
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2020 р. Справа № 480/1297/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумської області щодо переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумської області зробити розрахунок середньомісячного заробітку згідно довідок №1655 від 29.08.2019, виданих виконавчим комітетом Конотопської міської ради, та проводити виплати пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку у відповідача та з 17.04.2019 по 30.11.2019 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". З 01.12.2019 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Листом Головного управління ПФУ в Сумській області №37349/03.517 від 28.11.2019 позивача повідомлено про те, що відповідачем розмір пенсії переглянуто в частині правильності її виплати та з 01.12.2019 переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з тим, що надані позивачем довідки видані неповноважним органом, оскільки такі довідки повинні видаватись структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, посилаючись на пункт 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їх посад, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 10.05.2017 №750 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634 (зі змінами), а тому не приймаються до розрахунку розміру пенсії державного службовця. При цьому, будь яких посилань про розгляд довідок від 29.08.2019 №1655 (які були надані позивачем), лист не містить, а тому, імовірно, відповідачем не розглядались.
Позивач вважає, що такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її право на отримання пенсії державного службовця.
Ухвалою суду від 27.02.2020 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в порушення вимог, передбачених п.3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їх посад, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 10.05.2017 №750 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634 (зі змінами), надані позивачем довідки видані неповноважним органом, оскільки такі довідки повинні видаватись структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, а тому такі довідки не приймаються до розрахунку розміру пенсії державного службовця. Враховуючи зазначене, позивача з 01.12.2019 р. переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 36-37).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що з 17.04.2019 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Сумській області та отримувала пенсію "за віком держслужбовцям" (а.с. 39).
Листом Головного управління ПФУ в Сумській області №37349/03.517 від 28.11.2019 позивача повідомлено про те, що відповідачем розмір пенсії переглянуто в частині правильності її виплати та з 01.12.2019 переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з тим, що надані позивачем довідки видані неповноважним органом, оскільки такі довідки повинні видаватись структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, посилаючись на пункт 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їх посад, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 10.05.2017 №750 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634 (зі змінами), а тому не приймаються до розрахунку розміру пенсії державного службовця. Враховуючи зазначене, позивача з 01.12.2019 р. переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 22).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Враховуючи викладене, оскільки у позивача наявний стаж більше 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, 29.08.2019 року ОСОБА_1 отримала довідку Виконавчого комітету Конотопської міської ради №1655 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.9)
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 року № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі Порядок № 750).
Згідно пункту 2 Порядку № 750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії (далі - довідка для призначення пенсії) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 750 у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:
Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України);
Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
Згідно довідки Сумського обласного центру зайнятості від 19.08.2019 року №11/1207 проходження державної служби позивача припинено з 01.04.2015 року у зв`язку з втратою чинності розпорядження КМУ від 04.06.1994 року №410 -р «Про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців (а.с. 24).
Також, зазначено, що ОСОБА_1 займала посаду начальника відділу, проте з 01.04.2015 року зазначена посада не відноситься до категорій посад державної служби.
Отже, в даному випадку має місце факт відсутності віднесення посади начальника відділу до категорій посад державної служби, з огляду на що за приписами пункту 3 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії має бути видана відповідним виконавчим органом районної у місті ради.
Суд наголошує, що відповідач відмовляючи у прийнятті наданих ОСОБА_1 довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії не врахував можливість видачі наведених довідок зокрема і виконавчим органом міських, районних у містах (у разі утворення) рад, як передбачено пунктом 3 Порядку № 750.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідачем не було виконано вимоги статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України та не надано належних та допустимих доказів щодо правомірності не врахування наданих позивачем довідок.
На підставі викладеного, оскільки ГУ ПФУ в Сумській області фактично переведено позивача на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а тому заявлені позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зобов`язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідок Виконавчого комітету Конотопської міської ради та відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.04.2019 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області проводити виплати пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" суд зазначає наступне.
Так, в контексті завдань адміністративного судочинства (ст. 2 КАС України) звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд – встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд наголошує, що вимоги позивача про зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області проводити виплати пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" є передчасними вимогам, оскільки фактично позивач просить зобов`язати відповідача виплачувати пенсії на майбутнє відповідно до Закону України "Про державну службу".
Отже, наведені позовні вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумської області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно довідок Виконавчого комітету Конотопської міської ради №1655 від 29.08.2019 та відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.04.2019 року.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук