Постанова № 8849099, 24.07.2009, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.07.2009
Номер справи
2-а-600/2009
Номер документу
8849099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-600/2009 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2009 року Суддя Таращанського районного суду Київської області Потеряйко С.А., розглянувши в порядку

письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що вона є особою потерпілою від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії інвалідом 3-ої групи.

Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", їй передбачена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Призначена їй додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, не відповідає вимогам ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В зв'язку з тим, що відповідач відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії згідно з нормами, встановленими законами України, вона вимушена звернутися з позовом до суду за захистом своїх прав і просить зобов'язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії, як особі віднесеній до 1 категорії інваліду 3-ої групи та стягнути заборгованість по додатковій пенсії за 2008 рік в розмірі 2027, 55 грн..

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись нате, що відповідно до вимог ч. 1 та 3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом. Такого висновку дійшов Конституційний Суд України в своїй ухвалі від 22.05.2009 року № 27-у/2009 року.

Розмір пенсії, встановлений ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" був визначений, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який для цієї категорії пенсіонерів законодавчо встановлений не був.

Норми ст. 49 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо застосування розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування, для обчислення максимального розміру пенсій, призначених за цим Законом, законодавцем на інші статті цього Закону, у тому числі на ст. 50 Закону поширені не були.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком 19, 91 грн. проводиться розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 50 та до ч. 4 ст. 54 Закону.

Це відповідає також вимогам Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМУ від 30.05.1997 року № 523.

Таким чином, вимоги про те, що базова мінімальна пенсія за віком при обчислені перерахунку пенсії з урахуванням положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна визначатися згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» суперечить законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року № 231 ст. 67 доповнено частиною третьою такого змісту: у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сімиям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни до статей 50 та 54 Закону.

Так, згідно ст. 50 Закону інвалідам 3 групи додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», були чинними до моменту, коли Конституційний суд України своїм рішенням від 22.05.2008 року, визнав неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення рішення КСУ положення ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян обчислення підвищення до пенсії, передбаченого ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Враховуючи конституційну норму, щодо обов'язкового виконання постанов Кабінету Міністрів України (ст. 117 ОСОБА_2 України) управлінням Пенсійного фонду України у Таращанському районі при призначенні пенсії позивачу правомірно застосована постанова КМУ.

Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» закріплено норму, якою стверджується, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону провадиться за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону-залежить від фінансових ресурсів дохідної частини Державного бюджету України.

Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України у 2008 році реалізував бюджетну програму КПКВ 3513020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами». Державним бюджетом України на 2008 рік були виділені асигнування у сумі 4142374, 60 тис. грн.: дотація на пенсійне забезпечення військовослужбовців, виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій призначених за різними пенсійними програмами - 40256618, 50 тис. грн.; на компенсацію втрат від застосування платниками фіксованого сільськогосподарського податку спеціальної ставки із сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування -1167136, 10 тис. грн. Згідно ч.2 ст. 95 ОСОБА_2 України тільки законом про Державний бюджет України на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

В останні роки видатки, пов'язані із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначалися в обсягах, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету та з огляду на те, що більшість інших видатків державного бюджету мали також соціальну спрямованість.

Органи ПФУ не мають права проводити виплати, заявлені позивачем, за рахунок інших платежів.

Враховуючи вищевикладене, представник управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі в своєму запереченні просить суд застосувати норми ст.ст. 99, 100 КАС України та відмовити в задоволенні позову позивачу в повному обсязі.

Від учасників судового процесу до суду надійшли заяви про розгляд даного адміністративного позову в порядку письмового провадження, за наявними доказами. Дане не суперечить інтересам сторін та вимогам КАС України.

Судом встановлено, що позивачка являється потерпілою від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії інвалідом 3-ої групи.

Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", їй передбачена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Порядок обчислення та розмір додаткової пенсії особам віднесеним до 1 категорії визначений постановою КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», внаслідок чого при визначенні додаткової пенсії позивачці відповідач керувався встановленим даною постановою розміром- 19, 91 грн.

Позивачка не погоджуючись із тим, що вказані доплати до її пенсії визначені відповідачем на підставі вказаних постанов КМУ, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 1 категорії інваліда 3 групи та стягнути заборгованість по додатковій пенсії за 2008 рік в розмірі 2027, 55 грн..

Указані обставини встановлено з матеріалів справи наданих до суду.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

Ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, громадянам віднесеним до 1 категорії потерпілих інвалідів 3-ої групи, виплачується в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 гри., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн..

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати становить 515 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень.

Доводи відповідача про правомірність застосування постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» та Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року для визначення розміру доплати до пенсії позивачу та додаткової пенсії позивачу, є необгрунтованими та суперечать ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.

Відповідно до ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).

Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що KM України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ч.3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до положень ОСОБА_2 України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (статті 3, 21, 22).

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії, відповідно ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст. 50 вищевказаного Закону, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Перерахунок додаткової пенсії позивачці слід провести з дати винесення рішення № 10-рп Конституційного Суду України, а саме з 22.05.2008 року.

Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито".

Керуючись ст.ст.3, 8, 21, 22, 92, 113 ОСОБА_2 України, ст.ст.3, 6, 9, 17, 89, 99, 100, 122, 158-163, 185, 186 КАС України, ст.ст. 50, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 58, 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від

22.05.2008 року № 10-рп, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду у Таращанському районі Київської області щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за 2008 рік, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2008 рік, починаючи з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік з розрахунку 50 % від мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідно до закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі на користь ОСОБА_1 заборгованість по доплаті до пенсії відповідно до ст. 50 ЗУ "Пpo статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.05.2008 року до

31.12.2009 року.

Від сплати судового збору сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.