Рішення № 88426390, 25.03.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
120/687/20-а
Номер документу
88426390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 березня 2020 р. Справа № 120/687/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 133 від 08.07.2019, виданої Завадівською сільською радою Теплицького району Вінницької області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 25.06.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 133 від 08.07.2019, виданої Завадівською сільською радою Теплицького району Вінницької області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 08.07.2019 Завадівською сільською радою Теплицького району Вінницької області на його ім`я була видана довідка №133 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Також вказана довідка була направлена Ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області, та в подальшому скерована за належністю до ГУПФУ у Вінницькій області. Отримавши 02.08.2019 вказану довідку відповідач листом від 07.10.2019 за №5609/10-1-50/03 відмовив позивачу в перерахунку пенсії покликаючись на Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва прийняту у справі №826/12704/18, яким скасовано п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), а також вказав, що вищезазначена довідка видана неналежним суб`єктом. Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суді Вінницького окружного адміністративного суду від 25.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 11.03.2020 надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отриманням відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. Вказує, що КМУ будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення не було прийнято, тому підстави для здійснення перерахунку з 01.01.2019 відсутні. Зазначає, що довідки про перерахунок мають надаватись структурними підрозділами, визначеними постановою КМУ №45.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З матеріалів справи вбачається, що 08.07.2019 Завадівською сільською радою Теплицького району Вінницької області на ім`я позивача була видана довідка №133 про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

15.08.2019 за вих. №7 вказана довідка Завадівською сільською радою Теплицького району Вінницької області була направлена Ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області, та в подальшому скерована за належністю до ГУПФУ у Вінницькій області.

Листом від 07.10.2019 за №5609/10-1-50/03 ГУ ПФУ у Вінницькій області, у відповідь на адвокатський запит представника позивача, повідомило про відсутність законодавчо визначених підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі виданої Завадівською сільською радою довідки №133 від 08.07.2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Зокрема, обґрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив, що час отримання вказаної довідки Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, прийнятим у справі №826/12704/18, скасовано п. 3 Постанови №103. Також відповідач, зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України №784 від 21.08.2019 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни до п. 3 Порядку №45, в частині належного суб`єкта наділеного правом видавати довідки про грошове забезпечення, яким визначено державні органи, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

При цьому, суд відмічає, що згідно повідомлених сторонами обставин та наявних у справі доказів, позивач з заявою про перерахунок пенсії до відповідача не звертався, натомість інформація наведена ГУ ПФУ у Вінницькій області в листі від 07.10.2019 за №5609/10-1-50/03 є відповіддю на адвокатський запит.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Закон України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262, відповідно до ч. 4 якої визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 від 21 лютого 2018 року та постановив: "перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Згідно приписів ч. 7 Постанови №103, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

У пунктах 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон) зазначено, що у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Отже, Порядком №45 передбачено, що уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє Головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Разом з тим, відповідно до абз.5 п.2.6 Інструкції №937 від 31.12.2014 затвердженої Наказом Міністерства оборони України, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженим структурним підрозділом - ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області на виконання Постанови №103, якою введено в дію постанову КМУ 988, видано довідку № 14741 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . У вказаній довідці уповноважений структурний підрозділ посадою з урахуванням складових грошового забезпечення якої має здійснюватися перерахунок пенсії позивача є - оперуповноважений відділення карного розшуку Теплицького РВ УМВС України у Вінницькій області.

На підставі отриманої довідки, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.

При цьому суд зазначає, що довідка, видана Завадівською сільською радою від 08.07.2019 №133, на підставі якої позивач просить суд зобов`язати головне управління провести перерахунок пенсії, не може бути підставою для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, адже, на момент проведення масового перерахунку пенсії з 01.01.2018, враховуючи довідки, видані уповноваженими органами станом на 01.03.2018, вказана довідка ще не була видана (дата її видачі - 08.07.2019) та не надсилалась головному управлінню.

Крім того, суд враховує, що позивач був звільнений саме з органів МВС у запас Збройних сил на підставі наказу начальника ГУ МВС у Вінницькій області від 18.08.2010 за №153 о/с з посади капітан міліції, водночас довідка, на підставі якої позивач вважає за потрібне провести перерахунок його пенсії видана за посадою сільського голови.

Також, суд зазначає, що вказана довідка видана не уповноваженим органом, оскільки уповноваженим відносно позивача органом, яким було призначено пенсію є Міністерство оборони.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є правомірними, оскільки відповідають зазначеним вище нормами права.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

у х в а л и в :

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний тест рішення складено: 25.03.2020

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна