Рішення № 88404268, 24.03.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
520/13481/19
Номер документу
88404268
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2020 р. № 520/13481/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" (62472, Харківська обл., м. Мерефа, вул. Дніпропетровська, буд. 223, кв. 8-9) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0018545305 від 02 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" штрафних санкцій в сумі 25 784,6 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0018545305 від 02 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" штрафних санкцій в сумі 25 784,6 грн. є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню, оскільки наказ відповідача на проведення камеральної перевірки винесений з порушенням норм чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 24.01.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача 27.02.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0018545305 від 02 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" штрафних санкцій в сумі 25 784,6 грн. є законним та таким, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що що ГУ ДФС у Харківській області була проведена камеральна перевірка ТОВ фірма «РАДІЙ, ЛТД» з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт № 789/20-40-53-05-09/14075757 від 28.05.2019 року (а.с. 9-11).

Відповідно до висновків акту № 789/20-40-53-05-09/14075757 від 28.05.2019 року перевіркою встановлено порушення ТОВ фірма «РАДІЙ, ЛТД» граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абз. 14 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відповідальність за що передбачена абз. 2 п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, контролюючим органом винесено відносно позивача податкове повідомлення - рішення №0018545305 від 02 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" штрафних санкцій в сумі 25 784,60 грн. (а.с. 5).

За результатами розгляду скарги позивача на податкове повідомлення - рішення №0018545305 від 02 липня 2019 року рішенням ДФС України від 02.08.2019 року № 37154/6/99-99-11-06-01-25 залишено без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а скаргу - без задоволення.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає настуне.

Згідно з п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр податкових накладних – це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ЄРПН здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1246.

Згідно п.8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Відповідно абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПКУ реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 1 5 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Підприємством ТОВ ФІРМА "РАДІЙ, ЛТД" фактично реєстрацію податкових накладних здійснило несвоєчасно з порушеннями граничного строку, а саме: № 43 від 20.12.2018 на 1 добу; № 44 від 28.12.2018 року на 1 добу; № 19 від 15.01.2019 року на 1 добу; № 23 від 20.11.2018 року на дві доби; № 20 від 17.11.2018 року на 2 доби; № 28 від 23.11.2018 року на 2 доби; № 39 від 30.11.2018 року на 2 доби; № 27 від 22.11.2018 року на 2 доби; № 30 від 25.11.2018 року на 2 доби; № 21 від 18.11.2018 року на 2 доби; № 31 від 26.11.2018 року на 2 доби; № 29 від 24.11.2018 року на 2 доби; № 19 від 16.11.2018 року на 2 доби; № 26 від 21.11.2018 року на 2 доби; " 35 від 30.11.2018 року на 2 доби; № 34 від 29.11.2018 року на 2 доби; № 25 від 21.11.2018 року на 2 доби; № 24 від 21.11.2018 року на 2 доби; № 38 від 30.11.2018 року на 2 доби; № 32 від 27.11.2018 року на 2 доби; № 22 від 19.11.2018 року на 2 доби; № 33 від 28.11.2018 року на 2 доби; № 45 від 31.12.2018 року на 3 доби; № 48 від 31.10.2018 року на 4 доби; № 35 від 26.10.2018 року на 4 доби; № 44 від 11.10.2018 року на 8 діб; № 15 від 09.10.2018 року на 8 діб; № 17 від 11.10.2018 року на 8 діб; № 13 від 08.10.2018 року на 8 діб; № 45 від 11.10.2018 року на 08.11.2018 року на 8 діб; № 5 від 05.11.2018 року на 14 діб; № 13 від 12.11.2018 року на 14 діб; № 12 від 11.11.2018 року на 17 діб; № 1 від 01.11.2018 року на 17 діб; № 16 від 13.11.2018 року на 17 діб; № 2 від 02.11.2018 року на 17 діб; № 9 від 08.11.2018 року на 17 діб; № 8 від 07.11.2018 року на 17 діб; № 6 від 05.11.2018 року на 17 діб; № 14 від 12.11.2018 року на 17 діб; № 4 від 04.11.2018 року на 17 діб; № 17 від 14.11.2018 року на 17 діб; № 18 від 15.11.2018 року на 17 діб; № 11 від 10.11.2018 на 17 діб; № 15 від 12.11.2018 року на 17 діб; № 3 від 03.11.2018 року на 17 діб; № 7 від 06.11.2018 року на 17 діб; № 10 від 09.11.2018 року на 17 діб; № 47 від 31.10.2018 року на 29 діб; № 21 від 16.10.2018 року на 29 діб; № 41 від 31.10.2018 року на 32 доби; № 37 від 28.10.2018 року на 34 доби; № 46 від 31.10.2018 року на 34 доби; № 36 від 27.10.2018 року на 34 доби; № 38 від 29.10.2018 року на 34 доби; № 34 від 25.10.2018 року на 34 доби; № 39 від 30.10.2018 року на 35 діб; № 43 від 31.10.2018 року на 35 діб; № 40 від 31.10.2018 року на 42 доби.

Суд зазначає, що відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, судом встановлено, що позивач не звільнений від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, тому спірне податкове повідомлення - рішення №0018545305 від 02 липня 2019 року є законним та таким, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.

Щодо твердження позивача відносно незаконності винесення наказу відповідача на проведення камеральної перевірки, то суд зазначене твердження не приймає до уваги, оскільки наказ Головного управління ДПС у Харківській області позивачем не оскаржений, та на час розгляду справи є чинним.

Крім того позивачем доказів щодо своєчасності реєстрації податкових накладних до суду надано не було.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "РАДІЙ, ЛТД" (62472, Харківська обл., м. Мерефа, вул. Дніпропетровська, буд. 223, кв. 8-9) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.