Постанова № 883937, 25.07.2007, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
25.07.2007
Номер справи
1/207-ап-07
Номер документу
883937
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" липня 2007 р. Справа № 1/207-АП-07

Господарським судом Херсонської області у складі судді  Губіної І.В. при секретарі Мурашкіні А.В. , розглянуто у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2

до Стрілківської сільської Ради, АДРЕСА_2

про визнання протиправними дій Стрілківської сільської ради Генічеського району Херсонської області

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 - приватний підприємець (паспорт серії ІНФОРМАЦІЯ_1); ОСОБА_2 - представник (дов. від ІНФОРМАЦІЯ_2 р.); ОСОБА_3. - представник (дов. ІНФОРМАЦІЯ_3 р.)

від відповідача - Корнієнко Б.Д. - представник, дов. № 09/07-46 від 30.03.2007р.

Приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом з врахуванням його уточнення, яким просить визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради Генічеського району по вирішенню його письмового звернення до ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельних ділянок площею 0,35 га та 0,40 га, які розташовані на території сільської ради в межах населеного пункту. Крім того, заявлена вимога про зобов'язання відповідача розглянути це питання на пленарному засіданні сільської ради.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що ним ІНФОРМАЦІЯ_4 р. було подано на ім'я голови сільської ради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по виділенню в оренду строком на 49 років земельних ділянок із земель Стрілківської сільської ради:

- земельної ділянки площею 0,35 га., північної частини селища Стрілкове, поряд з незавершеним будівництвом автомобільної дороги Генічеськ-Стрілкове, для розташування кафе з літнім майданчиком і двох магазинів.

- земельної ділянки площею 0,4 га., що розташована біля дитячого саду та будинку культури, під розташування комплексу "ІНФОРМАЦІЯ_5", для проведення торгівлі з лотків, автотранспорту та кіосків.

Позивачем зазначено, що вказані земельні ділянки знаходяться в межах населеного пункту, тому питання визначені в заяві від 02.06.06 р. відносно до земельних ділянок 0,35 га та 0,40 га відносяться до компетенції Стрілківської сільської ради. Але до теперішнього часу вказана заява сільською радою не розглянута і по ній не прийнято радою будь-якого рішення. На думку позивача має місце бездіяльність ради при вирішенні зазначених вище питань і цю бездіяльність слід вважати протиправною.

Відповідач проти позову заперечує.

Ним пояснено, що у заяві позивача на ім'я сільської ради зазначено, що земельна ділянка площею 0,35 га знаходиться перед в'їздом на територію селища і тому питання щодо надання її в оренду не входить до компетенції ради. У частині питання щодо земельної ділянки площею 0,40 га. рада обґрунтовано в особі її голови відмовила у задоволенні заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. В заяві лише зазначено, що вказаними земельними ділянками підприємець бажає користуватися для проведення торгівлі з лотків і кіосків , але не зазначено, які саме лотки і кіоски, автотранспорт планується розташувати на спірних земельних ділянках (вже існуючі, чи наймані, або підлягаючі будівництву). Крім того, до теперішнього часу райдержадміністрацією не виготовлений генеральний проект забудови земельних ділянок у курортних зонах, не визначені приоритетні місця для забудови.

 Рада пояснила, що у позивача відсутнє відповідне рішення Генічеської райдержадміністрації по залишкових, визначених у заяві земельних ділянках. У додаткових запереченнях, з врахуванням уточнення підприємцем позовних вимог, сільська рада зазначила, що у заяві не визначено, на яких умовах ПП ОСОБА_1 бажає отримати земельні ділянки в оренду або у власність. У заяві не зазначено, що вона подана з питання відведення земельної ділянки. До заяви не були надані всі необхідні документи тому у ради не виникло обов'язку і права виносити цю заяву на вирішення сесії сільської ради. Заява позивача розглядалась в порядку розгляду звернення громадян та юридичних осіб за консультацією. Позивач безпосередньо приймав участь в засіданні земельної комісії ради щодо розгляду його заяви. Питання надання земельної ділянки в оренду не було предметом розгляду на сесії сільської ради, оскільки в заяві від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. відсутнє клопотання про надання земельної ділянки в оренду.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд

встановив:

ПП ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 р. звернувся до Стрілківської селищної ради з заявою вх. НОМЕР_1 про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо надання йому в оренду терміном на 49 років п'яти земельних ділянок. Заявою від ІНФОРМАЦІЯ_6 р. підприємцем внесені зміни і доповнення до заяви від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. В цих заявах, крім іншого, поставлені питання про виділення на умовах оренди земельних ділянок площею 0,35 га. та 0,4 га., які розташовані в межах населеного пункту селища Стрілкове. Але на вказані вище заяви від сільської ради не надійшло ніяких повідомлень про прийняття заходів щодо їх розгляду у встановленому земельним законодавством порядку . За таких обставин, позивач 14.03.2007 р. звернувся до сільради з письмовим проханням надати відповідь стосовно розгляду його заяв від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. та ІНФОРМАЦІЯ_6 р. Листом ІНФОРМАЦІЯ_7 р. голова Стрілківської сільської ради повідомив ОСОБА_1. про те, що радою розглянуто його звернення від 14.03.2007 р. В цьому листі також зазначено, що відносно земельних ділянок площею 0,35 га. та 0,4 га. земельною комісією ради було відмовлено в задоволенні заяви ПП ОСОБА_1. у зв'язку з відсутністю затвердженого генерального плану забудови села Стрілкове. В цьому листі зазначено також, що відповідь на заяви від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. та ІНФОРМАЦІЯ_6 р. була відправлена ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 р. за вихідним НОМЕР_2. Позивач заперечує проти отримання цієї відповіді, а відповідачем цей факт документально не підтверджений.

Тому суд вважає, що дійсно з червня 2006 р. і по день розгляду справи Стрілківською сільською радою не прийняті заходи щодо розгляду заяв ПП ОСОБА_1. про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання йому в оренду терміном на 49 років цих земельних ділянок площею 0,35 га. та 0.4га.

Факт того, що зазначені земельні ділянки знаходяться в межах населеного пункту с. Стрілкове, підтверджений даними про їх місцезнаходження, яке визначено судом в описовій частині рішення і листом, відповіддю на звернення позивача до ради у березні 2007 року за підписом голови ради від05.04.2007 року.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача стосовно того, що заявником не було додано необхідних для розгляду заяви від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. документів. У заяві від 02.06.06 р. перелічені документи що надані до неї. Це 11 різних документів. Саме ці документи заявник і зобов'язаний був надати раді.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (далі ЗКУ), передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам зі зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову, здійснюється за проектом відведення в порядку встановленому ст.ст. 118, 123 Земельного кодексу України. Пункт 4 ст. 118 та п. 5 ст. 123 Земельного кодексу України вказує, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна та міська рада розглядають клопотання про відвід землі у місячний строк і надають дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки. Пункт 34 ст. 126 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що виключно на пленарному засіданні сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до Закону. Таким законом є Земельний кодекс України, а саме ст. 12 цього Кодексу, яка встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин. Пунктом "а" цієї статті передбачено, що до цих повноважень відноситься розпорядження землями територіальних громад.

Пунктом 12 розділу X перехідних положень ЗКУ встановлено, що до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктах, крім земель переданих в приватну власність та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населеного пункту відповідні органи виконавчої влади.

Згідно зі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідні сільські, селищні, міські ради приймають нормативні та інші акти в формі рішень. Рішення приймаються на пленарному засіданні ради після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав в межах повноважень та у спосіб які передбачені Конституцією або законами України. Ні Законом України "Про місцеве самоврядування" ні Земельним кодексом України до повноважень голови сільської селищної та міської ради не віднесено вирішення питань з земельних відносин. Тому посилання відповідача на те, що голова ради, в силу наданих йому повноважень передбачених в статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", надав позивачу відповідь на його заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, в порядку , встановленому при розгляді звернень громадян, є безпідставними і ці дії є протиправними.

Суд не приймає до уваги пояснення відповідача про те, що ПП ОСОБА_1 не надсилав до сільради заяви про надання йому в оренду зазначених вище земельних ділянок. Як зазначено вище, в заяві від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. позивач визначив, що він просить раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо виділення йому в оренду строком на 49 років земельних ділянок, в тому числі, - 0,35 га. та 0,4 га що знаходяться в межах с. Стрілкове.

З врахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що Стрілківською сільською радою не приймались заходи щодо розгляду заяви ПП ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. з доповненнями до неї від ІНФОРМАЦІЯ_6 р., чим порушено зазначені вище законодавчими акти. Це слід розцінювати як бездіяльність ради у вирішенні питання, пов'язаного із земельними відносинами. Тому ця бездіяльність є протиправною.

Заяви суб'єктів господарювання, фізичних осіб, які є суб'єктами підприємницької діяльності та громадян про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок розглядаються виключно на пленарних засіданнях ради. Ні голова ради, ні земельна комісія не мають повноважень щодо розгляду цих питань з наданням відповідей про відмову у задоволенні цих заяв.

Позовні вимоги ПП ОСОБА_1, у тому числі у частині зобов'язання відповідача розглянути це питання на пленарному засідання сільської ради, підлягають задоволенню. У позовній заяві була зазначена вимога про стягнення зі Стрілківської сільської ради 1500 грн. моральної шкоди. Але, у заяві про уточнення позову ця вимога відсутня. У процесі судового розгляду справи ця вимога також позивачем не була озвучена.

Тому слід вважати, що від стягнення вказаної суми моральної шкоди ПП ОСОБА_1 відмовився.

На підставі викладеного, керуючись статтями 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив

1. Задовольнити позовні вимоги приватного підприємця ОСОБА_1 з врахуванням їх уточнення.

2. Визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради Генічеського району Херсонської області щодо не розгляду заяви приватного підприємця ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. про надання радою згоди на розробку проекту замлеустрою щодо виділення в оренду строком на сорок дев'ять років земельних ділянок площею 0,35 га. та 0,4 га., які розташовані на території Стрілківської сільської ради в межах населеного пункту.

3. Зобов'язати Стрілківську сільську раду Генічеського району Херсонської області розглянути заяву приватного підприємця ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 р. про надання радою згоди на розробку проекту землеустрою щодо виділення в оренду строком на сорок дев'ять років земельних ділянок площею 0,35 га. та 0,4 га., які розташовані на території Стрілківської сільської ради в межах населеного пункту, в установленому законом порядку, тобто на пленарному засіданні ради з прийняттям відповідного рішення.

4. Провадження за позовом у частині стягнення 1500грн. моральної шкоди закрити.

5. Стягнути з державного бюджету України (Уповноважений територіальний орган - Управління Державного казначейства у Херсонській області, м. Херсон, вул. Комсомольська, буд. 21, код ЄДРПОУ 24104230) на користь приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код ІНФОРМАЦІЯ_9 судовий збір в сумі 6грн. 80коп.

6. Виконавчий лист видати за заявою позивача після набрання постановою законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя І.В. Губіна

Повний текст постанови складено 30.07.2007 р.