
Справа № 522/11340/19
Провадження № 2-а/116/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2020 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі судового засіданні Шеян І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Ісламської Республіки Афганістан ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Головного управління міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Ісламської Республіки Афганістан ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , громадянин Ісламської Республіки Афганістан ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснив спробу перетину державного кордону України у складі групи осіб на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби « Косине» відділу прикордонної служби « Лужанка» Мукачівського прикордонного загону.
В результаті проведення перевірки було встановлено, що громадянин Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , як про це зазначає позивач, грубо та свідомо порушив законодавство України, а саме не виконання контролю при перетинанні державного кордону України.
Також позивач зазначає, що на даний час громадянин Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 на території України знаходиться незаконно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має. 30 червня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 05 липня 2019 року. У визначений термін ОСОБА_1 не виїхав. 08 липня 2019 року за порушення ч.1 ст. 203 КУпАП стосовно громадянина Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009486 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 08 липня 2018 року ПН МОД № 009486 був притягнутий до відповідальності в розмірі 1700 грн.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 09 липня 2019 року (суддя Шкамерда К.С. ) відкрито провадження по справі та призначено судове засідання на 09 липня 2019 року.
Ухвалою суду від 26 липня 2019 року за заявою представника ОСОБА_1 зупинено провадження по дійсній справі до набрання чинності рішення у справі № 158/2040/19 провадження по якій відкрито Ківерцівським районним судом Волинської області від 24 липня 2019 року за позовом ОСОБА_1 до Мукачівського прикордонного загону про визнання неправомірним та скасування рішення Мукачівського прикордонного загону про примусове повернення в країну походження та зобов`язання покинути територію України.
Відповідно до повторного протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказана адміністративна справа передана у провадження судді Свяченій Ю.Б.
Ухвалою суду від 12 лютого 2020 року провадження по вказаній адміністративній справі відновлено та призначено судове засідання на 17 лютого 2020 року.
У судове засідання 17 лютого 2020 року з`явився представник позивача.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, представниками ГУ ДМС України в Одеській області доставлений не був. Розгляд справи відкладено на 10 березня 2020 року.
У судове засідання 10 березня 2020 року представник ГУ ДМС в Одеській області не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.
У судове засідання 10 березня 2020 року ОСОБА_1 не з`явився. Представниками ГУ ДМС України в Одеській області доставлений не був. До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, повно і всебічно з`ясувавши обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ГУ ДМС України в Одеській області не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі - Закон), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Згідно із ч. 8 ст. 18 Закону України «Про національну безпеку України» державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), зокрема протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, зокрема біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 2 ст.25 Закону №3773 передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Судом встановлено, що 27 червня 2019 року ОСОБА_1 , громадянин Ісламської Республіки Афганістан ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснив спробу перетину державного кордону України у складі групи осіб на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби «Косине» відділу прикордонної служби « Лужанка» Мукачівського прикордонного загону.
В результаті проведення перевірки було встановлено, що громадянин Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , грубо та свідомо порушив законодавство України, а саме не виконання контролю при перетинанні державного кордону України.
30 червня 2019 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов`язано його покинути територію України у термін до 05 липня 2019 року.
У визначений термін ОСОБА_1 не виїхав.
08 липня 2019 року за порушення ч.1 ст. 203 КУпАП стосовно громадянина Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД НОМЕР_1 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 08 липня 2018 року ПН МОД № 009486 був притягнутий до відповідальності в розмірі 1700 грн.
За приписами ч. 1 ст. 26 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» ( далі Законом - №3773-VI) іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства ( далі - Інструкція) визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, або за наявності ризику його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, що вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, органи ДМС, орган охорони державного кордону або орган СБУ подають до адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням ПТПІ позовну заяву відповідно до ч. 1 ст. 289 КАСУ.
Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Іноземцям та особам без громадянства, зазначеним у наведеній статті, забороняється подальший в`їзд в Україну строком на п`ять років. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення та додається до строку заборони в`їзду в Україну, який особа мала до цього.
Тобто, примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства, при умові не виконання ним в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання такого рішення можливе лише за рішенням адміністративного суд.
Частиною 5 ст. 30 Закону №3773-VI встановлено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
У свою чергу п.27 ч.1 ст.1 Закону №3773-VI визначено, що пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
Тобто іноземці та особи без громадянства, які незаконно перебувають в Україні повинні перебувати у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства до моменту винесення судом рішення про примусове видворення до країни походження.
Як вбачається з матеріалів справи, в порушення вимог п. п.27 ч.1 ст.1 Закону №3773-VI , громадянин Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області затриманий та поміщений в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства не був, станом на теперішній час місце знаходження та місце перебування громадянина Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 не відоме.
З наведених підстав, суд не бере до уваги заяву представника відповідача про розгляд справи за його відсутності. Тому суд, був позбавлений можливості всебічно та повного з`ясувати обставин справи, вислухати пояснення відповідача, що у свою чергу порушує вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Слід зазначити, що видворення в примусовому порядку це специфічний вид адміністративного стягнення, метою якого є фізичне повернення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до країни їхнього походження.
У свою чергу примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до країни їхнього походження здійснюється на підставі рішення суду.
В порушення вимог ч. 2 ст. 288 КАС України адміністративні справи у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України розглядаються судом за обов`язкової участі сторін відповідач до суду органами ГУ ДМС в Одеській області доставлений не був.
Відповідно до п. 5 ч. 7 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства у рамках процедури примусового видворення органи ДМС, органи охорони державного кордону, органи СБУ: беруть участь у судовому розгляді; забезпечують участь у судовому розгляді іноземців, які затримані; ознайомлюють іноземця з судовим рішенням про його примусове видворення та порядком оскарження цього рішення (якщо це рішення не було вручене іноземцю одразу після його оголошення); забезпечують фактичне виконання рішення суду про примусове видворення іноземця або іншого рішення суду, прийнятого з метою забезпечення примусового видворення, наведений порядок позивачем дотриманий не був.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ГУ ДМС в Одеській області про примусове видворення за межі України громадянин Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9,72-79,90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Головного управління міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Ісламської Республіки Афганістан ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання його копії.
Повний текст рішення суду складено 20 березня 2020 року.
Суддя Ю.Б. Свячена