Ухвала суду № 88643841, 07.04.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2020
Номер справи
417/6812/18
Номер документу
88643841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення без розгляду заяви про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень, визначеному ст. 383 КАС України

07 квітня 2020 року СєвєродонецькСправа № 417/6812/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень, визначеному ст. 383 КАС України, у справі № 417/6812/18 за позовом адвоката Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулася адвокат Лаба Кристина Миколаївна в інтересах ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень, визначеному ст. 383 КАС України, у справі № 417/6812/18 за позовом представника позивача Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, в якій заявник просить суд:

- постановити окрему ухвалу, якою визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 01 червня 2018 року по 30 вересня 2018 року оскільки така бездіяльність порушує право на отримання пенсійних виплат підтверджене судовим рішенням по справі № 417/6812/18;

- визначити окремою ухвалою обов`язок Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області усунути порушення права позивача на отримання пенсії шляхом виплати пенсії з 01 червня 2018 року по 30 вересня 2018 року згідно ст. 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1У “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у строк не пізніше п`яти робочих днів з дня набрання законної сили цією окремою ухвалою і у цей же строк письмово повідомити суд про усунення цих порушень з наданням підтверджуючих документів;

- постановити окрему ухвалу стосовно порушення законодавства керівником Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області яке містить ознаки кримінального правопорушення, надіслати органу досудового розслідування Марківському РВ національної поліції України у Луганській області та зобов`язати Марківське РВ національної поліції України у Луганській області надати суду відповідь про вжиті ним заходи у визначений в окремій ухвалі судом строк.

В обґрунтування заяви зазначено, що 05.03.2020 представник позивача отримав на електронну пошту від Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, яким відповідач по справі № 417/6812/18, зазначив, що не може виконати рішення ЛОАС, в частині виплати заборгованості з пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 через відсутність спеціального порядку.

Зазначені дії, на думку позивача, є протиправними. Посилання відповідача на окремий порядок при виплаті пенсій за минулий період, визначений Кабінетом Міністрів України, є необґрунтованим, оскільки при зверненні позивача з заявою про поновлення пенсійних виплат відповідний порядок не прийнято, відповідно право особи на виплату пенсійних виплат не може бути поставлено в залежність від наявності такого порядку, в силу норм прямої дії ст.ст.19, 22,46 Конституції України.

Таким чином, зазначає заявник, відповідач продовжує діяти протиправно та порушує його права.

Ухвалою суду від 30.03.2020, після усунення недоліків, заяву прийнято до розгляду, визначено розглядати заяву без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), зобов`язано Марківське ОУПФУ Луганської області у строк до 03 квітня 2020 року надати до суду письмові відомості щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі № 417/6812/18 разом з відповідними доказами.

03.04.2020 від Марківського ОУПФУ Луганської області надійшов відзив на заяву, в якому зазначено, що на виконання рішення суду у справі № 417/6812/18 від 28.12.2018 про зобов`язання Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України виплатити пенсію ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 , пенсійну справу було відпрацьовано на травень 2019 року, так як 08.04.2019 було надано ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду.

Заборгованість за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 в сумі 40869,36 грн. щомісяця нараховується на виплатну відомість (тип 8) заборгованість за рішенням суду, але не виплачується. Заборгованість за минулий період відповідно до п. 15 Порядку про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, в редакції постанови № 335 від 25.04.2018 р. будуть виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Крім того зазначив, що постановою правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсії у 2019 році» встановлено, що з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідними головними управліннями Пенсійного фонду України в областях. Починаючи з 01.01.2019 управління не має діючих договорів з ПАТ «Укрпошта» та банками, уповноваженими на право виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів. Кошторисом видатків управління на 2019 рік не передбачено бюджетних асигнувань (коштів) на здійснення будь-яких пенсійних або пов`язаних з ними виплат.

Також відповідач вважає, що заявником пропущено строк звернення до суду з даною заявою.

Розглянувши подану заяву, суд дійшов таких висновків.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 по справі № 417/6812/18 адміністративний позов представника позивача Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2018 року по 30 вересня 2018 року.

Зобов`язано Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вул. Центральна, будинок 20) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком з 01 червня 2018 року по 30 вересня 2018 року на рахунок, відкритий у публічному акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України” (арк. спр. 90-94).

Відповідно до даних КП ДСС 15.05.2019 стягувачу видано виконавчий лист.

21.06.2019 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області представником позивача було направлено заяву про відкриття виконавчого провадження (арк.спр. 142-143).

27.06.2019 постановою державного виконавця відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 417/6812/18, виданим 15.05.2019 Луганським окружним адміністративним судом про зобов`язання Марківського ОУПФУ виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 червня 2018 року по 30 вересня 2018 року на рахунок, відкритий у публічному акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України” (арк.спр.144).

На вимогу державного виконавця Марківським ОУПФУ надано відповідь за № 4110/08-74 від 17.07.2019 в якій зазначено: «Управлінням нараховано заборгованість за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 в сумі 40869,36 грн на тип відомості 8 «Рішення суду банк борги, 06.18.-09.18». Починаючи з травня заборгованість нараховується кожного місяця на тип відомості 8, але не виплачується.». Заборгованість за минулий період з 01.06.2018 по 30.09.2018 відповідно до п.15 Порядку про призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, в редакції постанови № 335 від 25.04.2018 року, будуть виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного КМУ». Станом на дату відкриття виконавчого провадження управлінням на виконання судового рішення відповідно до рішення про перерахунок пенсії 18.04.2019 самостійно нараховано, виплачено та включено пенсійні виплати до потреби на суму невиплаченої пенсії в розмірі 40869,36 грн. На підставі вищевикладеного рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 по справі № 417/6812/18 виконано. Просили закрити виконавче провадження» (арк.спр.145).

06.02.2020 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Антоновою В.Є. було винесено постанову про накладення штрафу на Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області у розмірі 5 100, 00 грн. (арк.спр.147).

Відповідно до даних КП ДСС рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 06 лютого 2020 року ВП №59419994 про накладення на Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн. Рішення не набрало законної сили.

25.02.2020 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Антоновою В.Є. було винесено постанову про накладення штрафу на Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області у розмірі 10 200, 00 грн. (арк.спр.149).

Відповідно до даних КП ДСС ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 10 200, 00 грн.

Таким чином, на час розгляду цієї заяви відсутні такі, що набрали законної сили рішення суду, якими були б встановлені факти невиконання відповідачем без поважних причин рішення суду від 28.12.2018 в порядку примусового виконання.

18.02.2020 року адвокатом Лабою К.М. було відправлено адвокатський запит боржнику відповідно до якого просила надати підтверджену інформацію чи виконано рішення суду № 417/6812/18 (арк.спр.151).

05.03.2020 на електронну адресу представника позивача надійшов лист Марківського ОУПФУ Луганської області від 27.02.2020 № 1591/02.1МА-09, в якому зазначено, що пенсійну справу було опрацьовано та нараховано заборгованість за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 на травень 2019 року. Заборгованість нараховується кожного місяця, але не виплачується відповідно до п. 15 Порядку про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам, в редакції постанови № 335 від 25.04.2018. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 “Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсії у 2019 році” встановлено, що з 01.01.2020 фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідними головними управліннями Пенсійного фонду України в областях (арк. спр.155).

Як слідує зі змісту інформації про стан виконання рішення по справі 417/6812/18, наданої Марківським ОУПФУ, рішення суду від 28.12.2018 не виконано.

Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Суд керується такими вимогами чинного законодавства при вирішенні заяви по суті звернення.

Згідно з частиною першою статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Відповідач зазначає про неможливість виконання рішення через відсутність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” визначено, що суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, порядок виплати пенсії, у тому числі й заборгованість з виплати пенсії за минулий період, визначається виключно законами України.

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України, до повноважень якого належить прийняття законів.

У свою чергу, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Водночас, за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.

За загальним правилом “закон” – це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури парламентом та регулює найважливіші суспільні відносини.

У свою чергу, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, тому ними не можуть бути внесені будь-які зміни до законів.

Відповідно, посилання боржника на відсутність визначеного постановою Кабінету Міністрів України порядку виплати пенсії за минулий період, відмінного від порядку, визначеного статтею 46 Закону № 1058-IV, як на перешкоду виплати заборгованості позивачу, є безпідставними.

Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).

Згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 “Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році” фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що Марківським ОУПФУ Луганської області рішення суду у встановлений державним виконавцем строк не виконано.

На виконання заходів щодо реалізації органами Пенсійного фонду України Стратегії модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 672-р, в Марківське ОУПФУ Луганської області забезпечено виконання процесів призначення, перерахунку та виплати пенсій у підсистемі “Призначення та виплата пенсій - на базі електронної пенсійної справи” з формуванням виплатних документів в підсистемі ІКІС ПФУ ПВП-ЕПС. На підставі чого відомості про нарахування та виплату пенсій формуються у ППВП та в електронному вигляді направляються до ГУ ПФУ в Луганській області.

Відповідачем здійснено нарахування заборгованності за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 в сумі 40869,36 грн, відомості передані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області, однак, станом на 07.04.2020 виплата пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06..2018 по 30.09.2018 в розмірі 40869,36 не профінансована.

Зазначені обставини підтверджені роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії на ОСОБА_1 та службовою запискою від 22.07.2019 № 427/03.1-16 (арк.спр.186, 191-196).

Таким чином, фінансування пенсійних виплат на виконання судового рішення у справі № 417/6812/18 має бути здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється Пенсійним фондом України (головним розпорядником бюджетних коштів), не є невиконанням рішення без поважних причин, оскільки відповідач здійснив всі передбачені чинним законодавством дії спрявані на виконання цього рішення.

Згідно з частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частинами першою, другою, четвертою статті 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Отже, за результатом розгляду заяви представника позивача в порядку статті 383 КАС України, судом не встановлено обставин, що свідчили б про наявність протиправних дій, рішень, а також бездіяльності відповідача Марківського ОУПФУ Луганської області щодо виконання рішення у справі № 417/6812/18 суду та порушення ним прав, свобод, інтересів позивача.

За відсутності обставин протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог заявника та постановлення окремої ухвали.

Керуючись статтями 248, 249, 256, 382, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву адвоката Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень, визначеному ст. 383 КАС України, у справі № 417/6812/18 за позовом адвоката Лаби Кристини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задовлення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя В.С. Шембелян