Рішення № 88405288, 24.03.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
719/645/19
Номер документу
88405288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2020 р. м. Чернівці справа № 719/645/19

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодністровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

В С Т А Н О В И В:

02.12.2019 р. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Новодністровського міського суду Чернівецької області з позовом до Новодністровської міської ради, в якому просив визнати протиправним та скасування рішення Новодністровської міської ради від 22.11.2019 р. № 258.

Ухвалою Новодністровського міського суду Чернівецької області від 02.12.2019 р. справу передано для розгляду Чернівецькому окружному адміністративного суду.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Пунктом 4 резолютивної частини цієї ухвали, з метою з`ясування всіх обставин у справі судом витребувано з Новодністровської міської ради письмові докази.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що 22.11.2019 р. Новодністровською міською радою прийнято рішення №258 “Про реконструкцію каналізаційного колектору”. Позивач вважає, що дане рішення винесене з грубим порушенням вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації”, оскільки рішення не було оприлюднене за 20 робочих днів до дати його прийняття.

Крім того, позивач зазначив, що він є діючим депутатом Новодністровської міської ради, однак з проектом оспорюваного рішення він та інші депутати ознайомилися тільки під час засідання ради. На засіданні житлово-комунальної комісії депутатів міської ради не обговорювалась та не проводилася перевірка факту доцільності прийняття оскаржуваного рішення.

З огляду на вказані обставини справи, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення.

Новодністровська міська рада Чернівецької області (далі – відповідач) направила до суду відзив, в якому зазначала, що відповідно до розпорядження міського голови від 21.11.2019 р. № 300-р “Про скликання 89-ї позачергової сесії Новодністровської міської ради VII скликання” рішення було оприлюднене 21.11.2019 р. на офіційному сайті Новодністровської міської ради у зв`язку з терміновою необхідністю прийняття такого рішення та відведення загрози завдання екологічної шкоди навколишньому середовищу, а також попередження епідемічної ситуації серед населення.

На думку відповідача, приймаючи оскаржуване рішення, він діяв як представницький орган місцевого самоврядування, виражаючи волю і інтереси територіальної громади м. Новодністровськ, усвідомлюючи свою відповідальність, керуючись положеннями Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Беручи до уваги наведене, відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Правом передбаченим ст. 163 КАС України позивач не скористався, відповідь на відзив до суду не надав.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду 06.02.2020 р. у задоволенні клопотання позивача про виклик свідків відмовлено.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Новодністровська міська рада (мікрорайон “Діброва”, місто Новодністровськ, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 05398510) зареєстрована як юридична особа 13.07.2000 р., що підтверджується відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. За організаційно-правовою формою, Новодністровська міська рада є органом місцевого самоврядування. Основним видом діяльності є державне управління загального характеру (код КВЕД 84.11).

21.11.2019 р. Новодністровський міський голова видав розпорядженням № 300-р “Про скликання 89-ї (позачергової) сесії Новодністровської міської ради VII скликання”, яким скликано на 22.11.2019 р. 89-ту (позачергову) сесію Новодністровської міської ради VII скликання.

22.11.2019 р. вісімдесят дев`ятою сесією Новодністровської міської ради VII скликання прийнято рішення № 258 “Про реконструкцію міського каналізаційного колектору”.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частиною 4 ст. 141 Конституції України встановлено, що статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до Конституції України, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Статтею 2 Закону № 280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною 1 ст. 10 Закону №280/97-ВР встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (ч. 3 ст. 10 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до ст. 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України

Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Частиною 1 ст. 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 16 Конституції України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.

Відповідно до п. 22, 23, 44 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень про: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку.

Частиною 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільський, селищний, міський голова, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Частинами 6-7 ст. 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов`язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (ч. 13 ст. 46 Закону №280/97-ВР).

Згідно з ч. 8 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Судом встановлено, що 19.11.2019 р. начальник державного комунального підприємства Управління “Тепловодоканал” Новодністровської міської ради Цибульський ОСОБА_2 .М. звернувся з листом за вих. № 472 «Щодо аварійного стану каналізаційного колектора” до Новодністровського міського голови ОСОБА_3 А ОСОБА_4 І., якому повідомив, що починаючи з листопада 2018 р. на каналізаційному колекторі ДКП Управління “Теплоканал” склалася загрозлива ситуація з організаційним відведенням стічних вод з міста на каналізаційні очисні споруди.

Зокрема, в листі зазначено, що на дільниці колектора між бетонно-розчинним заводом та пожежною частиною в листопаді 2018 р. стався провал частини колектора, що виготовлений з залізобетонних труб. Стічні води в аварійному режимі через вимиту канаву попадали до наступного каналізаційного колодязя, звідти до колектору на очисні споруди.

Починаючи з 11.11.2019 р. ситуація вийшла з під контролю через подальший обвал залізобетонного трубопроводу каналізаційного колектору. Неочищені стічні води через вимиту канаву попадають в р. Дністер, що наносить екологічної шкоди навколишньому середовищу.

Враховуючи наведене, ДКП Управління “Теплоканал” просило в найкоротші терміни провести реконструкцію (капітальний ремонт) дільниці каналізаційного колектора довжиною близько 50 м.п., діаметром 600 (800) м.м.

20.11.2019 р. депутатом Новодністровської міської ради ОСОБА_5 , який є начальником відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту управління з питань НС, БЖ, ЦЗ та МР направлено Новодністровському міському голові депутатський запит з проханням винести на розгляд чергового (позачергового) пленарного засідання Новодністровської міської ради VII скликання питання: “Про загрозливу ситуацію на каналізаційному колекторі ДКП управління “Тепловодоканал” та необхідність його реконструкції. У якості додатку додана службова записка щодо доцільності розгляду даного питання.

Дослідженням службової записки встановлено, що у службовій записці начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту управління з питань НС, БЖ, ЦЗ та МР Рошко М.І. наголошує про те, що у місті виникла проблема із відведенням стічних вод на каналізаційні очисні споруди, оскільки вже більше року як частина каналізаційного колектора міста обвалилася і всі нечистоти стікають в яр і далі у річку, що є вкрай недопустимо як по санітарних так і по екологічних нормах. Ситуація загрозлива і потребує негайного вирішення шляхом реконструкції обваленої дільниці каналізаційного колектору. В іншому випадку неочищені відходи життєдіяльності міста, які попадають прямо в річку Дністер, несуть екологічну шкоду навколишньому середовищу і призведуть до епідеміологічної ситуації серед населення.

21.11.2019 р. Новодністровський міський голова видав розпорядженням № 300-р “Про скликання 89-ї (позачергової) сесії Новодністровської міської ради VII скликання”, яким скликано на 22.11.2019 р. 89-ту (позачергову) сесію Новодністровської міської ради VII скликання. Початок о 12 год. 30 хв. (п. 1 розпорядження).

Відповідно до п. 2 розпорядження на розгляд ради винесено наступні питання: 1) про реконструкцію міського каналізаційного колектору; 2) про розподіл залишків коштів, які надійшли від ПрАТ “Укргідроенерго” за об`єкти соціального призначення м. Новодністровськ у 2016-2018 роках; 3) про внесення змін до переліку об`єктів соціального призначення м. Новодністровська та Сокирянського району, фінансування яких здійснюється згідно з тилом будови “Уточнення проекту першої черги ГАЕС у складі трьох агрегатів, включаючи заходи по підвищенню надійності та безпеки гідротехнічних споруд, основного гідросилового обладнання та гідромеханічного обладнання Дністровської ГАЕС”. Коригування на 2017 рік; 4) про внесення змін до міського бюджету на 2019 рік.

Пунктом 3 розпорядження визначено відповідальних за підготовку питань та проектів рішень: ОСОБА_6 питання №1-3; ОСОБА_7 – питання №4.

Для попереднього розгляду питань, що вносяться до порядку денного 89-ї (позачергової) сесії VII скликання Новодністровської міської ради зобов`язано провести спільне засідання постійних депутатських комісій 22.11.2019 р. о 12 год. 00 хв. в залі засідань Новодністровської міської ради. Зобов`язано начальника відділу організаційної роботи та зв`язків з громадськістю ОСОБА_8 повідомити депутатів та запрошених про скликання 89-ї сесії Новодністровської міської ради VII скликання (п.4-5 розпорядження).

22.11.2019 р. рішенням вісімдесят дев`ятою сесії Новодністровської міської ради VII скликання № 258 “Про реконструкцію міського каналізаційного колектору” вирішено звернутися до ПП Універсальна Проектно-Будівельна група “Сіті Строй” щодо необхідності термінового виконання робіт з реконструкції міського каналізаційного колектору (п. 1 рішення).

Пунктом 2 вказаного рішення надано дозвіл Новодністровському міському голові на підписання попереднього договору на “Будівництво та реконструкцію споруд і мереж водопостачання та водовідведення м. Новодністровськ (реконструкція частини каналізаційного колектора біля перехрестя вул. Об`їзної на вул. Подільську)” ПП УПБГ “Сіті Строй”.

При формуванні наступного переліку об`єктів соціального призначення м. Новодністровська та Сокирянського району, фінансування яких здійснюється згідно з титулом забудови “Уточнення проекту першої черги ГАЕС у складі трьох агрегатів, включаючи заходи по підвищенню надійності та безпеки гідротехнічних споруд, основного гідросилового обладнання та гідромеханічного обладнання Дністровської ГАЕС. Коригування передбачити завершення фінансування даного об`єкту та надходження коштів ПрАТ “Укргідроенерго” на об`єкти соціального призначення у 2020 році позачергово направити кошти на завершення фінансування даного об`єкту (п. 3 рішення).

Обґрунтовуючи неправомірність оскаржуваного рішення позивач зазначив, що з матеріалами проекту рішення депутати, в тому числі і він ознайомилися тільки під час засідання ради. Не обговорювалася та не проводилася перевірка факту доцільності прийняття рішення житлово-комунальною комісією депутатів міської ради, представником якої є позивач. Крім того, порушено порядок та строк оприлюднення проекту рішення

Надаючи оцінку наведеним доводам позивача, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (ч. 4 ст. 46 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону №280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (ч. 12 ст. 46 Закону №280/97-ВР).

Згідно з ч. 15 ст. 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Рішенням 4 сесії VII скликання Новодністровської міської ради 29.12.2015 р. затверджено Регламент Новодністровської міської ради VII скликання (далі - Регламент).

Статтею 32 Регламенту передбачено, що міська Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради. Постійна комісія або робоча група Ради може проводити своє засідання у перервах пленарного засідання Ради у тих випадках, коли питання визнано невідкладним, чи за дорученням Ради, якщо пленарне засідання Ради пов`язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням посадових осіб.

Відповідно до ст. 34 Регламенту сесії Ради скликаються міським головою за необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок – не рідше, ніж один раз на місяць. Розпорядження про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів Ради і населення не пізніше як за 20 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд Ради. Сесія закривається після обговорення та прийняття Радою рішень по всіх питаннях, які винесені на розгляд сесії Ради.

Інформація про місце і час проведення пленарних засідань Ради заздалегідь доводиться до відома кожного депутата Ради.

Статтею 35 Регламенту передбачено скликання позачергових сесій Ради. Так, окрім чергових сесій Ради, визначених планом роботи Ради, ініціатори в порядку визначеному законом можуть скликати позачергові сесії Ради, якщо до першого пленарного засідання найближчої чергової сесії Ради слід очікувати чотири та більше робочих днів.

Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії Ради, підписані ініціаторами у встановленому порядку, надсилаються секретарю Ради з визначенням питань і з проектами документів, розгляд яких пропонується.

Розпорядження про місце і час проведення та порядок денний позачергових пленарних засідань доводиться до відома кожного депутата через оприлюднення на офіційному сайті Ради, а також в електронній формі або в інший можливий спосіб.

За приписами ст. 36 Регламенту визначено, що проект порядку денного сесії Ради попередньо готується та узгоджується міським головою та оприлюднюється не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії Ради. На пленарні засідання та засідання постійних комісій Ради з питань порядку денного сесії запрошуються представники виконавчих органів Ради - розробники проектів рішень Ради.

Пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться міським головою, депутатами, постійними комісіями, зборами громадян, головою обласної Ради та головою обласної державної адміністрації. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 25 робочих днів до відкриття сесії. Секретар Ради організовує їх попередній розгляд, щоб додержати визначений ч. 1 цієї статті строк. Пропозиції до порядку денного сесії Ради, внесені пізніше як за 25 робочих днів до відкриття сесії Ради або під час сесії Ради, виносяться на розгляд Ради для включення до порядку денного сесії, на вимогу однієї з постійних комісій або депутатської фракції чи групи, а також за депутатським запитом.

Питання вносяться на розгляд Ради за наявності проекту рішення та необхідних інформаційно-довідкових матеріалів. Проект рішення, який планується винести на розгляд сесії, подається виконавцем секретарю Ради у друкованій та електронній формі.

Відповідно до ст. 37 Регламенту проект порядку денного сесії Ради обговорюється і затверджується в цілому Радою більшістю голосів депутатів Ради від загального її складу.

Рішення про включення питання до ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії Ради приймається, якщо за нього проголосувало не менше однієї третини від зареєстрованих на пленарному засіданні Ради депутатів. Якщо за підсумками голосування Ради питання до порядку денного сесії Ради не включено, воно вважається відхиленим.

Рада може прийняти більшістю голосів депутатів від загального складу ради мотивоване рішення про відкладення розгляду питання із затвердженого порядку денного сесії Ради на наступну сесію Ради. Таке рішення може прийматися не більше одного разу щодо одного і того ж питання порядку денного.

Законом України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 р. № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI) визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Нормами ст. 3 Закону № 2939-VI передбачено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що чинне законодавство надає право органу місцевого самоврядування на проведення позачергової сесії місцевої ради і у виняткових випадках - право на доведення до відома депутатів та населення рішення про скликання сесії - не пізніше як за день до сесії. При цьому, чинне законодавство не містить трактування поняття "виняткові випадки", в разі настання яких орган місцевого самоврядування має право підготовки та проведення позачергової сесії ради в скорочені строки.

Крім того, суд звертає увагу, що Закон № 2939-VI встановлює тільки загальний строк оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування, розроблених відповідними розпорядниками, - не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, однак не містить вимог щодо строку оприлюднення відповідних проектів рішень, прийняття яких здійснюється у виняткових випадках у скорочені строки.

Отже, з огляду на вищенаведені норми, суд приходить до висновку, що в разі прийняття рішення про скликання сесії сільської ради у винятковому випадку в скорочений строк, дотримання ч. 3 ст. 15 Закону № 2939-VI є неможливим.

Враховуючи вищенаведені норми, суд приходить до переконання, що в разі виникнення необхідності проведення позачергової сесії міської ради у скорочені строки, винятковість такого випадку в кожній конкретній ситуації оцінюється органом місцевого самоврядування на власний розсуд, з урахуванням всіх фактичних обставин.

Крім того, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено підстав чи передумов скликання позачергової сесії сільської ради, в той же час законом надано відповідне право органу місцевого самоврядування (в тому числі міському голові).

Згідно положень ст. 24 Закону № 2939-VI недотримання вимог щодо оприлюднення інформації відповідно до ст. 15 цього Закону є підставою для відповідальності особи, винної у вчиненні такого порушення.

Проте, об`єктивна сторона протиправної бездіяльності в даному випадку має характеризуватись не лише невідповідністю вчинку юридичним приписам, а і його шкідливим або небезпечним результатом.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із наведених положень видно, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, під час вирішення подібних справ суд має з`ясувати, які конкретно права та охоронювані законом інтереси позивача порушені спірним рішенням, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень та у разі встановлення відсутності таких порушень це є самостійною підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Доводи позивача про протиправність рішення фактично зводяться до того, що відповідачем порушено процедуру опублікування проекту рішення, при цьому порушені його права, гарантовані Конституцією України на отримання публічної інформації, а саме ознайомлення з проектом оскаржуваного рішення.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що прийняте відповідачем рішення про реконструкцію каналізаційного колектору на позачерговій сесії міської ради здійснено з дотриманням порядку доведення відповідної інформації до депутатів та населення не пізніше як за один день до проведення такої сесії. На переконання суду, жодних прав та охоронюваних законом інтересів позивача прийняттям оскаржуваного рішення не порушено.

З матеріалів справи встановлено, що підставою для призначення позачергової сесії міської ради та термінового прийняття оскаржуваного рішення стало запобігання завдання шкоди навколишньому середовищу та уникнення епідемічної ситуації серед населення.

Судом встановлено, що розпорядження Новодністровського міського голови від 21.11.2019 р. № 300-р “Про скликання 89-ї (позачергової) сесії Новодністровської міської ради VII скликання” оприлюднено 21.11.2019 р. на офіційному сайті Новодністровської міської ради за посиланням http://miska-rada.com.ua/index.php/2019/11/21/pro-rekonstruktsiyu-miskogo-kanalizatsijnogo-kolektoru. Крім того, 21.11.2019 р. на офіційному сайті Новодністровської міської ради оприлюднено проект рішення «Про реконструкцію міського каналізаційного колектору» за посиланням http://miska-rada.com.ua/wp-content/uploads/2019/11/garantijnyj-lyst.doc.

Як видно з дослідженого протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій Новодністровської міської ради від 22.11.2019 р., на спільному засіданні постійних депутатських комісій 22.11.2019 р. розглядалися питання порядку денного: 1) «Про реконструкцію міського каналізаційного колектору»; 2) «Про внесення змін до переліку об`єктів соціального призначення м. Новодністровськ та Сокирянського району, фінансування яких здійснюється згідно з Титулом будови “Уточнення проекту першої черги ГАЕС у складі трьох агрегатів, включаючи заходи по підвищенню надійності та безпеки гідротехнічних споруд, основного гідросилового обладнання та гідромеханічного обладнання Дністровської ГАЕС. Коригування на 2017 рік»; 3) «Про розподіл коштів, які надійшли від ПрАТ «Укргідроенерго» на об`єкти соціального призначення міста Новодністровськ у 2016 – 2018 роках».

У роботі спільного засідання постійних депутатських комісій взяло участь 16 депутатів, в тому числі і позивач, яке було проведено до початку позачергової сесії, а тому безпідставними є твердження позивача про те, що з проектом оспорюваного рішення він та інші депутати ознайомилися тільки під час засідання ради.

Із змісту протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій Новодністровської міської ради від 22.11.2019 р. видно, що по питанню першому порядку денного спільного засідання «Про реконструкцію міського каналізаційного колектору» “за” проголосувало 15 депутатів, проти – 0, утримався “ 1”, рішення підтримано. По другому питанню порядку денного спільного засідання “Про внесення змін до Переліку об`єктів соціального призначення м. Новодністровськ та Сокирянського району, фінансування яких здійснюється згідно з Титулом будови “Уточнення проекту першої черги ГАЕС у складі трьох агрегатів, включаючи заходи по підвищенню надійності та безпеки гідротехнічних споруд, основного гідросилового обладнання та гідромеханічного обладнання Дністровської ГАЕС. Коригування на 2017 рік” проголосувало “за” - 15 депутатів, “проти” - 0, “утримався” - 1, рішення – підтримано. По третьому питанню порядку денного спільного засідання «Про розподіл коштів, які надійшли від ПрАТ «Укргідроенерго» на об`єкти соціального призначення міста Новодністровськ у 2016 – 2018 роках» “за” проголосувало - 12 депутатів, “проти” - 1, “утрималися” – 3, рішення не підтримано.

Як видно із протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій Новодністровської міської ради від 22.11.2019 р., за результатами заслуховування начальника фінансового управління ОСОБА_9 В ОСОБА_10 “Про внесення змін до місцевого бюджету на 2019 рік”, “за” проголосувало 15 депутатів, “проти” - 1, “утрималися” - 0, рішення підтримано. Крім того, підтримано депутатський запит ОСОБА_11 «Про внесення змін до Програми будівництва, реконструкції, капітальних ремонтів капітальних об`єктів соціальної сфери, житлового фонду та інших об`єктів комунальної власності Новодністровської ОТГ на 2019-2020 роки (у новій редакції), “за” проголосувало 16 депутатів, “проти” - 0, “утрималися” – 0.

Таким чином, питання про затвердження проекту рішення «Про реконструкцію міського каналізаційного колектору» розглядалось на спільному засіданні постійних депутатських комісій від 22.11.2019 р., безпосередньо перед початком відкриття позачергової сесії, де вказаний проект рішення підтримано, та за нього проголосували 15 депутатів із 16 присутніх.

Дослідженням протоколу № 89 засідання вісімдесят дев`ятої (позачергової) сесії Новодністровської міської ради VII скликання від 22.11.2019 р. та списку зареєстрованих депутатів від 22.11.2019 р. встановлено, що засідання позачергової сесії розпочалося о 12 год. 30 хв. Участь у позачерговій сесії взяло 17 депутатів із 26, в т.ч. позивач, а також міський голова, відсутні 9 депутатів. На порядок денний засідання винесено наступні питання:

1) «Про реконструкцію міського каналізаційного колектору»;

2) «Про внесення змін до Переліку об`єктів соціального призначення м. Новодністровськ та Сокирянського району, фінансування яких здійснюється згідно з Титулом будови “Уточнення проекту першої черги ГАЕС у складі трьох агрегатів, включаючи заходи по підвищенню надійності та безпеки гідротехнічних споруд, основного гідросилового обладнання та гідромеханічного обладнання Дністровської ГАЕС. Коригування на 2017 рік»;

3) «Про розподіл коштів, які надійшли від ПрАТ «Укргідроенерго» на об`єкти соціального призначення міста Новодністровськ у 2016 – 2018 роках»;

4) «Про внесення змін до Програми будівництва, реконструкції, капітальних ремонтів капітальних об`єктів соціальної сфери, житлового фонду та інших об`єктів комунальної власності Новодністровської ОТГ на 2019-2020 роки (у новій редакції) (за депутатським запитом ОСОБА_12 Н.І ОСОБА_4 );

5) «Про внесення змін до місцевого бюджету на 2019 рік».

За результатами розгляду проекту порядку денного засідання 89-ї (позачергової) сесії VII скликання взято за основу і в цілому проголосовано “за” 17 голосів, “утримався” – 1, що свідчить підтвердження обставин щодо належного повідомлення депутатів та населення Новодністровської міської ради про час та місце проведення сесії та ознайомлення з питаннями порядку денного сесії.

Дослідженням протоколу № 89 засідання вісімдесят дев`ятої (позачергової) сесії Новодністровської міської ради VII скликання від 22.11.2019 р. та результатів поіменного голосування встановлено, що за прийняття оскаржуваного рішення № 258 від 22.11.2019 р. “за” проголосувало 16, в т.ч. – 15 депутатів та міський голова, “проти” – 1 ( ОСОБА_1 ), “утрималися” – 1 ( ОСОБА_13 ).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Беручи до уваги наведене, суд вважає, що приймаючи оскаржуване рішення № 258 від 22.11.2019 р. відповідач, як орган місцевого самоврядування, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений Законом № 280/97-ВР, з метою відведення загрози нанесення екологічної шкоди навколишньому середовищу та епідемічної ситуації серед населення.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 129 Конституції України визначено, що однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

До того ж, суд акцентує увагу, що згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами ст. 74 КАС України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Позивач під час розгляду справи по суті, не довів належними засобами доказування обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийнятого ним рішення.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позову повністю та за відсутності понесених відповідачем витрат, судом не проводиться розподіл судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 14, 70-77, 139, 243-246, 255, 293 та 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Новодністровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників справи:

позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач – Новодністровська міська рада (мікрорайон “Діброва”, м. Новодністровськ, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 05398510).

Суддя В.К. Левицький