Рішення № 88404890, 24.03.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
480/4686/19
Номер документу
88404890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2020 р. Справа № 480/4686/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що з січня 1994 року він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З квітня 2018 року відповідачем проведено перерахунок його пенсії відповідно до постанов КМУ від 30.08.2017 р. N 704 та від 21.02.2018 р. N 103. Під час перерахунку відповідачем не були включені до складу грошового забезпечення додаткові його види та премії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Разом з тим відповідач проводить нарахування та виплату його пенсії в неповному обсязі та поетапно: з 01.01.2018 р. у розмірі 50%, з 01.01.2019 р. – 75%, з 01.01.2020 р. – 100% суми підвищення його раніше нарахованої пенсії, а такі дії є протизаконними, що встановлено Верховним Судом у зразковій справі № 826/3858/18 від 12.11.2019 р. Вказує, що на його звернення від 27.09.2019 р. про перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. та виплату 100% суми підвищення пенсії отримав відмову, мотивовану відсутністю коштів, а також нормативно-правових актів, які б визначали умови, порядок та розміри, за яким має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону. На звернення до Сумського ОВК про складання та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про грошове забезпечення отримав відповідь, що від ГУ ПФУ списків для оформлення довідок не надходило. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та зазначає, що невиплата пенсійного забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При обчисленні його пенсії враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію, та не враховано ті додаткові види грошового забезпечення, які мають разовий характер, що відповідає вимогам чинного законодавства. У свою чергу, пенсія позивачу призначена відповідно до документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом, відповідно, підстави здійснювати перерахунок пенсії позивача з урахуванням інших видів грошового забезпечення, ніж тих, що зазначені в довідці Сумського ОВК, відсутні. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що окрім окладів за посадою, військовим званням, надбавки за вислугу років, для обчислення розміру грошового забезпечення мають враховуватися також і щомісячні додаткові види грошового забезпечення, про що відомо відповідачу, однак він умисно не виконує вимоги чинного законодавства. До того ж відповідач не заперечує цього, про що сам зазначає у відзиві. Вважає, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Третя особа надала суду пояснення щодо позову, в яких зазначила, що для здійснення перерахунку пенсії Сумським ОВК на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, було складено довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р. та надіслано до ГУ ПФУ в Сумській області. В такій довідці для перерахунку пенсії позивачу були включені посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. При цьому Сумський ОВК не наділений повноваженнями змінювати або доповнювати довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. Разом тим, у зв`язку зі скасуванням окремих положень постанови N 103 Міністерство оборони України звернулося до Мінсоцполітики із запитом про надання роз`яснень стосовно установлення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій, порядку оформлення довідок про грошове забезпечення, на що отримало відповідь, відповідно до якої грошове забезпечення для призначення пенсії відповідно до Закону визначається в розмірі, встановленому згідно нормативно-правових актів, чинних на день призначення пенсії, тобто на цей час за нормами, установленими постановою КМУ від 30.08.2017 р. N 704.

Таким чином, на момент надання довідки позивачу Сумський ОВК діяв відповідно до вимог закону і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на пояснення третьої особи позивач зазначив, що у своїй діяльності Сумський ОВК першочергово має дотримуватися вимог Конституції та законів України, натомість керується положеннями постанови КМУ N 103, які скасовані судом як такі, що звужують складові грошового забезпечення.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії грошове забезпечення позивача до 01.03.2018 р. складалося з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами та премії (а.с.7).

З 01 квітня 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. N 704 та "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103. Під час перерахунку відповідачем не були включені до складу грошового забезпечення додаткові його види та премії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

27.09.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. та виплату 100% суми підвищення пенсії.

Листом від 22.10.2019 р. № 1804/А-11 відповідач відмовив у проведенні перерахунку, мотивовану відсутністю коштів, а також нормативно-правових актів, які б визначали умови, порядок та розміри, за яким має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону, після скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 р. N 103 та набрання рішенням суду у справі № 826/3858/18 законної сили (а.с.8,9).

26.09.2019 р. позивач звернувся до Сумського обласного військового комісаріату з заявою про складання та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про його грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Листом від 02.10.2019 р. № 11/2038 Сумський ОВК надав відповідь, в якій зазначає про відсутність підстав для видачі зазначеної довідки та повідомляє, що від ГУ ПФУ в Сумській області списків для оформлення довідок про грошове забезпечення з урахуванням рішення суду не надходило (а.с.10,11).

Відмовляючи в задоволенні позову, суд враховує таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).

Стаття 51 Закону визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій визначений у статті 63 Закону.

Так, за змістом даної статті (у редакції, чинній з 01.01.2017 р.) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції від 24.02.2018 р.) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі – Постанова N 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Постанови N 45 (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними постановою КМУ від 21.02.2018 р. N 103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі – державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі – уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 5 Постанови N 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Також установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова набрала чинності 01.03.2018 р.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову N 103, якою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1 Постанови N 103).

Відповідно до п. 7 Постанови N 103 Кабінет Міністрів України постановив Міністерству оборони та іншим відомствам після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., у справі N 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Постанови N 45, та зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Зі змісту вказаних норм слідує, що процедура здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям складається з кількох етапів: повідомлення Пенсійного фонду України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки); складення Головними управліннями Пенсійного фонду України списків за встановленою формою та подання їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; складення довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та надіслання їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Після цього головне управління Пенсійного фонду України уповноважене здійснювати перерахунок пенсії.

При цьому скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 не впливає на результат розгляду справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103. Постанова N 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 також передбачала, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (далі – довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

У даному випадку Сумським ОВК в порядку, визначеному Постановою N 45, та у зв`язку зі скасуванням судом окремих положень постанови Кабінету Міністрів N 103 нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача не складалась та не направлялась Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії позивачу. За таких обставин, у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії за заявою, поданою позивачем 29 вересня 2019 року.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що оскільки відповідач є суб`єктом владних повноважень, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві за відсутності підстав для перерахунку, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013), третя особа – Сумський обласний військовий комісаріат (40000, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 30, код ЄДРПОУ 08269552), про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії – відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах