Рішення № 88577129, 03.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2020
Номер справи
420/100/20
Номер документу
88577129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/100/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

03 січня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд

- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602, неправомірним;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,22769.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням страхового стажу. Перерахунок було здійснено, однак замість збільшення коефіцієнту заробітної плати, зазначений коефіцієнт було зменшено з 1,22769 до 0,97602. У позові вказано, що відповідно до рішення Пенсійного фонду України від 12.07.2018 року, пенсію було перераховано з застосуванням коефіцієнту заробітної плати 0,97602. При цьому при первинному призначенні пенсії за віком 31 січня 2006 року, зазначений коефіцієнт становив 1,22769.

Ухвалою суду від 08.01.2020 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.

29.01.2020 року (вх. №4128/20) від позивача до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали разом із доказами доплати судового збору у розмірі 72,40 грн., доказами, визначеними судом та уточненнями позовних вимог, в яких позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602 за заявою від 09.04.2008 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,22769 з 09.04.2008 року.

Підстава звернення до суду - позивач вважає, що суб`єкт владних повноважень порушив її права при здійсненні перерахунку її пенсії за віком з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602.

Ухвалою від 03.02.2020 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Вказаною ухвалою судом вирішено проводити розгляд справи в порядку, визначеному ст.262 КАС України.

19.02.2020 року (вх. №7535/20) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимог ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підставі.

У відзиві вказано, що пенсію позивачу обчислено на підставі наданих документів при страховому стажі 35 років 2 місяці та середньомісячній заробітній платі 903,05 грн., визначеній згідно з довідкою за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 і за даними персоніфікованого обліку відомостей з 22.04.2004 по 31.01.2006 (коефіцієнт заробітку - 1,22769), становив 397,64 грн. (розпорядження від 09.08.2006 № 150252 на заміну 25.05.2006 №45150).

З посиланням на положення ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідач вказує, що згідно із заявою позивача від 09.04.2008 та доданих до неї документів, пенсію перераховано при страховому стажі 37 років 3 місяці та заробітній платі 1169,18 за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 22.04.2004 по 29.03.2008 (коефіцієнт 0,97678). Розмір пенсії склав 604,80 грн. (розпорядження від 18.04.2008 № 150). З 01.07.2008 позивачу проведено перерахунок пенсії з уточненням розрахункових показників (за березень 2008 року) по народному господарству, при якому коефіцієнт заробітку зменшився до 0,97602. Розмір пенсії склав 604,56 грн.

Посилаючись на внесення змін Законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змії до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», пункт 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, відповідач вказує, що позивачу з 01.10.2017 обчислено пенсію при страховому стажі 40 років 10 місяців 15 днів, заробітній платі 3674,13 грн. та розмір склав 1790,66 грн., в тому числі; 1500,26 грн. - основний розмір пенсії; 290,40 грн. - доплата за 20 років понаднормативного стажу.

Відповідач звертає увагу суду, що суб`єкт владних повноважень при зверненні до нього із заявою про призначення та перерахунок пенсії, приймає рішення про призначення чи перерахунок пенсії або відмову у призначенні чи перерахунку пенсії. Рішення від 12.07.2018 Головним управлінням не приймалось, а позивач звернулась з листом від 27.06.2018 № 173-73/18/НД в порядку Закону України «Про звернення громадян», на який була надана обґрунтована відповідь Головним управлінням від 12.07.2018 № 1689/К-11. Отже, як стверджує відповідач, робота зі зверненнями громадян проводиться Головним управлінням відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» і не передбачає прийняття рішень щодо відмови у перерахунку пенсії чи у проведенні перерахунку, яке у випадку незгоди з ним, могло б бути оскаржене позивачем до суду. Враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважаємо, що не має підстав для визнання рішення від 12.07.2018 неправомірним, так як Головним управлінням зазначене рішення не приймалось.

Окрім того, щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,22769, відповідач вказує, що вона не підлягає задоволенню, оскільки судом не може прийматись рішення про перерахунок пенсії та втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади буде виходити за межі завдань адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

19.02.2020 року (вх. №7537/20) від представника відповідача до суду надійшов лист разом із матеріалами пенсійної справи позивача (а.с.41-132).

19.02.2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про залишення на підставі ч.2 ст.122, ч.3 ст.123 КАС України адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду.

20.02.2020 року (вх. №7681/20) від позивача до суду надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів сплати судового збору (а.с.133-134).

Ухвалою суду від 04.03.2020 року судом відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити певні дії.

Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Згідно розпорядження від 09.08.2006 № 150252 (а.с.62) ОСОБА_1 обчислено пенсію на підставі наданих документів при страховому стажі 35 років 2 місяці та середньомісячній заробітній платі 903,05 грн., визначеній згідно з довідкою за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 і за даними персоніфікованого обліку відомостей з 22.04.2004 по 31.01.2006 та її розмір становив 397,64 грн.

Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 склав - 1,22769 (а.с.63-64).

Позивачу пенсійним органом неодноразово, а саме з 26.03.2006 року з 01.01.2007 року, з 01.04.2007 року, з 01.01.2008 року було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,22769 (а.с.68-71, 77).

Судом встановлено, що 25.02.2008 року пенсійним органом на адресу позивача складено лист №46/К-05 на №46/К-5 від 12.02.2008 року, в якому позивача повідомлено, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 складає 1,22769 та визначений шляхом ділення сум коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (а.с.78-79).

Згідно розпорядження від 18.04.2008 № 150252 (а.с.86) ОСОБА_1 перераховано пенсію на підставі її заяви при страховому стажі 37 років 3 місяці та заробітній платі 1170,09 за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 22.04.2004 по 29.03.2008. Розмір пенсії склав 604,80 грн.

Індивідуальний коефіцієнт заробітку який застосовувався при перерахунку пенсії ОСОБА_1 склав - 0,97678 (а.с.87-89).

З 01.07.2008 позивачу проведено перерахунок пенсії з уточненням розрахункових показників (за березень 2008 року) по народному господарству, при якому коефіцієнт заробітку зменшився до 0,97602. Розмір пенсії склав 604,56 грн. (а.с.99)

В подальшому позивачу неодноразово здійснювали перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітку 0,97602.

Відповідач вказує, що позивачу з 01.10.2017 обчислено пенсію при страховому стажі 40 років 10 місяців 15 днів, заробітній платі 3674,13 грн. та її розмір склав 1790,66 грн., в тому числі; 1500,26 грн. - основний розмір пенсії; 290,40 грн. - доплата за 20 років понаднормативного стажу.

Вважаючи дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602 за заявою від 09.04.2008 року протиправними, позивач звернулась до суду із даною позовною заявою.

Так, вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спірні відносини, що виникли між сторонами у справі, з приводу правильності здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, врегульовано нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема ч. 4 ст. 42 цього Закону, в редакції на час виникнення правовідносин, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Отже, показник заробітної плати для перерахунку пенсії, з огляду на положення вищенаведеної норми законодавства, визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера:

- за першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія;

- за другим методом змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній станом на дату здійснення позивачу перерахунку на підставі розпорядження №15025 від 18.04.2008 року) визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

При цьому слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що розрахунок заробітної плати здійснюється з урахуванням усієї заробітної плати, в тому числі і тієї, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії, а заробітна плата для обчислення пенсії як в одному, так і в іншому випадку розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: Зп = Зс х (Ск : К), де:

- Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

- Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

- Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

- К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже аналіз наведеного дає можливість зробити висновок про те, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії, тому у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 0,8%.

Для особи, яка брала участь у солідарній і накопичувальній системах, визначається один коефіцієнт страхового стажу як сума коефіцієнта страхового стажу за період участі тільки в солідарній системі та коефіцієнта страхового стажу, визначеного за період участі в солідарній і накопичувальній системах.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом другим частини четвертої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Судом встановлено, що при перерахунку пенсії позивача на підставі розпорядження №15025 від 18.04.2008 року використано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням, а саме за 2007 рік та він склав 1197,91 грн., коефіцієнт заробітної плати 0,97678, розмір заробітку (доходу) для розрахунку пенсії 1170,09 грн., стаж роботи загальний 37 роки 3 місяців 6 днів, коефіцієнт стажу -0.3725 (447 місяці).

Таким чином розмір пенсії складається з таких показників:

П (пенсія) = Зп (заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях) х Кс (коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону).

Зп (заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях ) = Зс ( середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії) х Ск (сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць : К - (кількість місяців страхового стажу).

У даному випадку при розрахунку заробітної плати приймається середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, що складає 1197,91 грн. ( ст. 43 Закону).

В свою чергу коефіцієнт заробітної плати за кожен місяць розраховується як було зазначено вище за формулою Кз = Зв (сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)) : Зс ( середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)).

З наданого до суду розрахунку стажу до розпорядження №15252 від 18.04.2008 року судом встановлено, що пенсійним органом було розраховано коефіцієнт заробітної плати позивача за кожен місяць у відповідності до приписів чинного законодавства, а саме: за формулою Кз = Зв (сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)): Зс ( середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)), тобто шляхом ділення суми місячної заробітної плати ОСОБА_1 на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України у відповідні місяці.

При цьому позивачем не заперечується, що пенсійним органом було вірно зазначено суму її заробітної плати за відповідний місяць.

В подальшому судом встановлено, що при перерахунку пенсії позивача на підставі розпорядження про перерахунок пенсії у зв`язку із уточненням розрахункових показників (за березень 2008 року) з 01.07.2008 року використано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням, а саме за 2007 рік та він склав 1197,91 грн., коефіцієнт заробітної плати 0,97602, розмір заробітку (доходу) для розрахунку пенсії 1169,18 грн., стаж роботи загальний 37 роки 3 місяців 6 днів, коефіцієнт стажу -0.3725 (447 місяці).

При цьому позивачем не заперечується, що пенсійним органом було вірно зазначено суму її заробітної плати за відповідний місяць.

Таким чином, здійснюючи перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602 пенсійний орган діяв у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , з коефіцієнтом заробітної плати 0,97602 за заявою від 09.04.2008 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,22769 з 09.04.2008 року - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65044; код ЄДРПОУ 20987385).

Суддя С.М. Корой

.