Рішення № 88380110, 23.03.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2020
Номер справи
580/622/20
Номер документу
88380110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2020 року справа № 580/622/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач), в якій просить:

- визнати таким, що не відповідає вимогам закону встановлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області дня призначення пенсії ОСОБА_1 18.11.2019 року та визнати такою датою 17.07.2019 року - день досягнення ним 50-ти річного віку;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести донарахування призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 17.07.2019 року по 18.11.2019 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимоги позивач посилається на те, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за списком № 1, оскільки на час звернення мав необхідні умови для такого призначення. Проте, листом від 28.11.2019 № 100943/03-02 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено, що загальний стаж позивача за наданими документами складає 26 років, 9 місяців, 20 днів, із них за списком № 1 - 6 років, 4 місяці, 15 днів. Отже, прийнято рішення (протокол № 232730004677 від 13.11.2019) про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1. В подальшому, 14.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що 18.11.2019 повторно звернувся про призначення пенсії, після чого відповідачем було нараховано і призначено пенсію. Також у вказаній заяві просив надати роз`яснення щодо відмови у призначенні пенсії за первинною заявою від 14.08.2019. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 03.02.2020 № 2300-0302-8/946 повідомило позивача, що при розгляді його заяви від 14.08.2019 та доданих до неї документів, встановлено що період роботи з 01.01.1994 по 10.05.1995 в шкідливих умовах праці, які зазначено у пільговій довідці від 25.06.2019 № 08-10/300 не відповідають записам трудової книжки (01.03.1994 до 02.01.1995 встановлені нормальні умови праці). Відповідно до наданих довідок від 15.06.2012 № 02-402 та від 30.07.2019 № 01-390/19 і копій наказів про відрядження для використання в зоні відчуження, періоди роботи не співпадають. Тому були направлені відповідні запити. У зв`язку, з тим, що на протязі трьох місяців не було отримано актів перевірок пільгових довідок, позивачу відмовлено у призначенні пенсії. На момент звернення вдруге 18.11.2019 відповіді вже надійшли, тому було прийнято рішення про призначення пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим просить задовольнити заявлені позовні вимоги.

Ухвалою суду від 20.02.2020 відкрито спрощене провадження у справі відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, про що подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що при розгляді наданих позивачем документів на призначення пенсії за віком по списку № 1 від 14.08.2019 Головним управлінням було встановлено, що період роботи з 01.01.1994 по 10.05.1995 в шкідливих умовах праці, які зазначено у пільговій довідці від 25.06.2019 № 08-10/300 не відповідають записам трудової книжки (01.03.1994 до 02.01.1995 встановлені нормальні умови праці). Відповідно до наданих довідок від 15.06.2012 № 02-402 та від 30.07.2019 № 01-390/19 і копій наказів про відрядження для використання в зоні відчуження, періоди роботи не співпадають. Згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Головне управління направило запити щодо перевірки первинних документів. У зв`язку, з тим, що на протязі трьох місяців не було отримано актів перевірок пільгових довідок, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком по списку № 1. 18.11.2019 позивач вдруге звернувся до Головного управління щодо призначення пенсії, оскільки на момент такого звернення довідки вже надійшли, тому було прийнято рішення про призначення пенсії.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив таке.

14.08.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за списком № 1.

Листом від 28.11.2019 № 100943/03-02 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено, що загальний стаж позивача за наданими документами складає 26 років, 9 місяців, 20 днів, із них за списком № 1 - 6 років, 4 місяці, 15 днів. Отже, прийнято рішення (протокол № 232730004677 від 13.11.2019) про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.

В подальшому, 14.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що 18.11.2019 повторно звернувся про призначення пенсії, після чого відповідачем було нараховано і призначено пенсію. Також у вказаній заяві просив надати роз`яснення щодо відмови у призначенні пенсії за заявою від 14.08.2019.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 03.02.2020 № 2300-0302-8/946 повідомило позивача, що при розгляді його заяви від 14.08.2019 та доданих до неї документів, встановлено що період роботи з 01.01.1994 по 10.05.1995 в шкідливих умовах праці, які зазначено у пільговій довідці від 25.06.2019 № 08-10/300 не відповідають записам трудової книжки (01.03.1994 до 02.01.1995 встановлені нормальні умови праці). Відповідно до наданих довідок від 15.06.2012 № 02-402 та від 30.07.2019 № 01-390/19 і копій наказів про відрядження для використання в зоні відчуження, періоди роботи не співпадають. Тому були направлені відповідні запити. У зв`язку, з тим, що на протязі трьох місяців не було отримано актів перевірок пільгових довідок, позивачу відмовлено у призначенні пенсії. На момент звернення вдруге 18.11.2019 відповіді вже надійшли, тому було прийнято рішення про призначення пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. (п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058- IV).

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Частиною 5 статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846; далі - Порядок № 22-1).

Згідно п. 1.2 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Відповідно до п. 1.6. Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. (п.1.7. Порядку № 22-1).

Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений розділом ІІ Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 2.4 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.

Положеннями п. 2.23 Порядку № 22-1 передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

У відповідності до вимог п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку № 22-1).

З аналізу викладених норм слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою від 14.08.2019, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивачу в призначенні такої пенсії було відмовлено (протокол від 13.11.2019 № 232730004677) з посиланням на те, що при розгляді його заяви від 14.08.2019 та доданих до неї документів, встановлено що період роботи з 01.01.1994 по 10.05.1995 в шкідливих умовах праці, які зазначено у пільговій довідці від 25.06.2019 № 08-10/300 не відповідають записам трудової книжки (01.03.1994 до 02.01.1995 встановлені нормальні умови праці). Відповідно до наданих довідок від 15.06.2012 № 02-402 та від 30.07.2019 № 01-390/19 і копій наказів про відрядження для використання в зоні відчуження, періоди роботи не співпадають. Тому були направлені відповідні запити. У зв`язку, з тим, що на протязі трьох місяців не було отримано актів перевірок пільгових довідок, позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

На момент звернення вдруге 18.11.2019 відповіді на запит щодо періодів роботи позивача, що надають право на отримання пенсії на пільгових умовах вже надійшли, тому відповідачем було прийнято рішення про призначення пенсії.

З цього приводу, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Приписами ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).

За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положеннями ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зауважує, що відповідач користуючись наданими широкими межами розсуду та можливістю вибору різними способами та засобами для дотримання своїх зобов`язань, взагалі не врахував ступінь втрати однієї сторони, в даному випадку позивача, його конституційного права на пенсійне забезпечення.

Згідно положень ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Отже, враховуючи те, що майновий інтерес позивача ґрунтується на положеннях чинного законодавства, зокрема, ст. 114 Закону № 1058, стандарти ЄСПЛ можуть і повинні бути застосовані до цього випадку.

Відповідно до положень ч. 1,3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що 14.08.2019 позивач вперше звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії. До заяви позивач долучив документи, які, на його думку, свідчать про наявність у нього права на призначення пенсії.

Згідно пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно паспорту громадянина України НОМЕР_1 , ОСОБА_1 досяг 50-річного віку - 17.07.2019.

Тобто, право позивача на призначення пенсії виникло 18.07.2019.

Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, враховуючи, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 14.08.2019 - тобто в межах тримісячного строку, він має право на призначення пенсії з 18.07.2019.

Відповідач вважає, що при первинному зверненні 14.08.2019 не можливо було підтвердити шкідливі умови праці позивача, які б надавали право на призначення пенсії за віком по списку № 1, у зв`язку з чим органом Пенсійного фонду України вживалися заходи щодо перевірки документів, які надані позивачем для призначення пенсії, тому призначивши позивачу пенсії після отримання відповідних документів з 18.11.2019 відповідач діяв правомірно.

Суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від встановлення всіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу.

Таким чином з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.

При цьому, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з 18.11.2019 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести нарахування призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 18.07.2019 по 18.11.2019.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене, розподіл судових витрат у вигляді сплаченого позивачем судового збору проводиться пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з 18.11.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 21366538) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) нарахування пенсії за період з 18.07.2019 по 18.11.2019.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя С.М. Гарань