
Справа № 766/21495/19
н/п 2/766/3510/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого-судді Прохоренко В.В.,
секретар Кравченко А.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради до ОСОБА_1 про повернення переплати державної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, у якому свої позовні вимоги обґрунтував тим, що відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг. На підставі поданих документів відповідно до вимог пункту 34 Порядку, а саме: заяв №13 від 03.01.2017 року, №1020 від 24.07.2017 року№82 від 18.01.2018 року та декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складаються за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України та доданих до неї документів відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року у розмірі 1689,00 грн. щомісячно, з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі 1 777,00 грн. щомісяця, з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 1 860,00 грн. щомісячно. Відповідно до довідки про завантажені доходи від 02.04.2018 року відповідач отримувала заробітну плату за період з липня 2017 року по вересень 2017 року у сумі 15 330,48 грн., та з жовтня 2017 року по грудень 2017 року у розмірі 16 731,28 грн. Проте в декларації про майновий стан ОСОБА_1 зазначила, що доходів немає, не працює, як приватний підприємець не зареєстрована. Відповідно до вимог чинного законодавства особа яка звернулася до органу соціального захисту за призначення соціальної допомоги зобов`язана повідомити про зміну оставин, які можуть вплинути на призначення, отримання та розмір соціальної допомоги. Про зміну розмірів доходу відповідачем до Управління не повідомлено. Переплата бюджетних коштів відповідачу за період з 01.06.2017 року по 30.06.2018 року склала 14 765,24 грн. Відповідач попереджена про необхідність відшкодування суми переплати до державного бюджету. Просив стягнути з ОСОБА_1 суму виплачених їй надміру бюджетних коштів в розмірі 14 765,24 грн.
Ухвалою від 27.11.2019 року було відкрито провадження та призначено розгляд справи порядку спрощеного позовног провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотань про виклик сторін у судове засідання не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву не подала.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні ім. правовідносини.
Судом установлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг.
На підставі поданих документів відповідно до вимог пункту 34 Порядку, а саме: заяв №13 від 03.01.2017 року, №1020 від 24.07.2017 року№82 від 18.01.2018 року та декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складаються за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України та доданих до неї документів відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року у розмірі 1689,00 грн. щомісячно, з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі 1 777,00 грн. щомісяця, з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 1 860,00 грн. щомісячно..
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
За результатами перевірки встановлено, що відповідач перебувала у трудових відносинах та отримувала заробітну плату, але відповідач про наявність в неї доходу не зазначила.
Відповідно до довідки про завантажені доходи від 02.04.2018 року відповідач отримувала заробітну плату за період з липня 2017 року по вересень 2017 року у сумі 15 330,48 грн., та з жовтня 2017 року по грудень 2017 року у розмірі 16 731,28 грн. Проте в декларації про майновий стан ОСОБА_1 зазначила, що доходів немає, не працює, як приватний підприємець не зареєстрована.
Внаслідок недостовірних даних, протягом періоду з 01.06.2017 року по 30.06.2018 рік утворилася переплата бюджетних коштів в сумі 14 765,24 грн., що підтверджується повідомленням Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат №03/4746 від 17.08.2018 року та №03/4858 від 04.10.2019 року.
Відповідно до акту №150 від 14.05.2019 року виявлено факт подання ОСОБА_1 недостовірних даних, а саме: заявник перебувала в трудових або цивільно-правових відносинах, отримувала дохід.
Управлінням праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради на адресу ОСОБА_1 неодноразово направлялися повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів допомоги.
Відповідно до п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
За положеннями ч.1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У відповідності з ч.1ст. 1215 ЦК Українине підлягають поверненню в якості безпідставно набутого майна: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб існування, якщо їх виплата проведена юридичною або фізичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи викладене, факт того, що відповідачем не було повідомлено позивача про наявність обставин, що впливають на призначення та виплату допомоги, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та на користь позивача слід стягнути надмірно виплачену допомогу в сумі 14 765,24 грн.
Окрім того, відповідно до положень статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1 921,00 грн.
На підставі викладеного, ст. 1212 1215 ЦК України, керуючись ст.ст. 12-13,76-79,81, 141, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціальної політики Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 26084619) суму надміру виплачених бюджетних коштів в розмірі 14 765,24 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37541984, сплачений судовий збір у розмірі 1 921 грн.
У разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Суддя: В.В. Прохоренко