
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року Справа № 160/1961/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ( ідентифікаційний код: 21910427 ) щодо не призначення, не нарахування та невиплати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( РНОКПП: НОМЕР_1 ), пенсії за віком, починаючи з 01.01.2018 року, протиправною
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ( ідентифікаційний код: 21910427 ) призначити, нарахувати та виплатити - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( РНОКПП: НОМЕР_1 ), пенсію за віком, починаючи з 01.01.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням того, що станом на 31.12.2017 року йому виповнилося 60 років та до 31.12.2017 року страховий стаж становив більше 15 років, у січні 2018 року звернувся до органів Пенсійного фонду України з письмовою заявою про призначення пенсії за віком, проте листами від 31.01.2018 року (вих..№2124/06/08), 26.10.2018 року (вих..№Д16394-18), 21.06.2019 року (вих..№4426/Д-09), 27.09.2019 року (вих..№22795/Д-11) позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, з огляду на те, що на час досягнення ним 60 - річного віку страховий стаж позивача становив менше 25 років. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не призначення йому пенсії протиправною, у зв`язку з чим просив суд позовні вимоги задовольнити.
25.02.2020 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
16.03.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що відповідно до положень ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2018 року особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 25 років, проте право на пенсію у позивача настало 02.01.2018 року (на наступний день після досягнення 60 річного віку - 01.01.2018 року) при наявності страхового стажу у 23 роки, при цьому, наявний стаж дає позивачу право на призначення пенсії за віком у 63 роки. Крім того, зазначив, що позивач звертався до відповідача із заявами щодо попереднього визначення права на пенсію та щодо надання довідки про наявний страховий стаж, проте, заяву, встановленої законом форми, для розгляду питання про призначення пенсії до управління взагалі не подавав, у зв`язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
24.03.2020 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що 25.01.2018 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з письмовою заявою про призначення пенсії за віком та надав всі передбачені законом документи, необхідні для призначення пенсії за віком, на підтвердження чого додано копію розписки-повідомлення від 25.01.2018 року.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 25.01.2018 року звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою, якою просив прийняти відповідні документи для попереднього визначення права на пенсію, здійснення перевірки довідок про заробітну плату і довідок про роботу (пільгову роботу) які будуть використані для призначення пенсії.
У відповідь на вказану заяву листом від 31.01.2018 року №2124/06/08 Нікопольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області повідомило, зокрема, що згідно ст..26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років. Станом на 25.01.2018 року страховий стаж позивача становить 23 роки і 13 днів.
27.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою щодо надання довідки про наявний страховий стаж, у відповідь на яку надано довідку від 28.02.2018 року №80/03-18 про наявний страховий стаж, відповідно до якої, вік, визначений ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 60 років, страховий стаж - 25 років, та з огляду на наявний стаж у 23 роки 13 днів, позивач матиме право на пенсійну виплату з 02.01.2021 року.
Листом від 26.10.2018 року № Д16394 - 18 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами звернення позивача від 16.10.2018 року з питання призначення пенсії, повідомило, зокрема, про наявність страхового стажу 23 роки 13 днів, та зазначило, що право на пенсію у позивача настало 02.01.2018 року (на наступний день після досягнення 60 річного віку - 01.01.2018 року), проте з 01.01.2018 року особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 25 років.
Листом від 21.06.2019 року № 4426/Д-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами звернення ОСОБА_1 з питання призначення пенсії, зокрема, вкотре зазначено, що оскільки заявник досяг пенсійного віку 60 років 01.01.2018 року, то необхідний стаж для призначення пенсії за віком повинен складати 25 років, крім того, звернуто увагу, що заява для розгляду питання призначення пенсії та необхідні документи ОСОБА_1 не надавалася.
Листом від 27.09.2019 року №22795/Д-11 у відповідь на скаргу позивача від 15.08.2019 року, Пенсійний фонд України, повідомив, що у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу у 25 років підстави для призначення пенсії за віком при досягненні 60 річного віку - відсутні, водночас наявність 23 років страхового стажу дає право на призначення пенсії за віком у 63 роки.
Позивач вважає, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо не призначення, не нарахування та невиплати, пенсії за віком, починаючи з 01.01.2018 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
За змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
За приписами п. 1.6, 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку №22-1).
Абзацом 8 частини 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно цим Законом визначаються: пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Таким чином, наявність страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року дає право на призначення пенсії за віком при досягненні особою віку 60 років станом на 31 грудня 2017 року.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Проте, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому пенсійного віку 60 років досяг ІНФОРМАЦІЯ_4 .
При цьому, згідно з частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
На підставі вищевикладеного, з огляду на те, що станом на 31 грудня 2017 року ОСОБА_1 мав стаж у розмір 23 років 13 днів, проте не досяг віку 60 років, органами Пенсійного фонду України обґрунтовано та правомірно повідомлено позивачу про відсутність права на призначення пенсії з 01.01.2018 року.
Крім того, заявою від 25.01.2018 року, на яку позивач посилається як на заяву про призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 просив прийняти відповідні документи для попереднього визначення права на пенсію, здійснення перевірки довідок про заробітну плату і довідок про роботу (пільгову роботу) які будуть використані для призначення пенсії, а не призначити пенсію за віком.
Посилання позивача на розписку-повідомлення від 25.01.2018 року, як на доказ прийняття органами Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії за віком, суд не приймає до уваги, з огляду на те, що зі змісту вказаної розписки-повідомлення неможливо встановити яку саме заяву було подано позивачем, проте, в ній зазначено, що заяву та документи прийнято 25.01.2018 року і зареєстровано під №8.
При цьому, в заяві для попереднього визначення права на пенсію, копія якої міститься у пенсійній справі позивача, також зазначено, що заяву та документи прийнято 25.01.2018 року і зареєстровано під №8.
Таким чином, з повідомлених сторонами обставин та доказів на їх підтвердження суд встановив, що позивач не звертався до відповідача із заявою за формою, передбаченою додатком 3 до Порядку № 22-1, а отже, не розпочав процедуру оформлення пенсії за віком. Відповідно, відповідач не приймав рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії за віком. Спеціалістами ПФУ листами від 31.01.2018 року (вих..№2124/06/08), 26.10.2018 року (вих..№Д16394-18), 21.06.2019 року (вих..№4426/Д-09), 27.09.2019 року (вих..№22795/Д-11) надані лише консультації на підставі поданих позивачем документів та повідомлено про термін, з якого можливе призначення пенсії. Спір щодо відмови у призначенні пенсії на підставі того, що на час досягнення позивачем 60 - річного віку страховий стаж позивача становив менше 25 років може бути розглянуто виключно після звернення особи із заявою про призначення пенсії встановленої форми.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, оскільки на момент звернення позивача до суду, відсутні будь-які докази належного звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком, відповідач право позивача на отримання пенсії за віком не порушував, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв