Рішення № 88382999, 24.03.2020, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
381/139/20
Номер документу
88382999
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

_______________

2/381/332/20

381/139/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2020 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Соловей Г.В.,

за участю секретаря Момот Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Фастів Київської області цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Фастівський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про стягнення надміру виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

20.01.2020 року позивач УПСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації звернувся до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що ОСОБА_2 на підставі її заяви була призначена тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року в розмірі 1013,50 грн, щомісячно на дитину ОСОБА_3 . Проте, в результаті проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 , (платник аліментів) оплатив в травні 2019 року аліменти у розмірі 1288,33 грн. У зв`язку з чим, відповідачу було надіслано повідомлення щодо повернення, у добровільному порядку переплачених коштів у розмірі 3040,50 грн за період з 01.03.2019 року по 31.05.2019 року. Однак, відповідачем заборгованість добровільно не погашена, що стало підставою звернення до суду.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 05.02.2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання.

В судове засідання представник позивача не з`явився, на адресу суду надіслав клопотання в якому просив розгляд справи здійснювати в його відсутність на підставі наявних матеріалів у справі.

В судове засідання відповідач не з`явився, повідомлений вчасно та належним чином про час і місце розгляду справи, причини неявки суду не відомі, заяв чи клопотань про розгляд справи в його відсутність до суду не надходило.

В судове засідання представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не з`явився, на адресу суду надіслав пояснення в яких просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представник відділу ДВС не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином, причини неявки суду не відомі.

У встановлений строк відзиву на позовну заяву до суду не надійшло, а тому в силу ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі положень ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Перевіряючи доводи позивача судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим 29.07.2003 року Відділом РАГС Оболонського районного управління юстиції у м. Києві. Батьками дитини в графі «Батько» записаний ОСОБА_1 , в графі «Мати» - ОСОБА_2 .

Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 14.10.2003 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 у розмірі ј частини всіх видів його заробітку, щомісяця, до повноліття сина, починаючи з 24.09.2003 року. На підставі вказаного рішення, 14.10.2003 року видано виконавчий лист, який пред`явлено на примусове виконання до Відділу ДВС.

Як вбачається з довідки про неотримання аліментів виданої Фастівським міськрайонним ВДВС ГТУЮ у Київській області від 26.02.2019 року № 4453-2, ОСОБА_2 , за даними виконавчого провадження дійсно не отримувала аліменти від ОСОБА_1 з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року згідно з виконавчим листом № 2-4239 від 14.10.2003 року.

04.03.2019 року ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

На підставі вказаної заяви, Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації було видано відповідне рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 02.05.2019 року, відповідно до якого ОСОБА_2 призначено тимчасову державну допомогу на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 1013,50 грн, щомісячно на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч. 8 та ч. 9 статті 181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 8 Порядку тимчасова допомога надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 СК України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме регламентує Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 (далі - Порядок).

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи із подальшим поновленням пакету документів за умови, що батько дитини не сплачує аліменти.

Позивачем за період з березня 2019 року по травень 2019 року, включно ОСОБА_2 була виплачена тимчасова державна допомога у розмірі 3040,50 грн, що підтверджується довідкою Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до довідки Фастівського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Київській області від 30.05.2019 року № 11312-2, ОСОБА_2 за даними виконавчого провадження отримувала аліменти від ОСОБА_1 за травень 2019 року в розмірі 1288,33 грн.

Відповідно до п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Згідно ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України, суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

З метою досудового врегулювання спору, УПСЗН Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, 24.07.2019 року направило відповідачу повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів в сумі 3040,50 грн., але останнім було проігнороване, сума не повернута.

Відповідно до п. 12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв`язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги.

Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному процесі, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, прямо встановлених Законом.

Обов`язок доведення своєї позиції за допомогою належних та допустимих доказів міститься і в ст. 81 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Небажання відповідача надавати докази, давало суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що повністю відповідає положенням ч.1 ст.280 ЦПК України.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином з відповідача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст. 4,11,12,13,76-81,89,141,265,268,280-284 ЦПК України, на підставі ст.181,182 СК України, ст..15,16,1212 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Фастівський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прож.: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації надміру виплачені кошти за призначеною тимчасовою державною допомогою дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме у сумі 3040,50 грн. на розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Комарова, 7, р/р 35413082054086, КПКВ - 0813046, КЕКВ - 2730, код 22886300 ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прож.: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. Озерна, 18-А, р/р НОМЕР_2 , МФО 899998, код. ЄДРПОУ 37445416) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя Г.В. Соловей