
233 № 233/6992/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.,
за участю секретаря судового засідання Ліман С.М.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , до Костянтинівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулась ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , в якій просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Харцизьк Донецької області. В обґрунтування вказаних вимог посилалась на те, що до складу спадщини входить сума нарахованої Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області пенсії, яка за життя спадкодавця не була ним отримана. Проте позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а саме: через стан здоров`я та складнощі перетину лінії розмежування у неї були об`єктивні перешкоди для реєстрації факту смерті спадкодавця, який проживав та помер на тимчасово окупованій території, де органи державної влади тимчасово не виконують свої повноваження.
В судове засідання позивач, представник позивача не з`явилися, про дату, час і місце його проведення повідомлялися належним чином, надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце його проведення повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Харцизьк Донецької області помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 17 серпня 2019 року (поновлений актовий запис № 33 від 17 серпня 2017 року, складений Центральним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області), копія якого долучена до матеріалів справи.
Згідно з ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається, з суми пенсії, яка належала спадкодавцеві, але не була ним одержана за життя, що підтверджується довідкою Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 24.02.2020 р. та відомостями щодо розміру нарахованої та фактично виплаченої пенсії з ІКІС ПФУ.
Судом не встановлено наявність нерухомого майна, право на яке увійшло до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до інформаційної довідки № 184929351 від 16.10.2019 року № 184928924 від 16.10.2019 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутні відомості про право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , де ОСОБА_3 мав зареєстроване місце проживання відповідно до паспорту громадянина України, копія якого долучена до матеріалів справи.
Довідка КП «Комунальник» м. Шахтарськ за № 1471 від 19.07.2019 р. є недопустимим і судом до уваги не береться, оскільки згідно з абз. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, який набув чинності 24 лютого 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Згідно з ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Відповідно до ст. 9-1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до довідки УСЗН Костянтинівської міської ради від 17.10.2016 р. за № 1425021407 від 09 грудня 2014 року ОСОБА_3 перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб та мав зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2 , термін дії довідки до 09.12.2015 року. Згідно з листом УСЗН Костянтинівської міської ради від 27.01.2020 р. за № 01-20-545-05 після впровадження з 18.12.2018 року єдиної Web-орієнтованої інформаційної технології формування сегменту «Облік ВПО» надати інформацію щодо осіб, які мали зареєстроване місце проживання як внутрішньо переміщені особи разом за вищезазначеною адресою не має технічної можливості.
Отже, судом не встановлені відомості про зареєстроване місце проживання спадкодавця ОСОБА_3 на час відкриття спадщини та щодо наявності осіб, які постійно проживали разом з ним на час відкриття спадщини.
Оскільки місце проживання спадкодавця невідоме, а місцезнаходженням основної частини рухомого майна є м. Костянтинівка Донецької області, місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 є м. Костянтинівка Донецької області.
Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру за № 59167266 від 27.01.2020 року, наданою приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Саховою М.А., в реєстрі відсутні відомості про наявність спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Оскільки судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 спадщина не була прийнята іншими спадкоємцями, належними відповідачами у справі є територіальна громада за місцем відкриття спадщини в особі Костянтинівської міської ради.
Згідно з ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 05.09.1962 року (актовий запис № 602 від 05.09.1962 року складений Харцизьким районним бюро ЗАГС), свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 19.09.1981 року (актовий запис № 518 від 19.09.1981 року складений відділом ЗАГС м. Харцизьк Донецької області), копії яких додані до матеріалів справи.
Зі змісту статей 1268, 1269, 1270 ЦК України випливає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Листом від 05.09.2019 року за № 1114/01-16 приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Сахова М.А. повідомила ОСОБА_1 про пропуск нею строку для прийняття спадщини.
Згідно з ч.1, ч. 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Розглядаючи питання про наявність поважних причин, які зумовили пропуск позивачем строку для прийняття спадщини, суд виходить з такого.
Відповідно до підпунктів 1.2 - 1.4 пункту 1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану. У разі неможливості пред`явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
З 7 квітня 2014 року територія Донецької області була визнана одним з районів проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, відповідно до наказу антитерористичного центру при службі безпеки України 07.10.2014 р. №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», не встановлений.
Згідно з ст. 1 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Відповідно до ст. 12 вказаного Закону в`їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду. Командувач об`єднаних сил у разі реальної загрози життю та здоров`ю осіб, які перетинають лінію розмежування, має право обмежити в`їзд цих осіб на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей на період існування цієї загрози. Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України. Перебування в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях осіб, не залучених до проведення таких заходів, може тимчасово бути обмежено на період проведення таких заходів Командувачем об`єднаних сил.
Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, було визначено Указом Президента України № 32/2019 від 7 лютого 2019 року, серед яких є м. Харцизьк Донецької області.
Згідно з довідкою УСЗН Костянтинівської міської ради № 0000005823 від 17 жовтня 2016 р., копія якої додана до матеріалів справи, позивач з 17 жовтня 2016 року є внутрішньо переміщеною особою та має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 . Відповідно до довідки МСЕК № 442387 від 28.05.2012 року позивач ОСОБА_1 має інвалідність третьої групи, встановлену безстроково.
Оскільки судом встановлено, що позивач лише 17.08.2019 року після спливу строку, встановленого для прийняття спадщини, отримала свідоцтво про смерть спадкодавця належного зразка у зв`язку з тим, що спадкодавець помер у м. Харцизьк Донецької області - території, тимчасово непідконтрольній державі Україна, куди в`їзд та виїзд осіб здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду за наявності відповідного дозволу та може в будь-який час бути обмеженим у разі реальної загрози життю та здоров`ю осіб, які перетинають лінію розмежування, а відсутність реєстрації факту смерті спадкодавця відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану унеможливлює звернення спадкоємця до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини та заведення спадкової справи, та зважаючи на те, що спадщина після смерті ОСОБА_3 до теперішнього часу ніким не прийнята, суд дійшов висновку про те, що позивач пропустила вказаний строк з поважних причин, а отже ОСОБА_1 необхідно визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВССУ від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" у резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Враховуючи те, що судом встановлена наявність поважних причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про необхідність визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 в два місяці з моменту набрання рішенням законної сили, що є достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264 - 265, 273, 354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , до Костянтинівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Харцизьк Донецької області, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Харцизьк Донецької області, в 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ; відповідач: Костянтинівська міська рада, місцезнаходження: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. О. Тихого, буд. 260, ЄДРПОУ 34898855.
Суддя