ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2009 р.
№ 2-а-2732/09
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26, зал судових засідань №1003
час прийняття постанови : 12 год. 25 хв.
Київський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Мерденову Д.Ю
за участю представників сторін:
від позивача Хараходня А.О.
від відповідача: Топіха В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської
області до Державного підприємства «Племінний завод «Плосківський»
про стягнення заборгованості в сумі 115577 грн. 14 коп.
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області звернулось з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача Державного підприємства «Племінний завод «Плосківський» заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 115577 грн. 14 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач Державне підприємство «Племінний завод «Плосківський» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року зобов'язане сплачувати до Пенсійного фонду України відповідну суму внесків у порядку та строки визначені чинним законодавством. Станом на 01.12.2008 року за відповідачем утворилась заборгованість по страховим внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 115577грн. 14 коп. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся до суду .
В судовому засіданні представник позивача Хараходня А.О позовні вимоги підтримала у повному обсязі, підтвердила обставини викладені в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача Топіха В.Г. в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти задоволення позову, але просив суд розстрочити виконання судового рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представника позивача Хараходня А.О та представника відповідача Топіха В.Г. суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач - Державне підприємство «Племінний завод «Плосківський» зареєстровано як юридичну особу 30.12.1991 року Броварською районною державною адміністрацією Київської області та 05.09.2006 року включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №800887 ( а.с. 3) та Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серії АВ №098260(а.с.4-а.с 5).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) зі змінами та доповненнями встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті 15 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи і поясненнями представників сторін відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Броварському районі Київської області та зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-IV та п.п 5.1.3 п. 5.1 ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Інструкція) передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції, нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (33, 2 відсотка, 4 відсотки, 42 відсотки, 19, 92 відсотка цих сум).
Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону № 1058-IV днем сплати страхових внесків вважається:
у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.Станом на 01.12.2008 року за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 115577 грн. 14 коп., що не заперечував представник відповідача в судовому засідання та підтверджується розрахунком суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , що підлягають сплаті за липень - жовтень 2008 року ( а.с. 6- а. с. 16 ), в якому відповідач самостійно задекларував суму страхових внесків, які підлягають сплаті та Вимогою від 01.12.2008 року № Ю 813.
Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 Закону № 1058-IV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Позивачем, в зв'язку з несплатою заборгованості по страхових внескам було надіслано відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю 813 від 01.12.2008 року (а.с.17) Станом на день розгляду спору заборгованість по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 115577 грн. 14 коп. відповідачем не сплачена.
Частиною 3 статті 106 Закону № 105 8-ІV встановлено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що представник відповідача визнав позовні вимоги , суму страхових внесків у розмірі 115577 грн. 14 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватись перед судом , якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання .
Судом відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача Топіха В.Г. про розстрочення виконання судового рішення, оскільки розгляд даного клопотання, відповідно до ст..263 КАС України, можливий лише під час виконання судового рішення з наданням письмової заяви до суду про розстрочення виконання судового рішення та наданням доказів, що підтверджують наявність обставин, які перешкоджають або ускладнюють виконанню судового рішення.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області до Державного, підприємства «Племінний завод «Плосківський» про стягнення заборгованості в сумі 115577 грн. 14 коп. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Племінний завод «Плосківський» (Київська область, Броварський район, с Плоске, вул. Жовтнева, 2, ідентифікаційний код 00849652) на користь Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області (7400, Київська область, м. Бровари, вул. Незалежності, 8-а, р/р 256003131006 в Головному управлінні Державного ощадного банку України по м. Києву та Київській області, МФО 322669, ідентифікаційний код 20579315) заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 115577 грн. (сто п'ятнадцять тисяч п'ятсот сімдесят сім) грн. 14 коп.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без прпереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.