Постанова № 8848215, 28.07.2009, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2009
Номер справи
2-а-8179/09/1070
Номер документу
8848215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2009 p.

15 год. 55 хв.

№ 2-а-8179/09/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Щавінського В.Р.

при секретарі судового засідання - Дейнеці І.С.

за участю представників сторін:

- від позивача: Заплавський В.Б. - директор;

Бобрик В.І. - представник за довіреністю; Синьогуб Л.О.- представник за довіреністю,

- від відповідачів:

від ДПІ у Макарівському районі: Гришко В.Р. - представник за довіреністю;

Гамарник Р.І. - представник за довіреністю; від ГУ ДКУ у Київській області Зозуля В.М. - представник за довіреністю розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Савтек" до Державної податкової інспекції у Макарівському районі Київської області та Головного Управління Державного казначейства України в Київській області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Савтек» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Макарівському районі Київської області та Управління Державного казначейства у Макарівському районі Київської області з вимогою стягнути з Державного бюджету бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 104223, 00 грн., заявлене ТОВ «Савтек» до відшкодування у податкових деклараціях за липень, серпень, грудень 2008 p., а також стягнути судові витрати з відповідачів.

У судовому засіданні 22.07.2009 р. представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій позивач відповідно до ст.94 КАС України просив судові витрати присудити на його користь з Державного бюджету України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.07.2009 р. замінено другого відповідача по справі - Управління Державного казначейства у Макарівському районі Київської області на належного відповідача - Головне управління Державного казначейства України у Київській області.

У обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що ТОВ «Савтек» протягом 2008 р. здійснювало діяльність, спрямовану на спорудження (будівництво) основних фондів. За результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 р. у встановленому порядку заявило про бюджетне відшкодування податку на додану вартість:

- за липень 2008 р. - 55229, 00 грн., яке було зменшено на підставі проведених ДПІ у Макарівському районі перевірок до 48227, 00 грн.

-за серпень 2008 p. - 19144, 00 грн., яке було зменшено на підставі проведених ДПІ у Макарівському районі перевірок до 18750, 00 грн.

- за грудень 2008 р. - 39852, 00 грн., яке було зменшено на підставі проведених ДПІ у Макарівському районі перевірок до 37246, 00 грн.

Вказує, що ДПІ у Макарівському районі проведені всі перевірки, передбачені п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (далі - Закон «Про ПДВ»), необхідні для виплати бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку.

Вважає, що за липень, серпень, грудень 2008 р. на підставі заявлених у відповідних податкових деклараціях з податку на додану вартість та підтверджених ДПІ у Макарівському районі в результаті проведених невиїзних документальних (камеральних) та позапланових виїзних перевірок, сум бюджетного відшкодування, ТОВ «Савтек» має право на отримання на рахунок платника в банку бюджетне відшкодування в сумі 104223, 00 грн.

Проте, до моменту звернення позивача до суду, органи державного казначейства не надали йому вказану суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок. У зв'язку з цим позивач просить позов задовольнити.

У судовому засіданні представники позивача уточнені позовні вимоги підтримали, підтвердили обставини викладені у позовній заяві просили позов задовольнити.

Відповідач - ДПІ у Макарівському районі Київської області проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у їх задоволенні.

У обґрунтування своєї правової позиції вказував, що протягом попередніх 12 місяців позивач заявляв до відшкодування з бюджету податок на додану вартість у таких податкових періодах:

червень 2008 р. - 223644, 00 грн.; липень 2008 р. - 55229, 00 грн.; серпень 2008 р. - 19144, 00 грн.; вересень 2008 р. - 39770, 00 грн.; грудень 2008 р. - 39852, 00 грн.

За результатами проведених, згідно п.п.7.7.5 п.7 ст.7 Закону «Про ПДВ», виїзних позапланових перевірок, ДПІ У Макарівському районі були складені наступні акти та довідки, а саме:

- акт від 23.09.2008 р. №189/101-1/23-25196665 за період з 01.01.2008 р. по 30.06.2008 р-;

довідка від 13.10.2008 р. №208/113/23-0/25196665 за період з 01.06.2008 р. по 31.07.2008р.; акт від 12.11.2008 р. №232/127/23-0/25196665 за період з 01.07.2008 р. по 31.08.2008р-;

- акт від 22.05.2009 р. №88/48/23-0/25196665 за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2008р-;

акт від 17.04.2009 р. №2078/7/26-009/928 за період з 01.09.2008 р. по 31.12.2009 p.; акт від 22.05.2009 р. №88/48/23-0/25196665 за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2008 р. Вказує, що за результатами вказаних перевірок сума залишку невідшкодованих позивачу сум податку на додану вартість складає всього 104223, 00 грн., в тому числі: за липень 2008 р. - 48227, 00 грн.; за серпень 2008 р. - 18750, 00 грн.; за грудень 2008 р. - 37246, 00 грн.

Зазначає, що станом на 09.07.2009 р. до ДПА у Київській області подана інформаційна довідка по ТОВ «Савтек» щодо включення до гр.1 Реєстру сум, що підлягають відшкодуванню органами Державного казначейства, яка включена з доопрацюванням до Реєстру на 21.07.2009 р. У зв'язку з цим ДПІ у Макарівському районі просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представники відповідача проти позовних вимог заперечували, просили відмовити у їх задоволенні.

Другий відповідач - ГУ ДКУ у Київській області проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що Порядком відшкодування податку на додану вартість, затвердженим спільним наказом ДПА України та Державного казначейства України від 21.05.1997 р. (у редакції наказу від 21.05.2001 р. №200/86), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08.06.2001 р. №489/5680 (далі - Порядок), передбачений механізм проведення відшкодування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість.

Відповідно до п.4.1 вказаного Порядку, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду. Саме на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, вказаний у висновку чи рішенні суду. Інших підстав щодо здійснення органами Державного казначейства відшкодування з податку на додану вартість немає.

Вказує, що на час звернення до суду висновків щодо відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість позивачу у сумі 104223, 00 грн. до ГУ ДКУ у Київській області від ДПІ у Макарівському районі не надходило, а отже підстав для відшкодування податку на додану вартість за вказаний період не було.

У судовому засіданні представник відповідача також заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Савтек" перебуває на обліку у ДПІ у Макарівському районі, є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість від 26.01.2007 р. №100014983.

Згідно із п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону "Про ПДВ" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Позивач, у податковій декларації з податку на додану вартість за липень (07 місяць) 2008 p., а також у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунку суми бюджетного відшкодування, поданих 19.08.08 p., заявив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку в банку, у розмірі 55229, 00 грн., за рахунок від'ємного значення, що відображено в податкових деклараціях попередніх звітних періодів.

Документальною невиїзною (камеральною) перевіркою вказаної податкової декларації, яка проводилась ДПІ у Макарівському районі були виявлені порушення Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 р. №166, які були зафіксовані у Акті про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість від 09.09.2008 р. №602а.

На підставі вказаного акту ДШ у Макарівському районі, відповідно до п.п.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ» винесено податкове повідомлення-рішення (форми В1) №0007451500/0 від 09.09.2008 р. яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на 2761, 00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.

За результатами позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 p., яка виникла за рахунок від'ємного значення, що декларувалось в період з 01.06.2008 р. по 31.07.2008 p., ДПІ у Макарівському районі підтвердило відображене позивачем у декларації за липень 2008 р. бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 52558, 00 грн. (з урахуванням суми, на яку було зменшено бюджетне відшкодування податковим повідомленням-рішенням форми В1 №№0007451500/0 від 09.09.2008 р.), про що зазначено у Довідці про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість від 13.10.2008 р. №208/113/23-0/25196665.

За результатами позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень-вересень 2008 p., яка виникла за рахунок від'ємного значення, що декларувалось в період з 01.01.2008 р. по 30.09.2008 р. було виявлено порушення позивачем п.п.7.7.2 п.7.7 Закону «Про ПДВ», в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за липень місяць 2008 р. на 4331, 00 грн. та підтверджено відображене позивачем у декларації за липень 2008 р. бюджетне відшкодування у сумі 48227, 00 грн.

За результати перевірки було складено Акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість №88/48/23-0/25196665 від 22.05.2009 р., на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення №0000462300/0 від 05.06.2008 p., яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 р. на 4331, 00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.

У зв'язку з цим, суд погоджується з висновком позивача, що ТОВ «Савтек» має право на отримання бюджетного відшкодування, вказаного у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2008 р., у сумі 48227, 00 грн.

Позивач у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень (08 місяць) 2008 p., а також у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунку суми бюджетного відшкодування, поданих 15.09.08 р. заявив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку в банку, у розмірі 19144, 00 грн., за рахунок від'ємного значення, що відображено в податкових деклараціях попередніх звітних періодів

За результатами позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2008 p., яка виникла за рахунок від'ємного значення, що декларувалось в період з 01.07.2008 р. по 31.08.2008 р. ДПІ у Макарівському районі було виявлено порушення позивачем п.п.7.7.2 п.7.7 Закону «Про ПДВ», в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень місяць 2008 р. на 394, 00 грн. та підтверджено відображене позивачем у декларації за серпень 2008 р. бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 18750, 00 грн.

За результатами перевірки було складено Акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість №232/127/23-0/25196665 від 12.11.2008 р., на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення №0004752300/0 від 12.11.2008 p., яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 394, 00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.

За результатами позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень-вересень 2008 p., яка виникла за рахунок відємного значення, що декларувалось в період з 01.01.2008 р. по 30.09.2008 р. ДПІ у Макарівському районі не встановлено порушень правильності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2008 р., про що зазначено у Акті про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість №88/48/23-0/25196665.

У зв'язку з цим, суд погоджується з висновком позивача, що ТОВ «Савтек» має право на отримання бюджетного відшкодування, вказаного у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2008 р., у сумі 18750, 00 грн.

У податковій декларації з податку на додану вартість за грудень (12 місяць) 2008 p., a також у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунку суми бюджетного відшкодування, поданих 20.01.2009 р. ТОВ «Савтек», заявило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість на рахунок платника податку в банку, у розмірі 39852, 00 грн., за рахунок від'ємного значення, що відображено в податкових деклараціях попередніх звітних періодів

За результатами позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 p., яка виникла за рахунок від'ємного значення, що декларувалось в період з 01.09.2008 р. по 31.12.2008 р. було виявлено порушення позивачем п.п.7.7.2 п.7.7 Закону «Про ПДВ» в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень місяць 2008 р. на 2606, 00 грн. та підтверджено відображене позивачем у декларації за грудень 2008 р. бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 37246, 00 грн.

За результатами перевірки було складено Акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість №43/26/23-0/25196665 від 17.03.2009 р., на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення №0000272300/0 від 19.03.2008 p., яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 2606, 00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.

У зв'язку з цим суд погоджується з висновком позивача, що ТОВ «Савтек» має право на отримання бюджетного відшкодування, вказаного у податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 р., у сумі 37246, 00 грн.

Пунктом 7.7.4 Закону "Про ПДВ" передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку у п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Згідно п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону "Про ПДВ" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п.п.7.7.6 Закону "Про ПДВ", на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Інших обмежень щодо отримання платником бюджетного відшкодування з податку на додану вартість чинним законодавством не передбачено.

Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Зважаючи на це, твердження ГУ ДКУ у Київській області, про відсутність у позивача права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість, через відсутність реєстрів та висновків податкових органів щодо відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, що передбачено Порядком відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом ДПА України та Державного казначейства України від 21.05.1997 р. (у редакції наказу від 21.05.2001 р. №200/86), не може бути взяте судом до уваги, як таке що не відповідає вимогам закону.

Таким чином, ТОВ «Савтек» за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 р. має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 104223, 00 грн. Зазначена обставина ДШ у Макарівському районі не заперечується.

За таких обставин, існують законні підстави для відшкодування Позивачу з Державного бюджету податку на додану вартість за липень, серпень, грудень 2008 р.

У зв'язку з тим, що права позивача на відшкодування податку на додану вартість порушується через неодержання коштів з бюджету, то способом захисту порушеного права є їх стягнення з органів Державного казначейства на користь позивача. Аналогічної правової позиції притримується Верховний Суд України, що знайшло своє відображення у Постанові від 17.06.2008 р. у справі за позовом ЗАТ «Чорнобаївське» до Голопристанської МДШ про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та спонукання до вчинення дій та Постанові від 24.02.2009 р. у справі за позовом ЗАТ «Авангард» до ДПІ, ГУ ДКУ у Івано-Франківській області про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень та спонукання дій.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 71, 72, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Савтек" 104223 (сто чотири тисячі двісті двадцять три) грн. 00 коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

3. Відшкодувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Савтек" з Державного бюджету судові витрати в сумі 1107 (одна тисяча сто сім) грн. 35 грн.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. Уразі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Київського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Київський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.