Рішення № 88456631, 20.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
420/334/20
Номер документу
88456631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/334/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі (вул..Черняховського,буд.6, м.Одеса, 65009) про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі подання про повернення ОСОБА_2 14048,30 грн. безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу згідно квитанції №ПН889941 від 05.04.2019 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі (вул..Черняховського,буд.6, м.Одеса, 65009) про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі подання про повернення ОСОБА_2 14048,30 грн. безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу згідно квитанції №ПН889941 від 05.04.2019 року.

Ухвалою суду 20.01.2020 року було відкрито провадження у справі №420/334/20 за правилами загального позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що між ОСОБА_4 , з однієї сторони, та ОСОБА_5 , з іншої сторони, був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2 . З метою нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, ОСОБА_3 сплатила 14048,30 грн. в рахунок збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості. Відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. У зв`язку із тим, що позивач придбала житло вперше, остання звернулась із відповідною заявою до Центрального об`єднаного управління ПФУ з вимогою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Відповідач відмовив позивачу у задоволенні її заяви, у зв`язку з чим ОСОБА_3 звернулась до суду.

Представник відповідача 28.01.2020 року за (вхід.№3954/20) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі пославшись на те, що відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400 платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Проте, позивачем не надано жодних доказів того, що вона придбала житло і перебувала у черзі на одержання житла або придбала житло вперше. Саме тому відповідач вважає, що надати позивачу подання на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 14048,30 грн. неможливо.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

05.04.2019 року між Сендик Яною Олегівною, з однієї сторони, та ОСОБА_5 , з іншої сторони, був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2 , який посвідчений приватним нотаріусом ОМНО ОСОБА_6 за №1222 (а.с.9).

На виконання укладеного договору ОСОБА_4 сплатила ОСОБА_5 суму в розмірі 1404830,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №15753 від 05.04.2019 року (а.с.10). При цьому, з метою нотаріального посвідчення договору кутавлі-продажу, ОСОБА_4 сплатила 14048,30 грн. в рахунок збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості, що підтверджується квитанцією №ПН889941 від 05.04.2019 року (а.с.11).

Відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

У зв`язку із тим, що позивач придбала житло вперше, остання звернулась із відповідною заявою до Центрального об`єднаного управління ПФУ з вимогою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Вказана заява була зареєстрована відповідачем 03.07.2019 року за №8907/02 та розглянута (а.с.12,13). Відповідач відмовив позивачу у задоволені її заяви. Відмова була вмотивована тим, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що пунктом 9 ст.1 Законом України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (далі Закону №400/97-ВР), передбачено порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та визначено, що платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема, є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з ПКУ. Об`єктом оподаткування є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна (абз.2 п.9 ч.І ст. 1 Закону №400/97-ВР).

Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону №400/97-ВР, об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п.9 ст. 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Постановою Кабінету Міністрів Укрїни від 03.11.1998 року №1740, затверджений Порядок сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, відповідно п.1 якого регулює питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 15-1 Порядку встановлено, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком, зокрема, громадян, які придбавають житло вперше.

Згідно з п.15-3 Порядку, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі- продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі- продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, оскільки позивач придбала житло вперше, що підтверджується наданими доказами у справі.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові від 21.08.2018 року при розгляді у касаційному порядку справи -№819/657/17 Верховний Суд вважав за необхідне звернути увагу на те, що в Україні відсутній механізми перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість. Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України про надання тлумачення терміну «придбавають житло вперше», що міститься у п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше. Ухвалою Конституційного Суду України від 23.03.2000 року №29-у/2000 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у ПФУ права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному суду України питання, порушеного у поданні.

Верховний Суд зазначив, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше, саме держава в особі Пенсійного фонду України, як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013р. №787.

Пунктом 5 Порядку №787 визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету .

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатила судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №ПН2808 від 15.01.2020 року, у зв`язку з чим вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі (вул..Черняховського,буд.6, м.Одеса, 65009) про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі подання про повернення ОСОБА_2 14048,30 грн. безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу згідно квитанції №ПН889941 від 05.04.2019 року, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Одесі подання про повернення ОСОБА_2 14048,30 грн. безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу, згідно квитанції №ПН889941 від 05.04.2019 року.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений квитанцією №ПН2808 від 15.01.2020 року судовий збір на загальну суму 840,80 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С.Єфіменко

.