ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2009 p.
№2-a -1110/09
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , кабінет № 1003
час прийняття постанови : 10 год.55 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Самолюк В.В., Мерденову Д.Ю.,
Пономаренко Т.М. за участю представників сторін:
від позивача Невідомського О.Ю., Скляренко Р.І.
від відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області
до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Льонок»
про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування у розмірі 182 грн. 91 коп.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача -Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Льонок» заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2008 року у сумі 182 грн. 91 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року і Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003року №21-1 зобов'язане сплачувати до Пенсійного фонду України відповідну суму внесків у порядку та строки визначені чинним законодавством. Станом на 01.10.2008 року за відповідачем утворилась заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2008 року на суму 182 грн. 91 коп. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся
до суду.
В судовому засіданні представник позивача Скляренко Р.І. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, підтвердила обставини викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях до позову, просила позов задовольнити та стягнути з відповідача заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
за вересень 2008 року у сумі 182 грн. 91 коп.
Представник відповідача у судове засідання 25 червня 2009року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, 10.12.2008 року надав суду відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що останній проти позову заперечує, в судовому засіданні 28.01.2009року представник відповідача Фещенко В.Г. позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказах.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представника позивача Скляренко Р.І. суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини
Відповідач - Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Льонок» зареєстровано, як юридичну особу 17.06.1996 року Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №241836 (а.с. 11).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) зі змінами та доповненнями встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника
страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи і поясненнями представників сторін, відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області та зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до ч. 1 статті 19 Закону № 1058-IV для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в розмірі 33, 2 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного абзацами першим і другим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2, 4.5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції, розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України № 400/97-ВР за ставкою - 33, 2 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
Відповідно до Розрахунку суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2008 року (а.с 6), відповідачем самостійно було нараховано страхові внески за ставкою 33, 2 відсотка у розмірі 1900 грн. 64 коп.
Згідно ст. 4 Закону України № 400/97-ВР, для підприємств , установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обовязкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотка від обєкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33, 2 відсотка від обєкта оподаткування для інших працівників підприємства.
За ставкою 4 відсотка відповідачем було нараховано страхові внески за липень 2008 року у розмірі 23 грн. 01 коп., що підтверджується Розрахунком суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень 2008 року (а.с 6). Загальна сума страхових внесків, що підлягають сплаті відповідачем за вересенгь 2008 року за ставками 33, 2 відсотка та 4 відсотка складає 1923 грн.65 коп.
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-IV та п.п 5.1.3 п. 5.1 ст. 5 Інструкції передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були
зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції, нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 Інструкції у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (33, 2 відсотка, 4 відсотки, 42 відсотки, 19, 92 відсотка цих сум).
Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону № 1058-IV днем сплати страхових внесків вважається:
у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.Відповідно до п. 5 ст. 106 Закону України №1058-IV, у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Пунктом 10.11 Інструкції, передбачено, що у разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно Акту перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати зобов'язання зі збору внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування Комунальним підприємством «Льонок» від 23 березня 2007року №52 (а.с 38- а.с. 40), Рішення №933 від 30.08.2007 р. про застосування фінансових санкцій за донарахований органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (а.с 43), Постанови Господарського суду Київської області від 05 лютого 2008 року у відповідача існує заборгованість перед позивачем у розмірі 58048, 46 грн. В звязку з чим суми страхових внесків, сплачені відповідачем згідно платіжного доручення від 19.09.2008 року №13 на суму 1923, 92 грн. були зараховані шляхом перерозподілу в рахунок сплати недоїмки та фінансових санкцій, що відповідає вимогам ст. 106 Закону України №1058-IV та п. 10.11 інструкції.
Станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати страхових внесках до Пенсійного фонду України за вересень 2008 року у розмірі
182 грн. 91 коп., що підтверджується Карткою особового рахунку КП БЦМР «Льонок» (а.с 7-а.с. 9), розрахунком боргу по КП БЦМР «Льонок» (а.с 5).
Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 Закону № 1058-IV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Позивачем, в зв'язку з несплатою заборгованості по страхових внескам було надіслано відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю -12 14 від 03.11.2008 року , яка була отримана відповідачем 10.11.2008 року, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення.
Судом не береться до уваги твердженя відповідача, що вимога про сплату недоїмки є відкликаною, оскільки п. 8.6. Інструкції передбачено вичерпний перелік підстав, при наявності яких вимога вважається відкликаною, а саме вимога вважається відкликаною, якщо: а) сума боргу самостійно погашається страхувальником; б) орган Пенсійного фонду скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу внаслідок її узгодження або оскарження; в) вимога органу Пенсійного фонду про сплату боргу скасовується чи змінюється судом (господарським судом); г) борг списується у випадках, передбачених статтею 106 Закону ;г) є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу, що зазначені у вимозі.
Доказів наявності зазначених вище підстав відповідачем суду не надано.
Станом на день розгляду спору заборгованість по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2008 року у розмірі 182 грн. 91 коп., відповідачем не сплачена.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-IV встановлено, що у разі якщо
страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що суму страхових внесків у розмірі 182 грн.91 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94 99 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Льонок» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 182 грн.91 коп. - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Льонок» (09112, Київська область, м. Біла Церква, вул. Семашко, 9, код ЄДРПОУ 24214846, р/р 260011358 в Білоцерківській філії «Райффайзен Банк Аваль», МФО 321121) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області (09112, Київська область, м. Біла Церква, вул. Фастівська, 23, р/р 256093011026 в Головному управлінні Державного ощадного банку України по м. Києву та Київській області, МФО 322669, ідентифікаційний код 2220058) заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2008 року в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 91 коп.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.