Постанова № 8843048, 14.01.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2009
Номер справи
2а-1470/09
Номер документу
8843048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія 6.14

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 січня 2009 року

справа № 2а-1470/09 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Матвєєвої В.В.

при секретарі: Зацепіній Ю.В.

за участю : представника прокурора Анушкевич О.І. в присутності сторін:

представник позивача Окулевич О.В.

відповідач ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, -

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач пояснив, що відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець Виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 04.02.2004 року за №23870010001000924.

В порушення ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» приватний підприємць ОСОБА_2 не інформувала Краснодонський міськрайцентр зайнятості про наявність вільних посад для забезпечення працевлаштування інвалідів, що підтверджується довідкою Краснодонського міськрайцентру зайнятості №6/3-1222 від 14.07.2008 року.

У підприємця у 2007 році замість 1 інваліду не працювало жодного.

За нестворені робочі місця у 2007 року підприємцем самостійно не було перераховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 4665грн. 00коп.

В супереч п. 5 Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, відповідач не інформував відповідні державні органи, а тому відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» нараховується пеня за порушення терміну сплати адміністративно-господарської санкції самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій становить 338, 47грн.

Представник прокурора в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача просив стягнути з відповідача суму адміністративно-господарської санкції.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників прокурора, представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що відповідач приватний підприємць ОСОБА_2 не інформувала Краснодонський міськрайцентр зайнятості про наявність вільних посад для

забезпечення працевлаштування інвалідів, що підтверджується довідкою Краснодонського міськрайцентру зайнятості №6/3-1222 від 14.07.2008 року.

У підприємця у 2007 році замість 1 інваліду не працювало жодного.

За нестворені робочі місця у 2007 року підприємцем самостійно не було перераховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 4665грн. 00коп.

В супереч п. 5 Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, відповідач не інформував відповідні державні органи, а тому відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» нараховується пеня за порушення терміну сплати адміністративно-господарської санкції самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій становить 338, 47грн.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч.8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з ч.2, 3, 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами,

зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Крім того, відповідно до п.3 Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Також п.5 Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314, затверджено, що підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Враховуючи те, що середньооблікова чисельність штатних працівників , які повинні працювати на робочих місцях у відповідача, складає 1о осіб, то чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» (4%) - 1 особа, з них не працювало жодної. Кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами, складає 1 особу.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, фонд оплати праці штатних працівників складає 93000, 30 грн., а тому середня заробітна плата штатного працівника складає 9330, 00 грн.

Тому розмір адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця складає 4665, 00грн.

Розмір пені за порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій складає 338, 47грн.

Заявлені до стягнення санкції є адміністративного-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин, визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем доведений.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 18, 19, 20 Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 р/р НОМЕР_2, у філіалі відділення ШБ у м. Краснодон, МФО 304234, код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України ( ВДК м. Краснодона, р/р 31218230700028 в ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24048922, код платежу 50070000) несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році в розмірі 4665, 00грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 338, 47грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 14 січня 2009 року.