
Дата документу 08.01.2020 Справа № 554/11286/19
Провадження № 529/2020
УХВАЛА
Іменем України
08 січня 2020 року слідчий суддя Октябрського районного суду м.Полтави Троцька А.І., клопотання прокурора у кримінальному провадженні – прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими ТУ ДБР, розташованого у місті Полтаві, що поширює свою дію на Полтавську область прокуратури Полтавської області Попок О.В. про тимчасовий доступ до документів, -
в с т а н о в и в :
Прокурор звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням у якому посилався на те, що ТУ ДБР, розташованого у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019170000001282 від 12.12.2019 за ч. 2 ст. 364 КК України, розпочатого за заявоюГО «Дніпровський правозахисний центр закон і честь» про те, що службові особи ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області, зловживаючи владою та службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, незаконно видають ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, та на місця здійснення цієї діяльності, чим спричиняють тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави, а також громадським інтересам.
В обґрунтування клопотання зазначав, що відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» № 2628-VІІІ від 23.11.2018 (який набрав чинності 01.01.2019) – з 01.07.2019 запроваджено ліцензування з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі паливом.
Під ліцензування підпадають суб`єкти господарювання, які є власниками або користувачами місць, де вони здійснюють діяльність з виробництва, зберігання пального (власного або отриманого на зберігання від інших осіб), оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» № 609 від 05.08.2015 – органом ліцензування роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального є територіальні органи ДФС.
Розпорядженням Кабінету міністрів України № 682-р від 21.08.2019 «Питання Державної податкової служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 (далі Закон) – для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
– документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
– акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
– дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним протягом липня-грудня 2019 року по Дніпропетровській області суб`єктам господарювання видано 117 ліцензій.
За результатами дослідження Інформаційної системи «Реєстр дозволів» Держгірпромнагляду України встановлено, що значна частина суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним, мають дозволи на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які не відповідають КВЕД 47.30: Роздрібна торгівля пальним.
Крім того, під час дослідження Інформаційної системи «RING» «Пошук в державних реєстрах та проектах Канцелярської сотні» встановлено, що значна частина суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії, також не мають актів вводу/готовності об`єкту до експлуатації, сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів до кожного об`єкту продажу або зберігання.
Відповідно до ст. 17 Закону з 01.07.2019 до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
– роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії – 250 000 гривень;
– роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії – 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10 000 гривень.
Наведені обставини дають підстави вважати про наявність ознак зловживання владою та службовим становищем службовими особами ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області при видачі ліцензій суб`єктам господарювання, які не мали законодавчих підстав для їх отримання, що призвело до ненадходження до бюджету значних сум штрафів, передбачених за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензій.
Наразі у кримінальному провадженні не встановлено особу (осіб), яка вчинила кримінальне правопорушення, а документи, на підставі яких видавались ліцензії, а також рішення про видачу або відмову у видачі ліцензій, у сторони обвинувачення відсутні, у зв`язку із чим необхідно отримати тимчасовий доступ до:
– документи, які подавались суб`єктами господарювання до ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області, для отримання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
– рішення службових осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області (в тому числі висновків, постанов, розпоряджень, погоджень, актів перевірок тощо) про видачу та відмову у видачі суб`єктам господарювання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
– листів (в тому числі роз`яснювального та рекомендаційного характеру), запитів ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідей на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктами господарювання для отримання ліцензій, видачі останніх та відмові у їх видачі;
– документів про розподіл обов`язків між керівництвом ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області (наказів, розпоряджень тощо), посадових інструкцій керівників, та їх заступників, начальників управлінь, службових осіб управління (відділу) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів);
– Положення про управління (відділ) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів) ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Згідно інформації оперативного підрозділу, зазначені документи зберігаються в приміщенні за адресою: вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, за місцем фактичного знаходження та реєстрації ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39461639).
В судове засідання прокурор не з`явився, направив заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримав.
Представники ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області в судове засідання не викликались на підставі ч.2 ст.. 163 КПК України з метою запобігання знищення або зміни документів, а також забезпечення їх збереження у тому вигляді, в якому вони знаходяться на момент розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За таких обставин фіксування судового засідання технічним засобом не здійснювалось.
У відповідності до змісту ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно вимог ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Вивчивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність в матеріалах кримінального провадження достатніх даних, що дають підстави вважати, що вищевказані документи, питання про проведення тимчасового доступу до яких ставиться в клопотанні прокурора, містять дані, що мають значення для встановлення істини, а також з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Особа, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов`язана згідно з ч. 1 ст. 165 КПК надати тимчасовий доступ до визначених в ухвалі речей або документів особі, вказаній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду або ж особі, уповноваженій на здійснення тимчасового доступу на підставі доручення слідчого.
Керуючись ст. ст. 107, 110, 131, 132, 159-166, 376 КПК України, -
у х в а л и в:
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві Білоусову Артему Юрійовичу, Кривобоку Юрію Анатолійовичу, Платонову Артуру Володимировичу, Кузнецову Валентину Павловичу, Кудиненку Назару Миколайовичу, Велічку Олександру Олександровичу, Смук Іллі Іллічу, Пугачову Дмитру Олександровичу, Плохотнікову Артему Вікторовичу, Білокопитову Єгору Олександровичу, Міщенку Руслану Володимировичу, Монич Наталії Іванівні, Мироненку Дмитру Ігоровичу, прокурорам у кримінальному провадженні Бойку Віталію Васильовичу, Попок Олександру Володимировичу, Кириченку Сергію Анатолійовичу, Махну Яну Анатолійовичу, Нетикші Євгену Володимировичу, Ольшанській Наталії Дмитрівні, Ганжаку Антону Ігоровичу, Брижак Аллі Олександрівні в межах кримінального провадження № 62019170000001282 від 12.12.2019 за ч. 2 ст. 364 КК України тимчасовий доступ до документів, з можливістю їх вилучення (або належним чином їх завірених копій) за період з 01.01.2019 по дату винесення ухвали,а саме:
– документів, які подавались суб`єктами господарювання до ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області, для отримання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
– рішення службових осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області (в тому числі висновків, постанов, розпоряджень, погоджень, актів перевірок тощо) про видачу та відмову у видачі суб`єктам господарювання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
– листів (в тому числі роз`яснювального та рекомендаційного характеру), запитів ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідей на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктами господарювання для отримання ліцензій, видачі останніх та відмові у їх видачі;
– документів про розподіл обов`язків між керівництвом ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області (наказів, розпоряджень тощо), посадових інструкцій керівників, та їх заступників, начальників управлінь, службових осіб управління (відділу) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів);
– Положення про управління (відділ) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів) ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області,
які перебувають у володінні ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області за адресою: вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.
Строк дії ухвали не може перевищувати 30 днів з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз`яснити, що за умисне невиконання ухвали суду передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Октябрського
районного суду м.Полтави А.І. Троцька