Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" березня 2010 р. Справа № 01/37-40 за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, до Лищенської сільської ради, с.Лище, Луцького району
про стягнення 9678,17 грн. шкоди
Суддя Якушева І.О.
за участю представників:
від позивача: Куптій О.О. (довір. № 3 від 21.01.2010р.)
від відповідача: Смаль Н.С. (довір. від 29.03.2010р.)
Суть спору: позивач в позовній заяві просить стягнути з відповідача 9678,17 грн. шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач в поясненні №42 від 24.03.2010р., надісланому до господарського суду 29.03.2010р. пояснив, що не може проплатити заявлену до стягнення шкоду, оскільки не прийнятий Державний бюджет.
В судовому засіданні представник відповідача просила відстрочити виконання рішення господарського суду в частині стягнення з Лищенської сільської ради 9678 грн. 17 коп. шкоди до 1.07.2010 року, посилаючись на те, що не прийнятий Державний бюджет, а тому рада не зможе оплатити заявлену до стягнення суму, оскільки, як зазначає рада, кошти Державним казначейством видаються лише на захищені статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
в с т а н о в и в:
відповідно до ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" право на звернення до господарського суду з позовами про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, надано спеціально уповноваженим органам державного управління у галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Статтею 16 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, а також спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; інші центральні та місцеві органи виконавчої влади.
У відповідності із ст.37 Закону України «Про відходи»державний контроль за дотриманням вимог екологічної безпеки здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами та його органів на місцях.
Пунктами 1, 3, 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №55 від 19.02.2007р., визначено, що інспекція є спеціальним підрозділом Мінприроди, який здійснює, зокрема, додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну, та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіаційними відходами).
Державною екологічною інспекцією у Волинській області було проведено перевірку стану дотримання вимог природоохоронного законодавства Лищенською сільською радою, про що складено акт від 2.12.- 4.12.2009р.
Перевіркою встановлено, що Лищенська сільська рада за межами с.Воротнів на землях Лищенської сільської ради в районі урочища Загуменки було виявлено чотири земельні ділянки, засмічені твердими побутовими та будівельними відходами. Загальна площа засмічення становить 0,2048 га. Об’єм виявлених відходів становить 615,75 м.куб. Стихійне несанкціоноване сміттєзвалище розташоване в покинутому кар’єрі.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про відходи»розміщення відходів - це зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Спеціально відведенні місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами. Від характеру місця розміщення відходів застосовуються коефіцієнти "1" або "3".
Пунктом „з" ч.1 ст.17 Закону України „Про відходи" встановлено обов"язок суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Відповідно до частин 2, 4 ст.33 Закону України „Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
У відповідності до ч.7 ст.33 Закону забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Доказів на підтвердження наявності дозволу спеціально уповноваженого органу на розміщення відходів у 2009 році відповідач суду не надав.
Згідно з п.1.3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої, забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерств охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.2007р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.04.2007р. №422/13869, вказана методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.
На підставі складеного акта перевірки від 2.12.- 4.12.2009р. позивачем здійснено розрахунок завданої відповідачем шкоди згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства,
Згідно із розрахунками (знаходяться в матеріалах справи ) загальний розмір шкоди, завданої відповідачем внаслідок засмічення земельної ділянки, склав 9678,17 грн.
Частиною другою статті дев'ятої Закону України "Про відходи" передбачено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено обов'язок суб'єктів права власності на відходи вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
За статтею 12 Закону України "Про відходи" визначення режиму використання безхазяйних відходів покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, якщо інше не передбачено законом.
Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Частиною третьою статті 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" визначено, що органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
До обов'язків органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами віднесено забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів (п. "и" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про відходи").
Пунктом "є" частини 1 статті 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що виконавчі та розпорядчі органи місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.
Пунктом "а" частини 1 статті 42 Закону України "Про відходи" передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.
Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (стаття 43 Закону України "Про відходи").
У відповідності із п.п. "а", "ж" ч.2 ст.68 , ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення природоохоронного законодавства тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність.
Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушеннями природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов’язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.
Враховуючи наведене, позовна вимога про стягнення з відповідача 9678,17 грн. шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства, обгрунтована і підлягає до задоволення.
З огляду на складне фінансове становище відповідача, який є бюджетною установою та фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, клопотання відповідача про відстрочку виконання рішенні господарського суду про стягнення з нього до 1.07.2010р. підлягає до задоволення.
Пунктом 15 ст.48 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році, зокрема, є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування, а тому шкоду слід стягнути до спеціального фонду Лищенської сільської ради.
Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.15, 16, п."є" ч.1 ст.19, ст.ст.55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч.2 ст.9, ст.12, п. "и" ч. 1 ст. 21, частин 2, 4, 7 ст.33, ст.37, п."а" ч.1 ст.42, ст.43 Закону України «Про відходи», ч.3 ст.22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", п. 15 ст.48 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Лищенської сільської ради (Волинська область, Луцький район, с. Лище, код 04332288) завдану державі порушенням природоохоронного законодавства шкоду в розмірі 9678 грн. 17 коп., зарахувавши ці кошти до спеціального фонду Лищенської сільської ради на розрахунковий рахунок 31514921700225, МФО 803014, код отримувача 21740391, код платежу 24062100.
3. Відстрочити виконання рішення господарського суду в частині стягнення з Лищенської сільської ради 9678 грн. 17 коп. шкоди до 1.07.2010 року.
Суддя І.О.Якушева
Дата виготовлення повного тексту рішення:2.04.2010р.