
Справа № 523/16097/19
Провадження №2/523/1201/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2020 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Дяченко В.Г.
за участю секретаря судового засідання - Мица А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів
ВСТАНОВИВ
До Суворовського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів у розмірі 16630,14 грн., яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідач перебувала на обліку як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року
Допомогу було призначено та виплачено за період: з 01.01.2016 року по 31.05.2018 року, в сумі 48581,00 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідач була зайнятою особою з липня 2016 року, разом с тим, при зверненні за призначенням допомоги відповідач не декларувала заробітну плату.
Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.
В результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з 01.07.2016 року по 31.05.2018 року в сумі 16630,14 грн.
У судове засідання сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином. Від представника позивача надійшла заява в якій позовні вимоги підтримала та просила розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач відзив на позов не надала.
У зв`язку з викладеним, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, які повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи, так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280-281 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, про те, що позов є обґрунтованим, є доказаним, тому підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено:
Відповідач перебувала на обліку як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року
Допомогу було призначено та виплачено за період: з 01.01.2016 року по 31.05.2018 року, в сумі 48581,00 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідач була зайнятою особою з липня 2016 року, разом с тим, при зверненні за призначенням допомоги відповідач не декларувала заробітну плату.
Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.
В результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з 01.07.2016 року по 31.05.2018 року в сумі 16630,14 грн.
Частиною першою статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 6 листопада 1992 р. № 9 одинокою матір`ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.
Частинами першою та другою статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених коштів підлягають задоволенню.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів. Відповідно до змісту ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Судом встановлено, що позивачем понесенні витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 грн., що підтверджується матеріалами справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 265, 280-282 ЦПК України, ст.ст.16, 1212, 1213 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2д) про стягнення надміру виплачених коштів у розмірі 16630,14 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2д) судовий збір у розмірі 1 921 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення складене 27.03.2020 року.
Суддя