
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2020 року м. Київ №640/21609/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз
Інвестмент"
до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" (01042, м. Київ, провулок Новопечерський,5, оф.5, код ЄДРПОУ 36149126) з позовом до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області (07400, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 04054932), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 24.09.2019 №1036 "Про утворення комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам";
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі".
Позовні вимоги мотивовано тим, що виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було перевищено надані законом повноваження при прийнятті рішення від 24.09.2019 №1036 та рішення від 22.10.2019 №1156, оскільки чинним законодавством не передбачена відповідальність землекористувачів за користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, якщо таке використання земельної ділянки є правомірним та не містить складу іншого правопорушення норм земельного, цивільного, адміністративного або кримінального законодавства. Також, позивач зазначив про неправильність визначення виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області розрахунку та розміру збитків, оскільки земельна ділянка по бульвару Незалежності, 30/1 в м. Броварах використовується ТОВ "Індастріал Пропертіз Інвестмент" та ТОВ "Пріма-Дівес", в той час як збитки нараховано лише позивачеві. Крім того, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 у справі №361/193/17 було визнано протиправним та скасовано рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари".
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскаржуване рішення виконавчого комітету не створює жодних правових наслідків для позивача, а тому не може порушувати його права чи інтереси, що на підставі положень ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України унеможливлює розгляд таких вимог в порядку адміністративного судочинства. При цьому, рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі" є таким, що прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений нормами чинного законодавства України. Так, Виконавчий комітет, зважаючи на те, що ТОВ "Індастріал Пропертіз Інвестмент" завдало органу місцевого самоврядування збитків у вигляді неодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також затвердити його відповідним рішенням. Відповідачем також зазначено, що Акт визначення збитків власникам землі від 21.10.2019 було визначено на підставі орендної ставки, затвердженої рішенням Броварської міської ради від Київської області №162-10-07 від 11.03.2016, посилання на яке міститься у попередньому розрахунку збитків, що є додатком до Акту щодо визначення збитків власникам землі від 11.03.2016 №162-10-07. Окрім того, на переконання відповідача, оскільки межі земельної ділянки між двома власниками нерухомого майна не були обумовлені жодними правовстановлюючими документами, відповідно не можливо визначити межі використання земельної ділянки юридичними особами. При цьому, наявність декількох власників на одній земельній ділянці не спростовує фактичності використання земельної ділянки у своїй господарській діяльності ТОВ "Індастріал Пропертіз Інвестмент".
Відповідачем також було подано клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивовано тим, що оскаржуване рішення Виконавчого комітету не створює жодних правових наслідків для позивача, а тому не може порушувати його права чи інтереси, що унеможливлює розгляд таких вимог у порядку адміністративного судочинства.
Позивач надав суду відповідь на відзив в якій наголосив, що відповідач не спростував доводів позивача про те, що розмір збитків був розрахований виключно на підставі рішення про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке в подальшому судом було скасоване, що свідчить про протиправність рішення відповідача від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі". Окрім того, позивач зазначив, що у зв`язку з набуттям ТОВ "Пріма-Дівес" права власності на нежитлові будівлі за договорами купівлі-продажу від 07.10.2016, розташованими на спірній земельній ділянці, саме з цього моменту 07.10.2016 до нового власника, з огляду на положення частин 2, 4 статті 120 ЗК і частини 1 статті 377 ЦК, перейшли права та обов`язки користувача земельної ділянки, в т.ч. щодо визначення меж користування земельною ділянкою, на умовах, пропорційних частці у праві власності на нежитлові приміщення. Відповідно, продавець будівлі ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" не повинен сплачувати орендну плату за землю після реєстрації права власності на будівлю за покупцем - ТОВ "Пріма-Дівес".
Відповідач надав суду заперечення на відповідь на відзив, де зазначив, що рішення судів першої та апеляційної інстанції по справі №361/193/17 на які посилається позивач, скасовані постановою Верховного Суду від 16.03.2020, відповідно, нормативно грошова оцінка відповідно до якої були розраховані збитки позивача є чинною. Та повторно зазначено, що наявність декількох власників на одній земельній ділянці не спростовує фактичності використання земельної ділянки у своїй господарській діяльності ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ".
Також, Головним слідчим управлінням Національної поліції України було надано суду копію висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №25766 від 23.12.2019 стосовно підтвердження суми збитків у розмірі 17 361 646, 40 грн.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
По-перше, суд вважає за доцільне надати оцінку клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Як зазначено вище, вказане клопотання мотивовано тим, що оскаржуване рішення Виконавчого комітету не створює жодних правових наслідків для позивача, а тому не може порушувати його права чи інтереси, що унеможливлює розгляд таких вимог у порядку адміністративного судочинства, разом з тим, суд не погоджується з такими доводами відповідача, враховуючи наступне.
22 жовтня 2019 року Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було прийнято рішення №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі", яким на виконання п.5.8 Положення про комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 1036 від 24.09.2019 року, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", статтями 156, 157 Земельного кодексу України, п.п.1 п. "б" ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", було вирішено затвердити Акт щодо визначення збитків власнику землі від 21.10.2019 року з додатками, а Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" надано строк для відшкодування збитків в повному обсязі до 05.11.2019 року. Розмір збитків визначено - 17 361 649, 40 грн.
Таким чином, спірним рішенням на позивача покладається обов`язок щодо понесення витрат в розмірі - 17 361 649, 40 грн.
Спір між сторонами виник з підстав правомірності дій відповідача, як суб`єкта владних повноважень при прийнятті рішення щодо затвердження акта визначення розміру збитків, при цьому, розмір збитків, які визначені таким Актом є спірним.
Суд наголошує, що вказана сума є суттєвою та може значно вплинути на зміни в майновому стані позивача, а саме сприяти зменшенню його грошових активів на суму 17 361 649, 40 грн., при цьому, оскаржуючи рішення відповідача від 22.10.2019 №1156 позивач посилається, зокрема, на необґрунтованість розрахунку розміру збитків, які в подальшому має бути стягнуто з позивача в добровільному чи судовому порядку.
Таким чином, на переконання суду, вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі" підлягають розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва в порядку адміністративного судочинства, натомість, клопотання відповідача про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає, а спір належить розглядати по суті заявлених позовних вимог.
Що стосується заявлених позивачем вимог по суті, суд враховує наступні обставини.
24 вересня 2019 року Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області прийняв рішення №1036 "Про утворення комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам".
Відповідно до вищевказаного рішення: "З метою захисту майнових прав територіальної громади міста Бровари як власника землі в особі Броварської міської ради Київської області від несумлінних землекористувачів, що ухиляються від вчасного укладання договорів оренди, недопущення безоплатного використання земельних ділянок комунальної власності, що призводить до втрат місцевого бюджету, визначення та відшкодування збитків, завданих територіальній громаді міста Бровари внаслідок порушення порядку землекористування, відповідно до статей 12, 125, 152, 156, 157, 206, 211 Земельного кодексу України, статті 1166 Цивільного кодексу України, Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284, керуючись п.п.1 п. "б" cm.З3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області вирішив:
1. Утворити комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, у складі, згідно з додатком 1.
2. Затвердити положення про порядок роботи комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, згідно з додатком 2.
3. Визнати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 25.11.2014 року № 669 "Про утворення комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам".
У подальшому 30.09.2019 Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було видано розпорядження №177-ОД "Про утворення робочої групи по обстеженню земельної ділянки", яким з метою виконання рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 24.09.2019 №1036 "Про затвердження Положення про комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам", керуючись п.20 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" утворено робочу групу для здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки площею 26,4534 га з кадастровим номером 3210600000:01:061:0007 га по бульв. Незалежності , 30/ 1 в місті Броварах та доручено робочій групі 07.10.2019 здійснити виїзну перевірку дотримання вимог земельного законодавства (встановлення факту використання земельної ділянки), за результатами обстеження скласти Акт та подати його на засідання Комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам.
На виконання вищезгаданого розпорядження 07.10.2019 робочою групою було складено акт про проведення обстеження земельної ділянки площею 26,4534 га з кадастровим номером 3210600000:01:061:0007 га по бульв. Незалежності, 30/1 в місті Броварах , яким було встановлено, що на обстежуваній земельній ділянці розташоване нерухоме майно, яке відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек. Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна, належить на прав власності двом суб`єктам господарювання - ТОВ "Пріма-Дівес" та ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ". У вищевказаному акті робоча група також встановила, що земельна ділянка площею 26,4534 га по бульв. Незалежності, 30/1 в місті Броварах (кадастровий номер 3210600000:01:061:0007) використовується ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" та ТОВ "Пріма-Дівес" без правовстановлюючих документів.
22 жовтня 2019 року Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області було прийнято рішення №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі", яким на виконання п.5.8 Положення про комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області №1036 від 24.09.2019, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", статтями 156, 157 Земельного кодексу України, п.п.1 п. "б" ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", було вирішено затвердити Акт щодо визначення збитків власнику землі від 21.10.2019 з додатками, а Товариству з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" надано строк для відшкодування збитків в повному обсязі до 05.11.2019 року.
Не погоджуючись з прийнятими відповідачем рішеннями від 24.09.2019 №1036 та від 22.10.2019 №1156, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд бере до уваги наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, право розпоряджатися землями територіальних громад, надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Частиною 1 ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно з п. "б" ст. 80 Земельного кодексу України суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст.152, ст.156 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Частинами 1 та 3 ст. 157 Земельного кодексу України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; 2) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; 3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об`єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам`ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об`єктів тваринного світу; 4) справляння плати за землю;
Відповідно до п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувача, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284 (далі - Порядок №284), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
За приписами п. 2 Порядку №284 розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Аналіз положень зазначених нормативних актів дає підстави стверджувати, щодо повноважень виконкому Броварської міської ради Київської області віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих органу місцевого самоврядуванню та повноваження прийняти рішення про затвердження акта комісії щодо визначення розміру збитків, при цьому, на виконання вимог Порядку №284 та дотримання процедури визначення розміру збитків відповідачем було прийнято рішення від 24.09.2019 №1036 "Про утворення комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам".
Таким чином, з урахуванням наведених вище приписів законодавства, суд вважає безпідставними доводи позивача щодо перевищення відповідачем своїх повноважень при прийнятті рішення від 24.09.2019 №1036, а доводи наведені позивачем у позовній заяві на обґрунтування позовних вимог у вказаній частині є спростовують наведених вище висновків суду.
Таким чином, суд не вбачає наявності правових підстав для задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 24.09.2019 №1036 "Про утворення комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам", відтак в задоволені позову у вказаній частині належить відмовити.
Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі", суд бере до уваги наступне.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" в зазначеній вище частині вимог обґрунтовані тим, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2019 у справі №361/193/17 було визнано протиправним та скасовано рішення Броварської міської ради від 25.12.2014 №1378-50-06 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари", а також наявністю двох землекористувачів, а саме: Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Дівес".
Стосовно доводів позивача з посиланням на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 у справі №361/193/17, суд зазначає, що постановою Верховного Суду від 16.03.2020 рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 23.05.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 скасувати, а справу №361/193/17 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова Верховного Суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Таким чином, суд погоджується з доводами Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про необґрунтованість тверджень позивача з посиланням на судове рішення у справі №361/193/17, оскільки таке рішення скасовано постановою суду касаційної інстанції, а отже, нормативно-грошова оцінка відповідно до якої були розраховані збитки позивача є чинною.
Стосовно доводів позивача про наявність двох землекористувачів, а саме: Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріма-Дівес", суд зазначає наступне.
У відзиві на позовну заяву та у запереченнях на відповідь на відзив відповідач не заперечує той факт, що на момент складення та затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі земельна ділянка площею 26,4534 га по бульв. Незалежності, 30/1 в місті Броварах (кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:061:0007) використовувалась двома суб`єктами господарювання, а саме: ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" та ТОВ "Пріма-Девіс".
Як зазначено власне в самому акті про обстеження земельної ділянки від 07.10.2019 "Земельна ділянка площею 26,4534 га по бульв. Незалежності, 30/1 в місті Броварах (кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:061:0007) використовується ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" та ТОВ "Пріма-Дівес" без правовстановлюючих документів".
Актом обстеження земельної ділянки від 07.10.2019 також встановлено, що "за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (далі - інформація з ДРРП на НМ та РПВ на НМ, ДРІ, ЄРЗ відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна) від 17.10.2019 №183834004 нежитлова будівля загальною площею 181 кв.м по бульв. Незалежності , 30/1-г відповідно до договору купівлі-продажу від 07.10.2016 №1397 належить на праві власності ТОВ "Пріма-Дівес"; за інформацією з ДРРП на НМ та РПВ на НМ, ДРІ, ЄРЗ відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.10.2019 №18383394 нежитлова будівля загальною площею 397,1кв.м по бульв . Незалежності , 30/ 1-в відповідно до договору купівлі-продажу від 07.10.2016 належить на праві власності ТОВ "Пріма-Дівес"".
Тобто, відповідач, встановивши наявність двох землекористувачів обстежуваної земельної ділянки загальною площею 26.4534 га, здійснив розрахунок збитків за користування всією земельною ділянкою лише для одного із землекористувачів, а саме для позивача - ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ", при цьому, суд звертає увагу, що відповідачем не було зазначено якою площею земельної ділянки користується кожен із землекористувачів, і відповідно покладено обов`язок відшкодувати збитки за користування всією земельною ділянкою лише на одного із двох користувачів земельної ділянки.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюються статтею 120 Земельного кодексу України і статтею 377 Цивільного кодексу України.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Відповідно до положень статей 125 і 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 1 статті 377 Цивільного кодексу України визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно з частиною 3 статті 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Водночас, згідно з частиною 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
У розумінні наведених положень при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду (відповідно до договору, який містить необхідні за законом істотні умови), право попереднього власника або користувача припиняється в силу прямої вказівки закону без припинення у цілому договору оренди земельної ділянки. Відповідно, новий власник об`єкта нерухомості, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 по справі №922/3655/17.
Таким чином, у зв`язку з набуттям ТОВ "Пріма-Девіс" права власності на нежитлові будівлі за договорами купівлі-продажу від 07.10.2016, розташованими на спірній земельній ділянці, саме з цього моменту 07.10.2016 до нового власника, з огляду на положення частин 2, 4 статті 120 ЗК і частини 1 статті 377 ЦК перейшли права та обов`язки користувача земельної ділянки.
Отже, суд погоджується з доводами позивача відносно того, що ТОВ "ІНДАСТРІАЛ ПРОПЕРТІЗ ІНВЕСТМЕНТ" не повинен сплачувати орендну плату за землю у всьому її розмірі після реєстрації права власності на будівлю, що розташована на частині такої земельної ділянки за покупцем - ТОВ "Пріма-Девіс".
Як наслідок, враховуючи встановлені вище обставини, під час складення та затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі, відповідач не врахував обставини щодо наявності двох землекористувачів, а тому на переконання суду, складений відповідачем розрахунки є неправомірними та протиправними і тягне за собою протиправність оскаржуваного рішення №1156 від 22.10.2019, яким такий розрахунок суми збитків фактично був затверджений.
При цьому, необхідно зазначити, що наявний в матеріалах справи висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №25766 від 23.12.2019 судом не береться до уваги, оскільки останній не має значення для вирішення справи по суті, враховуючи встановлені вище обставини щодо наявності двох землекористувачів, а відтак є достатні підстави стверджувати, що розрахунок збитків зроблений відповідачем невірно.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі" та наявність достатніх правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відтак, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент".
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" (01042, м. Київ, провулок Новопечерський,5, оф.5, код ЄДРПОУ 36149126) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.10.2019 №1156 "Про затвердження Акту щодо визначення збитків власнику землі".
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал Пропертіз Інвестмент" (01042, м. Київ, провулок Новопечерський,5, оф.5, код ЄДРПОУ 36149126) судові витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 1 921, 00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) за рахунок Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області (07400, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 04054932).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя Вєкуа Н.Г.