
Справа № 209/479/20
Провадження № 3/209/256/20
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 березня 2020 року м. Кам`янське
Суддя Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області Шендрик К.Л., розглянувши адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого водієм на «Новій Пошті», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
в с т а н о в и в:
19.01.2020 року о 18.05 годині, на вулиці Криворізькій в м. Кам`янське, керуючи автомобілем Опель Кадетт р/н НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , в порушення п. 2.4 ПДР України, на вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу не зупинився та пришвидив рух, внаслідок чого був затриманий шляхом переслідування на патрульному автомобілі Мітсубіши, р/н НОМЕР_3 на 1-й провулку Алчевського у м. Кам`янське.
Крім того, згідно протоколу серії БД № 328527 від 19.01.2020 року, 19.01.2020 року о 18.05 годині ОСОБА_1 по вулиці Криворізькій в м. Кам`янське, керував автомобілем Опель Кадетт р/н НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (різький запах алкоголю з порожнини рота, невиразлива мова, нестійка хода). Від проходження огляду на стан сп`яніння за допомогою приладу алкотестер «Драгер» та в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав та суду пояснив, що правила ПДР України не порушував. Він не бачив, як працівники поліції та за допомогою чого подавали йому сигнал про зупинку. Він зупинився, коли побачив проблескові маячки на вул. Криворізькій у м. Кам`янське. Крім того, від проходження огляду на стан сп`яніння він не відмовлявся. Після передачі документів співробітникам поліції, останні склали відносно нього адміністративний протокол, підписувати який він відмовився, так як не перебував в стані алкогольного сп`яніння. Будь-яких свідків він не бачив. Після цього вони поїхали до Дніпровського ВП Кам`янського ГУНП України, де йому запропонували пройти медичний огляд, від проходження якого він не відмовлявся. Просив суд витребувати з Дніпровського ВП відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що був зупинений працівниками поліції біля Дніпровського ВП м. Кам`янське, Працівники поліції повідомили, що даний громадянин керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння та відмовляється від підпису в протоколі про адміністративне правопорушення. При їх розмові участі він не приймав. Знає все зі слів працівників поліції. При ньому питань щодо проходження огляду на стан сп`яніння правопорушнику ОСОБА_3 не задавали. З ним також був присутній напарник ОСОБА_4 , який наразі знаходиться у відрядженні в Запоріжжі та повертається через 2 тижні. На поясненні він розписався в патрульному автомобілі. Пояснення не читав, б обуло обмаль часу. До Дніпровського ВП Кам`янського ГУПН України в Дніпропетровській області він не заходив, знаходився на вулиці.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Оскільки матеріали справи за ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 КУпАП, розглядаються одним і тим же органом, суд вважає можливим об`єднати їх в одне провадження.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважає, що ОСОБА_1 виннинй у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, а саме невиконанні водієм вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Що стосується притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як випливає із змісту ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративні відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов`язана із застосуванням державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваженнями, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі. В пункті 21 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року (заява N 7460/03) зазначено, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, саме суб`єкт складання протоколу повинен беззаперечно довести судді факт відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Згідно ч.ч. 1, 2, 5, 6 ст. 266 КУпАП, Особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Згідно пояснень свідка ОСОБА_2 , останній, як і другий свідок не були присутні при тому, як ОСОБА_1 відмовився від запропонованого працівниками поліції огляду на стан сп`яніння. Про це свідку ОСОБА_2 було відомо лише зі іслів працівників поліції. Друний свідок ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, щоча викликався судом. Також судом було направлено запит до Дніпровського ВП про витребівання відеозаписів з нагрудних камер працівників поліції, які складали протокол відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП. На даний запит відповіді не було.
Виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку про те, що працівниками поліції при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп`яніння було порушено вимоги ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, а саме, проведено процедуру огляду без участі двох свідків, що тягне за собою його недійсність.
Таким чином, враховуючи відсутність належних та допустимих доказів інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, а саме відсутність належної процедури фіксації відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, суддя приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що тягне за собою закриття провадження по справі.
Суд, керуючись ст. 7, ст. 36, ст. 122-2, ч. 1 ст. 130, 247, 283, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 визнати винним у здійсненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП та підвергнути адміністративному стягненню в вигляді штрафу в розмірі дев`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 153 (сто п`ятдесят три) гривні на користь держави (Отримувач ГУК у Дніпр-кій обл/Дн-ка об/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку 758999980313020149000004001, код класифікації доходів у бюджет 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок. (Стягувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через 15 днів з дня набрання постановою про накладання штрафу законної сили, а в разі оскарження або опротестування – не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя К.Л.Шендрик