41 = 369, 59 грн.

За вересень 2007 p.- 463, 00 - 104, 85 = 358, 15 грн.

За жовтень 2007 р. - 470, 00 - 1104, 85 = 365, 15 грн.

За листопад 2007 р. - 470, 00 - 1107, 73 = 362, 27 грн.

За грудень 2007 р. - 470, 00 - 110, 88 = 359, 12 грн.

Враховуючи те, що відповідачем були здійснені виплати допомоги в неповному обсязі суд вважає, що з відповідача слід стягнути на користь позивача не довиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з липня по грудень 2007 року включно у сумі 2176 гривень 12 копійок.

Суд критично ставиться до заперечення представника відповідача з приводу неможливості здійснення виплати в 2007 році допомоги по догляду за дитиною до 3-річного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у зв"язку з відсутністю коштів, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми».

З квитанції про сплату судового збору вбачається, що позивачка понесла судові витрати на оплату судового збору в розмірі 3, 40 грн., але на його відшкодуванні не наполягає.

Керуючись ст.3, 22, 49 Конституції України, ст.ст. 70, 71, 159-163 КАС України, ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.ст. 40-43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування, розміру та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в 2007 році неправомірними .

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (р\рахунок 35416025001528 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002) за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з липня 2007 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 2176 (дві тисячі сто сімдесят шість) гривень 12 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.