
Справа № 538/1341/19
Провадження № 2/538/62/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2020 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Бондарь В.А.
за участю секретаря судового засідання – Горілей Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лохвиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Лохвицького районного суду із позовом до Лохвицької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, а саме: 1) витребувати від Лохвицької міської ради належним чином завірені копії рішень від 18.04.2019 року № 25 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради», від 18.04.2019 року № 26 «Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних тогрів (аукціону)» та від 23.05.2019 року № 11 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону (аукціон)»; 2) визнати протиправною бездіяльність Лохвицької міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 5322681500:00:002:1233 у власність площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради Полтавської області за межами населеного пункту; 3) визнати незаконними та скасувати рішення Лохвицької міської ради від 18.04.2019 року № 25 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради»; 4) визнати незаконними та скасувати рішення Лохвицької міської ради від 18.04.2019 року № 26 «Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)»; 5 ) визнати незаконними та скасувати рішення Лохвицької міської ради від 23.05.2019 року № 11 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону (аукціон)»; 6) визнати недійсними результатів земельних торгів у формі аукціону № 18372 від 5 липня 2019 року щодо лоту № 35399; 7) визнати недійсними з моменту укладення договір оренди від 07.2019 року, укладених між Лохвицькою міською радою та ОСОБА_2 , переможцем земельних торгів у формі аукціону № 18372 від 5 липня 2019 щодо лоту № 35399 на земельну ділянку кадастровий номер 5322681500:00:002:1351 (площею 7,4154 га) та скасувати його державну реєстрацію, номер запису про право 3237772; 8) зобов`язати Лохвицьку міську раду затвердити документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у приватну власність ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) земельну ділянку НОМЕР_2 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території адміністративного підпорядкування Лохвицької міської ради, Лохвицького району, Полтавської області; 9) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Лохвицької міської ради на користь неї всі судові витрати пов`язані з розглядом справи.
В судовому засіданні представник відповідача подав письмове клопотання, в якому просив провадження у справі закрити у зв"язку з відсутністю предмета спору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Представник позивача в судовому засіданні проти письмового клопотання про закриття провадження у справі заперечила.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 43 ЦПК України учасник справи має право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги тим, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 30.12.2015 року № 3964/0/75-15-сг із змінами, отримала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Васильківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області за межами населених пунктів.
В подальшому замовила та оплатила виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Після чого відбулося здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер 5322681500:00:002:1233. Надалі проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на затвердження було подано до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області. Проте, затвердження не відбулося. Посадові особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області пояснили, що відбувається процес передачі земель до Лохвицької міської ради і відповідно до даного органу слід звертатися із заявою про затвердження проекту землеустрою. Постановою Центральної виборчої комісії від 18 серпня 2017 року № 164 затверджено перелік об`єднаних територіальних громад, утворених у межах Полтавської області у яких призначаються перші місцеві вибори 29 жовтня 2017 року. Як наслідок відбулося об`єднання територіальних громад, а саме Лохвицька міська рада (місто Лохвиця, село Криниця) та Васильківська сільська рада (села Васильки, Гаївщина, Христанівка) об`єдналися в Лохвицьку міську об`єднану територіальну громаду.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60- р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» земельна ділянка на яку претендує позивач передана до земель комунальної власності Лохвицької міської об`єднаної територіальної громади. Відповідно повноваження розпорядження спірною земельною ділянкою перейшли до Лохвицької міської ради.
18 лютого 2019 року позивач звернулася до Лохвицької міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га. Проте, вже листом від 15 березня 2019 року за вих. № 03-02/289 отримано повідомлення про неможливість винесення даного питання на розгляд чергового засідання сесії Лохвицької міської ради оскільки дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні) відповідно до рішення 19 сесії 7 скликання Лохвицької міської ради «про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)» від 14.03.2019 р. № 17.
В подальшому Лохвицькою міською радою прийнято рішення від 18.04.2019 р. № 23 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради». Внаслідок об`єднання утворилася нова земельна ділянка з кадастровим номером 5322681500:00:002:1351 загальною площею 7,4154 га. 5 липня 2019 року було проведено земельні торги (аукціон) на яких продано право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 5322681500:00:002:1351 загальною площею 7,4154 га.
Вважає, що її право на отримання земельної ділянки у приватну власність порушене оскільки на її замовлення виготовлена технічна документація , яка була погоджена відповідно до чинного законодавства, що регулює дані правовідносини, що підтверджується присвоєнням кадастрового номеру.
Згідно листа державного кадастрового реєстратора Відділу у Лохвицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 30/170-20 від 10.03.2020 року, встановлено, що державним кадастровим реєстратором Відділу у Лохвицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянуто заяву про надання відомостей з Державного земельного кадастру від 26.02.2020 року (реєстраційний номер № 18-256/0/270-20) разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру з таких підстав: інформація про ділянку з кадастровим номером 5322681500:00:002:1233 відсутня.
З матеріалів поданого письмового клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі в зв`язку з відсутністю предмета спору, вбачається, що на момент звернення позивача, ОСОБА_1 , до суду, запис про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322681500:00:002:1233 та сам кадастровий номер земельної ділянки уже було скасовано за рахунок об`єднання вказаної земельної ділянки з іншими та формування земельної ділянки загальною площею 7,4154 га з кадастровим номером 5322681500:00:002:1351, її державної реєстрації, тобто новостворена земельна ділянка виступає як окремий об`єкт цивільних прав.
Разом з тим, земельна ділянка з кадастровим номером 5322681500:00:002:1233, загальною площею 2,0000 га об`єктом цивільних прав наразі вже не виступає, оскільки її реєстрацію в ДЗК скасовано та відповідні відомості про неї відсутні, що підтверджується листом-відмовою державного кадастрового реєстратора від 10.03.2020 № 30/170-20, а отже відсутній предмет спору, а саме земельна ділянка з кадастровим номером 5322681500:00:002:1233 як об`єкт цивільних правовідносин.
Згідно ч. 10 ст. 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі поділу або об`єднання земельних ділянок.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про державний земельний кадастр» поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ч. 6 ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що кадастровий номер земельної ділянки скасовується у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Тобто, відсутність предмету спору є підставою для закриття провадження у справі.
Необхідність запровадження такого правила обумовлена тим, що відповідно до ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, на відміну від раніше чинної конституційної норми про те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Проте поняття «юридичний спір» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу зазначеної Конвенції поняття «спір про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Норма цивільного процесуального законодавства, а саме п. 2 ст. 2 ЦПК України окреслює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
З урахуванням викладеного, відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самі сторони врегулювали спірні питання (постанова Верховного Суду від 03.05.2018 справа № 404/251/17).
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, а саме відсутності земельної ділянки з кадастровим номером 5322681500:00:002:1233, як об`єкта цивільних правовідносин, вважає, що дане клопотання підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки предмет спору у даній справі відсутній, провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Згідно ч. 2 ст. 256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Згідно з ч. 2 ст. 255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
При поданні позову позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1536, 80 грн. та судовий збір у розмірі 1536, 80 грн., що підтверджується квитанціями від 12.08.2019 року ( а.с.60-61).
Згідно ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи викладене, відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачені суми судового збору у розмірі 1536,80 грн. та 1536,80 грн. підлягають поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст. 79-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 133, 255, 256, 259, 260, 261, 263, 354 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», Законом України "Про державний земельний кадастр", суд, -
у х в а л и в:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Управлінню Державної казначейської служби України в Лохвицькому районі Полтавської області ( 37200, вул. Гоголя, 10, м. Лохвиця, Полтавська області, код ЄДРПОУ 37953557, інші відомості відсутні) повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1536, 80 грн., сплачений відповідно до квитанції 0.0.1432995020.1 від 12.08.2019 року та судовий збір в сумі 1536, 80 грн., сплачений відповідно до квитанції 0.0.1432995011.1 від 12.08.2019 року.
Ухвала може бути оскаржена на підставі ч. 1ст. 354 ЦПК України протягом п"ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Лохвицького
районного суду В.А.Бондарь