
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2020 р. Справа № 480/5396/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснопільської селищної ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Краснопільської селищної ради, в якій просить:
- взнати протиправною та скасувати відмову відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га, викладену у листі від 20 листопада 2019 року № 02-27/1913;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути її заяву від 28.10.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області.
Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулася до Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, листом від 20.11.2019 р. № 02-27/1913 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що у зв`язку з виконанням розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" та листа Краснопільського районного військового комісаріату № 472 від 12.08.2019 р. щодо резерву земельних ділянок вказаного цільового призначення із земель запасу та резервного фонду комунальної власності селищної ради з розрахунку на п`ятдесят військовослужбовців, які проходять військову службу в зоні антитерористичної операції на сході України і які не скористалися своїм правом на отримання земельних ділянок, Краснопільська селищна рада не має можливості надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, внаслідок чого звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 23.12.2019 р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
13.01.2020 р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти позову, посилається на те, що на виконання плану заходів, визначених Планом-графіком дій, що створений з метою належного виконання окремого доручення Голови Держземагентства України від 01.07.2014 р. № 349/3-14-01, доручення першого Віце-прем`єр-міністра України від 10.06.2014 р. № 20815/1/1-14 щодо поширення ініціативи Держземагентства України в частині забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовців строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях і забезпеченні правопорядку на державному кордоні, на безоплатне одержання у власність земельних ділянок, Краснопільською селищною радою проводиться робота по першочерговому забезпеченню земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. При цьому, земельна ділянка, зазначена на графічних матеріалах, доданих до звернення, буде включена до переліку земельних ділянок для подальшої передачі позивачу у власність. Крім того, позивач звернулася до суду з вимогою зобов`язати відповідача примусово надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що є фактичним втручанням в реалізацію повноважень колегіальним органом (в його дискреційні повноваження).
20.01.2020 р. позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначає, що вона не просить відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а просить повторно розглянути її заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки відповідач надав відповідь на її заяву у формі листа, а з огляду на положення ст. 118 Земельного кодексу України за результатами розгляду його заяви відповідач повинен був прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, що, у свою чергу, узгоджується з вимогами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Натомість листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян. Таким чином, дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 28.10.2019 р. позивач звернулася до Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області (а.с.12).
Листом від 20.11.2019 р. № 02-27/1913 відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку з виконанням розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" та листа Краснопільського районного військового комісаріату № 472 від 12.08.2019 р. щодо резерву земельних ділянок вказаного цільового призначення із земель запасу та резервного фонду комунальної власності селищної ради з розрахунку на п`ятдесят військовослужбовців, які проходять військову службу в зоні антитерористичної операції на сході України і які не скористалися своїм правом на отримання земельних ділянок (а.с.14).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумській області в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до частин 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов`язків зобов`язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з`ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови Краснопільська селищна рада повинна була керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обґрунтуванням.
Так, листом від 20 листопада 2019 року № 02-27/1913 позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку з тим, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" та листа Краснопільського районного військового комісаріату № 472 від 12.08.2019 р. щодо резерву земельних ділянок вказаного цільового призначення із земель запасу та резервного фонду комунальної власності селищної ради з розрахунку на п`ятдесят військовослужбовців, які проходять військову службу в зоні антитерористичної операції на сході України і які не скористалися своїм правом на отримання земельних ділянок, Краснопільська селищна рада не має можливості надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
При цьому, стаття 118 ЗК України, яка також регулює порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не містить такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою як першочергове забезпечення земельними ділянками окремих категорій громадян.
Крім того, позивач звернулася до відповідача не зі зверненням, а з відповідною заявою, за наслідками розгляду якої суб`єкт владних повноважень мав прийняти відповідне управлінське рішення, в той час як останній протиправно направив їй відповідь у формі листа. Відсутність належним чином оформленого рішення Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи про відмову у його наданні свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Так, частиною 7 ст.118 Земельного Кодексу визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Якщо рішення приймає орган місцевого самоврядування, то таке рішення повинно бути прийняте відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», якою зазначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 вказаного закону рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, положеннями вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності селищної ради, останньою має прийматися відповідне рішення, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу. При цьому, листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.
Отже, наданий відповідачем лист від 20.11.2019 р. № 02-27/1913, яким Краснопільська селищна рада Краснопільського району Сумської області повідомила позивача про неможливість задоволення клопотання, не може бути оцінений судом як належна відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_1 не дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправною та скасування відмови Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області та про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.10.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується зауваження відповідача про втручання в його дискреційні повноваження, суд зазначає, що позивачем в позовній заяві не заявлено вимогу про зобов`язання Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави надавати правову оцінку такій вимозі.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення щодо відмови позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Краснопільської селищної ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Краснопільської селищної ради у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га, викладену у листі від 20 листопада 2019 року № 02-27/1913.
Зобов`язати Краснопільську селищну раду (вул. Мезенівська, 2, смт. Краснопілля, Краснопільський район, Сумська область, 42400, код ЄДРПОУ 04390104) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28.10.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Краснопільської селищної ради Краснопільського району Сумської області (вул. Мезенівська, 2, смт. Краснопілля, Краснопільський район, Сумська область, 42400, код ЄДРПОУ 04390104) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1536,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24 березня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова