
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2020 року м. Київ № 640/6330/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Служби безпеки України,
Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва (вх. від 11.04.2019) з позовом до Служби Безпеки України (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДР: 00034074), Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (01051, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в кому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо не включення у довідку про грошове забезпечення, надану Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві, всіх складових грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення із Служби безпеки України;
2) зобов`язати Службу безпеки України надати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням складових (надбавок та доплат) грошового забезпечення, а саме: надбавку особам, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, доплату за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавку за оперативно - розшукову діяльність 50%: надбавку за особливо важливі завдання 100%; надбавку за служб) в підрозділі "К" (боротьба з корупцією) 50%; премію 161%, які були нараховані ОСОБА_1 під час призначення пенсії на час звільнення з лав Служби безпеки України, та які повинні враховуватись при обчисленні (перерахунку) пенсії;
3) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у розрахунку пенсії ОСОБА_1 , з розрахунку основного розміру пенсії 70% і грошового забезпечення, замість 80%; неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 , при перерахунку пенсії, а саме: надбавку особам, які працюють в умовах режимних обмежень -15%. доплату за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавку за оперативно - розшукову діяльність 50%; надбавку за особливо важливі завдання 100%; надбавку за службу в підрозділі "К" (боротьба і корупцією) 50%; премію 161%, обмеження пенсії граничним розміром з 01.01.2018 року та обмеження виплат перерахованої підвищеної пенсії, протиправними;
4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення; з урахуванням щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення, що були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 при перерахунку пенсії, а саме: надбавку особам, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, доплату за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавку за оперативно - розшукову діяльність 50%; надбавку за особливо важливі завдання 100%; надбавку за службу в підрозділі "К" (боротьба з корупцією) 50%; премію 161%. згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та обмежень виплати перерахованої підвищеної пенсії, з урахуванням різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Позиція позивача.
Позивач в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку як пенсіонер СБУ з 30.09.2011.
Позивач зазначає, що на час призначення пенсії за вислугу років - 19.09.2013 та по 31.12.2017 включно до складу грошового забезпечення включено наступні складові: посадовий оклад 2033,00 грн., оклад за військове звання - 140 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 869,20 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 10494,84 грн., у т.ч. особи, які працюють у мовах режимних обмежень - 15%, доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%, надбавка за особливо важливі завдання - 100%, надбавка за службу в підрозділі "К" (боротьба з корупцією) - 50%, премія 161 %. Всього враховано 13 537,04 грн. Основний розмір пенсії становив 80% грошового забезпечення (вислуга років 36).
Сума до виплати 10 829,63 грн.
Позивач зазначає, що після відповіді ГУ ПФУ на запит адвоката, позивачу стало відомо, що ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 та неправомірно зменшено розмір пенсії з 80% сум грошового забезпечення до 70%.
Станом на 01.01.2018 пенсія обчислена з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9731,82 грн., оклад за військовим званням - 1550 грн., надбавка за вислугу років - 5640,91 грн., премія - 0%.
Всього нараховано 16 922,73 грн.
Основний розмір пенсії 70% у розмірі 11 845,91 грн., підсумок пенсії з надбавками: 11 845,91 грн., До виплати з урахуванням попередньої суми пенсії 10 829,63 грн. та підвищення 508,14 грн. (50% від 1016,28 грн.) - 11337,77 грн.
Позивач звертає увагу, що при перерахунку не враховані додаткові види грошового забезпечення.
ГУ ПФУ при цьому посилається на те, що перерахунок проведено на підставі довідки СБУ.
Посилаючись на положення ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, ч. 1 ст. 58, ст. 22 Конституції України, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців" (ст. 63, п. 3 ст. 43, ч. 1 ст. 9, ч. 2 ст. 13), закону України від 27.03.2014 № 1166-VII, постанови КМ України № 704 від 30.08.2017 з урахуванням постанови КМ України № 103 від 21.02.2018, Порядку, затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 № 45, постанови КМ України від 17.07.1992 № 393, рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005 позивач вважає дії та бездіяльність відповідачів у наведеному вище аспекті щодо зменшення загального розміру пенсії з 80% до 70% та неврахування складових грошового забезпечення, - протиправними, у зв`язку з чим просить задовольнити позов.
Позиція відповідача - СБУ.
Відповідач у відзиві (а.с. 42 і далі) просив відмовити у задоволенні позову. Звертає увагу, що довідку, на підставі якої ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії, видано з урахуванням положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , п. 5 Порядку № 45 (затверджений постановою КМ України від 13.02.2008), а саме із зазначенням: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Звертає увагу, що відповідно до постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 перерахунок здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Відповідна довідка виконана на виконання вказаних норм та надіслана до ГУ ПФУ із зазначенням нормативно визначених складових грошового забезпечення.
Відповідач наполягає, що всі дії СБУ відповідають вимогам законодавства.
Звертає при цьому увагу, що надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% та надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 100% Постановою № 704 не передбачені. Також акцентує увагу на тому, що станом на 01.01.2018 положення Постанови № 704 не діяли, а діяли положення постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294, що унеможливлює складання довідки, передбаченої п. 2 позовних вимог.
Позиція відповідача - ГУ ПФУ.
Відповідач у відзиві (а.с. 49 і далі) просив відмовити у задоволенні позову.
Відносно вимоги про зобов`язання нарахувати та виплачувати пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не зазначені у довідці СБУ, звертає увагу, що функції з призначення та виплати пенсії передані від відповідних державних органів органам ПФУ. У свою чергу органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Звертає, крім іншого, увагу на те, що оскільки ст. 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому КМ України та саме КМ України було визначено, що під час перерахунку використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років (Порядок № 45) з урахуванням постанови КМ України № 103.
Відносно зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідач звертає увагу на положення закону України № 1166-VII відносно того, що розмір пенсії не може перевищувати 70%, у даному випадку з 01.01.2018.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 12.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення позивачу пенсії, перебування його на обліку, початковий загальний розмір пенсії у розмірі 80% сум грошового забезпечення, подальше його зменшення до 70%, не включення відповідачем-2 у довідку для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховувалась пенсія.
При цьому, з матеріалів справи вбачається направлення до ГУ ПФУ адвокатського запиту від 16.01.2019 № 16/п/3, в якому запитувалась інформація: про розмір пенсії, починаючи з дати призначення до дати запит; інформацію щодо призначення та відповідних перерахунків пенсії, починаючи від дати призначення по дату звернення із запитом, із зазначенням останнього перерахунку. Відповідно до цього звернення запитувались копії певних документів (а.с. 21)
Будь-яких вимог щодо проведення будь-яких перерахунків адвокатський запит не містив.
У відповіді від 01.02.2019 № 21031/02 повідомлено адвокату, що позивач перебуває на обліку з 19.09.2013 та отримує пенсію відповідно до вищезгаданого Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців". Зазначено про врахування у розрахунку посадового окладу, військового (спеціального) звання, відсоткової надбавки за вислугу років. Додано детальну інформацію щодо розміру пенсії, копію довідки СБУ № 21/3/2-13 ЗМ/2210 від 10.04.2019, розрахунок, з якого вбачається нарахування з 01.01.2018 та у т.ч. станом на 01.01.2019 пенсії виходячи із 70% сум грошового забезпечення.
У заяві на адресу ГУ ПФУ від 27.02.2019 позивач просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 від 21.02.2018 з 01.01.2018 у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що були враховані при призначення пенсії.
З будь-якими запитами до СБУ щодо видачі оновленої (виправленої) довідки про розміри та складові грошового забезпечення позивач, відповідно до матеріалів справи, не звертався.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В контексті останнього слід додати, що вказана редакція ст. 63 Закону набула чинності у зв`язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, якою частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у новій редакції, наведеній вище, а саме: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, із набранням чинності 01.01.2017 Законом України № 1774-VIII Кабінету Міністрів України були надані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір складових грошового забезпечення для перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції постанови КМ України № 103) передбачалося, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої було вирішено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В подальшому ці судові рішення залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.
Крім того, згідно з частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р., яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Водночас, слід зазначити, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та СБУ у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час видачі СБУ вищезгаданої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, тобто до набрання чинності постановою КМ України № 103.
За змістом ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання.
З аналізу вищенаведених правових норм чинного законодавства та встановлених судом обставин, суд приходить до висновку, що СБУ у 2018 році та при видачі довідки від 10.04.2018, не мала правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанову № 103 та зазначати у довідці не передбачені вказаними актами суми додаткових видів грошового забезпечення, оскільки окремі положення Постанови № 103 зазначені вище, зокрема щодо складових грошового забезпечення та форми довідки, втратили чинність лише з 05.03.2019.
Оцінка ж впливу обставин втрати чинності певними положеннями Постанови № 103 на відносини позивача та СБУ, які виникли вже надалі - поза межами спірних обставин, знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі.
Втрата чинності вказаними положеннями на підставі вищезгаданого рішення суду у даному випадку не заявляється як підстава даного позову.
У той же час, слід додати, що рішення у справі № 826/3858/18 за певних обставин може впливати на права позивача лише з дати набрання ним законної сили.
Однак, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням суду у справі № 826/3858/18, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05 березня 2019 року При цьому, суд зазначає, що порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені законодавцем за умов іншого законодавчого регулювання.
Слід додати, що матеріали справи взагалі не містять жодних звернень до СБУ відносно довідки чи її складових, як і звернень позивача до СБУ у період після 05.03.2019 щодо видачі нової довідки з урахуванням вищезгаданого рішення суду.
Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для висновку щодо протиправності видачі СБУ вищезгаданої довідки із сумами грошового забезпечення, у ній зазначеними, та суд не вбачає підстав для висновку про необхідність зазначення у тій довідці, на дату її видачі, додаткових сум грошового забезпечення, визначених до прийняття Постанови № 103, оскільки існували нормативні обмеження, які втратили чинність, як вже зазначалося, з 05.03.2019, а відтак у задоволенні позову в цій частині, а саме щодо вимог до СБУ, слід відмовити.
Тобто, оскільки суд перевіряє, чи були порушені права позивача саме станом на час виникнення спірних відносин, звернення до суду, тобто за оцінкою сукупності обставин взаємовідносин позивача та СБУ, обставини втрати чинності пунктами 1, 2 Постанови № 103 та щодо редакції відповідних додатків до Порядку № 45 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, не можуть бути враховані в рамках даної справи для оцінки вказаних взаємовідносин та, відповідно, слугувати підставою для висновку про протиправність дій СБУ, про що зазначалося вище, та, відповідно, підставою для зобов`язання СБУ замість вищезгаданої довідки видати нову довідку за період з 01.01.2018.
Відтак, у цій частині позов задоволенню не підлягає.
Що стосується зменшення УПФУ загального розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, слід зазначити, що цей розмір застосовується до сум грошового забезпечення, визначених у відповідній довідці. Тобто, цей розмір застосовується незалежно від того, яка сума грошового забезпечення прийнята до розрахунку пенсії, а відтак вказані обставини пов`язані безпосередньо із взаємовідносинами позивача та ГУ ПФУ.
У зв`язку з цим слід зазначити, що відповідно до п/п. 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" внесені зміни, а саме: у частині другій цифри "90" замінити цифрами "80". Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 70 % розміру грошового забезпечення.
Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення відсоткового розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.
За таких обставин у ГУ ПФУ відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії у відсотках, у зв`язку із чим такі дії УПФУ, є протиправними.
Відтак, позов в цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру пенсії з 80 % до 70% грошового забезпечення під час перерахунку з 01.01.2018 та шляхом зобов`язання ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, зобов`язавши здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
Що стосується вимоги про зазначення при цьому "з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення", слід зазначити, що виходячи з вищевикладених приписів норм законодавства, ГУ ПФУ самостійно не здійснює формування сум грошового забезпечення, його складових. Ці суми формуються відповідним органом та подаються у формі довідки до УПФУ та саме до цих сум ГУ ПФУ застосовує відсотковий розмір (у даному випадку 80%). Відтак, оскільки УПФУ не отримувало документів щодо змін у складі грошового забезпечення, зокрема, довідку СЗРУ, в цій частині вимоги задоволенню не підлягають, адже ГУ ПФУ має застосовувати загальний відсотковий розмір пенсії 80% до відповідних сум грошового забезпечення, визначених, як у даному випадку - у відповідній довідці СБУ. ГУ ПФУ не має повноважень самостійно визначати складові грошового забезпечення. Відтак, в цій частині позовних вимог судом не встановлено порушень з боку ГУ ПФУ прав позивача, а відтак в цій частині позовних вимог слід відмовити, з урахуванням того, що судом не встановлено інших порушень прав позивача, крім зменшення загального розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Доводи учасників справи та надані ними матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного.
У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позову частково - як зазначено вище.
В порядку ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню половина сплаченого судового збору - пропорційно до задоволених вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДР 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо зменшення під час перерахунку з 01.01.2018 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) з 80 % до 70% грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДР 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язати здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДР 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) 768,40 грн. - частина суми сплаченого судового збору за квитанцією № 18 від 09.04.2019 (оригінал у справі).
5. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін