
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
06 квітня 2020 року Справа №160/3519/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС (ДФС) у Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
31.03.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суд через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС (ДФС) у Дніпропетровської області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Дніпропетровської області про сплату боргу від 20.02.2020 року № Ф-7328-53 на суму 7526,72 грн.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2020 року зазначена вище справа розподілена судді Туровій О.М.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.
Так, ч.2 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частин 1, 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов`язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб`єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов`язків, передбачених законом для даного суб`єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Позовну заяву подано від імені ОСОБА_1 , проте, документів на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності вказаної особи до матеріалів позовної заяви не долучено (копія документу, що посвідчує особу позивача), у зв`язку із чим, у суду відсутня можливість ідентифікувати особу підписанта поданого адміністративного позову та з`ясувати факт наявності в нього адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012р. №5492-VІ (далі - Закон №5492) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1)документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України; 2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
За наведених обставин, позивачеві слід подати завірену належним чином копію документа на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (документ, що посвідчує особу позивача).
Також відповідно до ч.7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Належне виконання вищевказаних вимог процесуального законодавства нерозривно пов`язане з якістю виготовлення (оформлення) тексту позовної заяви та доданих до неї доказів.
Відповідно до абзацу 1 статті 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних. Включаючи обов`язкові реквізити документа.
Підпунктом 12 пункту 1 розділу ІІ. "Визначення термінів та скорочення" Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджену рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 електронна копія паперового документу (далі - ЕКПД) - результат повного відтворення інформації та реквізитів паперового документу у електронно-цифровій формі; включає оптичний образ документу у форматі PDF, його текст у метаданих, реєстраційну інформацію, тощо.
При цьому відповідно до абзацу 4 статті 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" візуальною формою подання електронного документу є відображення даних, які він містить, електронними засобами для сприйняття його змісту людиною.
Як слідує з матеріалів позовної заяви, позивачем на виконання вимог ч.7 ст.161 КАС України долучено до позовної заяви копію оскаржуваного індивідуального акта, а саме: вимогу ГУ ДПС у Дніпропетровської області про сплату боргу від 20.02.2020 року № Ф-7328-53, однак, вказана копія є нечіткою та частково нечитаємою, оскільки сам документ містить погано надруковані (засвітлені та нечіткі) ділянки тексту, що унеможливлює чітке та однозначне сприйняття її змісту.
Також на підтвердження своєї правової позиції викладеної ним в позовній заяві, ОСОБА_1 надано копії банківських квитанцій, які є електронними копіями паперових документів, проте вказані копії також є нечіткими та в більшій частині нечитаємими, оскільки деякі частини тексту відсутні через згиби даних квитанцій та самі документи містять погано надруковані (засвітлені та нечіткі) ділянки тексту, що унеможливлює чітке та однозначне сприйняття інформації, наведеної в них.
Отже, позивачеві слід надати суду якісні та належним чином засвідчені копії наданих ним банківських квитанцій та спірної вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровської області про сплату боргу від 20.02.2020 року № Ф-7328-53.
Крім того, відповідно до п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зі змісту позовної заяви та позовних вимог слідує, що ОСОБА_1 оскаржує вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.02.2020р. № Ф-7328-53 на суму 7526,72 грн., яка винесена Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Водночас, у якості відповідача у позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, як Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, так і Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
При цьому, Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області та Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області - це дві різні юридичні особи, тому позивачеві слід визначитися з конкретною особою - відповідачем, до якого він бажає пред`явити свої позовні вимоги.
Згідно з п.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
За таких обставин, позивачеві слід подати уточнений позов, в якому чітко зазначити кого саме він вважає відповідачем у цій справі та до кого саме спрямовує свої позовні вимоги, а також подати копії цього уточненого позову відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених ст.160, ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС (ДФС) у Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування вимоги - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- завіреної належним чином копії документа на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (документа, що посвідчує особу позивача);
- якісних та належним чином засвідчених копій наданих ним банківських квитанцій та спірної вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровської області про сплату боргу від 20.02.2020 року № Ф-7328-53;
- уточненої позовної заяви, в якій чітко зазначити кого саме позивач вважає відповідачем у цій справі та до кого саме спрямовує свої позовні вимоги, а також копій цього уточненого позову відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
Роз`яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Турова