Рішення № 88377768, 23.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2020
Номер справи
280/5795/19
Номер документу
88377768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 березня 2020 року Справа № 280/5795/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сіпаки А.В. розглянув в письмовому провадженні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОРФЕЙ-ЗАПОРІЖЖЯ" (вул. Антенна, буд. 8, м. Запоріжжя, Запорізька область,69057) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (вул. Глісерна, буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69063) про визнання протиправними та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОРФЕЙ-ЗАПОРІЖЖЯ" (далі – позивач або ТОВ «Орфей-Запоріжжя») звернулося в суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови та розрахунку.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що ним було отримано копію акту № 159997 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що 06.10.2019 о 12:53 за результатами перевірки транспортного засобу марка – XCMG, номерний знак – НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 виявлено порушення перевезення вантажів з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу ТТМ, відсутня (кран) з перевищенням встановлених п. 22.5 ПДР вагових норм на 39,06% маса подвійної вісь 22,25 т., у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. 05.11.2019 за результатами розгляду вищевказаного акту відповідачем було прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 127929, в якому зазначається про порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 вищевказаного Закону. Вважає прийняту постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки акт № 0016299, що слугував підставою для складання розрахунку плати за проїзд, не містить пункту габаритно-вагового контролю та неможливо ідентифікувати точне місцезнаходження пункту габаритно-вагового контролю. Відповідачем не було здійснене документальне оформлення габаритно-вагового контролю, без зазначення типу та місця проведення такого контролю, без ідентифікації вимірювального та зважувального обладнання, що свідчить про здійснення контролю з порушенням порядку та механізму його здійснення. Крім того, на сьогоднішній день відсутня затверджена спеціальним уповноваженим центральним органом виконавчої влади методика, що унеможливлює встановлення фактичної маси та навантаження на осі.

Посилається на те, що позивач є юридичною особою, основним видом діяльності якого є будівництво житлових та нежитлових будівель, та не надає послуг з перевезення вантажів та не є перевізником, а тому до нього не може бути застосовано адміністративно-господарські санкції за відсутністю факту здійснення комерційної діяльності, пов`язаної з перевезенням вантажів. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 29.11.2019 призначено справу до розгляду у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін на 23.12.2019.

Ухвалою суду від 23.12.2019 розгляд справи відкладався на 29.01.2020.

29.01.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача, в якому відповідач зазначає, що не згодний з позовною заявою, оскільки позивачем було перевищено нормативно встановлені параметри на 39,06%, що є порушенням та підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу. Вказує також, що 06.10.2019 контролюючими особами відповідача у пункті габаритно-вагового контролю на 474 км а/д Н-08 використовувалися ваги зав. № 17-398 030Т-AS2-PWIA відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07.02.2019 № 35-02/5340 чинне до 07.02.2020. Тобто габаритно-ваговий контроль проводився на зважувальному обладнанні, яке перебуває в робочому стані та має відповідні сертифікати. Позивачу було надіслано копію акту № 159997 від 06.10.2019 та запрошення на розгляд даного акту та матеріалів проведення вагового контролю, яке отримано було 28.10.2019, однак при розгляді матеріалів позивач документів, що спростовують позицію відповідача, не надав. У звязку з цим просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою суду від 29.01.2020 постановлено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим.

Ухвалою суду від 29.01.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 (тридцять) днів та відкладено підготовче засідання на 20.02.2020.

Ухвалою суду від 20.02.2020 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування - додаток до акту № 0016299 від 06.10.2019.

Ухвалою суду від 20.02.2020 підготовче провадження було закрито та призначено розгляд справи по суті на 18.03.2020.

В судове засідання представник позивача не зявився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

В судове засідання представник відповідача не зявився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності не надсилав.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зважає на наступні обставини.

Судом встановлено, що 06.10.2019 уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області здійснено заходи державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільним транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, шляхом проведення рейдової перевірки транспортного засобу автокран більше 20 Т-С, марка XCMG, модель QY25K-5, номерний знак – НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , який належить на праві власності ТОВ «Орфей-Запоріжжя», під керуванням водія ОСОБА_1 ..

За наслідками габаритно-вагового контролю 06.10.2019 року складено акт №0016299 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому було зафіксовано, що на 474 км а/д Н-08 транспортний засіб автокран більше 20 Т-С, марка XCMG, модель QY25K-5, номерний знак – НОМЕР_1 перевищив вагові обмеження на здвоєну ось, замість допустимих 16 тонн навантаження становило 22,250 тонн.

За результатами проведеної перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0009799 від 06.10.2019 та розрахунок плати за проїзд від 06.10.2019 на суму 1996,65 Євро.

Також, відповідачем складено акт № 159997 від 06.10.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Акт підписано посадовими особами, що провели перевірку, та водієм, а також у графі «пояснення водія про причини порушень» зазначено, що: «перегоняю автокран: г. Хмельницкий – г. Запорожье».

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 05.11.2019 року винесено постанову № 127929 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ТОВ «Орфей-Запоріжжя» застосовано штраф у розмірі 34000 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Підпунктами 2, 15, 27, 54, 58, 62 пункту 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб`єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється; здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 року "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області.

За таких обставин, територіальні управління Укртрансбезпеки є уповноваженими органами для здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567(далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1567, державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

За приписами п. 14 Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

За змістом пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом (абзац 2).

Згідно з пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акту) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Досліджуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу тверджень перевіряючих про перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені в Законі України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт», з змінами і доповненнями (далі - Закон № 2344-III).

В розумінні статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.

Відповідно до вимог частини першої та другої статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків (частина четверта статті 48 Закону № 2344-III).

Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879).

Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Процедуру взаємодії посадових осіб Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі - посадові особи Укртрансінспекції), працівників відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху (далі - відповідні підрозділи МВС), а також служб автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі та підприємств, визначених у встановленому законодавством порядку (далі - служби автомобільних доріг), під час організації та проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - транспортні засоби) під час проїзду автомобільними дорогами загального користування визначає Порядок №1007/1207, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013.

Згідно з пунктом 4 даного Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, серед іншого, визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31№ Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку. Пункти 5 6 даного Порядку визначають повноваження працівників підрозділів МВС та Служби автомобільних доріг.

Пунктом 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Пунктами 16 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Відповідно до п. 20 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18 січня 2001 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Таким чином судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області дотримані положення Порядку №1567, перевірка проведена на підставі направлення, за результатами перевірки складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №159997 від 06 жовтня 2019 року за участю водія ОСОБА_1 , акт містить зміст виявлених порушень, пояснення водія, підписи посадових осіб, які провели перевірку, та водія транспортного засобу. Акт перевірки підписаний без будь-яких зауважень чи заперечень водія. При цьому, окремі відомості до акту, зокрема, пункт розвантаження вантажу внесені зі слів водія, який підписуючи акт жодним чином не зауважив про невідповідність відомостей акту дійсним обставинам. У письмових поясненнях щодо виявлених порушень ОСОБА_1 вказав, що «перегоняю автокран: г. Хмельницкий – г. Запорожье».

Матеріали адміністративної справи також місять графік щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю (ваги № 17-393 або № 17-378 або № 17-398, або ППГВК № 2, або ППГВК № 1) у Запорізькій області на жовтень місяць 2019 року, складеного управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області за погодженням з Т.в.о директора ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України», Службою автомобільних доріг у Запорізькій області, управлінням патрульної поліції в Запорізькій області.

Проведення рейдової перевірки відповідає наведеним вище положенням чинного законодавства, відповідачем правомірно при здійсненні габаритно-вагового контролю у спірному випадку перевірялась у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку.

Позивач зазначає про відсутність методики виконання вимірювання навантажень та маси транспортних засобів.

Суд відхиляє зазначені доводи скаржника та зазначає наступне.

Так, дійсно, на даний час методика, на підставі якої проводиться процес вимірювання (зважування) габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології не затверджена.

Однак, відсутність методики, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не є підставою для не внесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу, у зв`язку з чим відповідні посилання позивача не можуть бути підставою для задоволення позову.

Як встановлено судами, за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу автокран більше 20 Т-С, марка XCMG, модель QY25K-5, номерний знак – НОМЕР_1 , який належить позивачу, було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь – 22,25 т при допустимих 16 т.

Результати вимірювання вагових параметрів автомобіля марки XCMG, модель QY25K-5, номерний знак – НОМЕР_1 підтверджуються чеком зважування № 1300 від 06 жовтня 2019 року, та наведені у довідці № 0009799 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.10.2019 року, складеної за формою, передбаченою в додатку №1 Порядку №1007/1207, посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль та оператором вагового комплексу.

Що стосується процедури габаритно-вагового контролю при проведені перевірки вимог законодавства, що регулюють її суд повідомляє наступне.

Згідно з підпунктом 6 пункту 2 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання – технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики. При цьому, пункт 12 Порядку № 879 передбачає, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Пунктом 13 Порядку № 879 визначено, що під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

За приписами пунктів 1-3, 8 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 № 255 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за № 1171/29301), габаритно-ваговий контроль пересувними пунктами здійснюється на спеціально обладнаних ділянках доріг I - IV категорій. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво» у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: 1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом Ј 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м. Вимірювальне і вагове обладнання пересувного пункту повинно бути атестовано на проведення вимірювань та мати відповідне свідоцтво спеціально уповноваженого органу у сфері метрології.

З матеріалів справи вбачається, що ваги зав. № 17-398 030Т-AS2-PWIA відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07.02.2019 № 35-02/5340 чинне до 07.02.2020 відповідає вимогам технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки та Сертифікату перевірки типу №UA.TR.113-0115-17, що підтверджується декларацією про відповідність № 3.

Таким чином, наведені вище письмові докази підтверджують, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу автокран більше 20 Т-С, марка XCMG, модель QY25K-5, номерний знак – НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , під час проведення рейдової перевірки здійснювався технічними засобами, що пройшли повірку, мають відповідне свідоцтво та є придатними до застосування, а пересувний пункт габаритно-вагового контролю відповідає встановленим вимогам.

Суд також звертає увагу, що позивач не оскаржував дії Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області щодо проведення зазначеної перевірки, відсутні будь-які судові рішення, якими б дії щодо проведення перевірки були визнані протиправними чи результати здійснення габаритно-вагового контролю були спростовані.

Щодо доводів позивача про те, що в порядку № 879 відсутні будь-які додатки, якими б затверджувалась форма акту про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів, а фактом проведення габаритно-вагового контролю та підставою для надання розрахунку є довідка, то така форма акту затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422 «Деякі питання автомобільних перевезень пасажирів та вантажів» пунктом 6 якої передбачено, що у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ Національної поліції про такі порушення.

Щодо доводів скаржника про те, що Акт № 0016299 від 06.10.2019 не містить виду пункту габаритно-вагового контролю, без зазначення типу та місця проведення такого контролю, без ідентифікації вимірювального та зважувального обладнання, то такий акт складається за затвердженою формою, про що зазначено вище і не містить тієї інформації, на яку посилається позивач, а всі графи заповнені у відповідності до затвердженої форми.

Суди становили, що під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що належить ТОВ «Орфей-Запоріжжя», виявлено перевищення транспортним засобом нормативних габаритних (вагових) параметрів, тому відповідачем визначено суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31№ Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з пунктом 30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.

Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно пункту 31№ Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

На виконання вищезазначених норм, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0016299 від 06 жовтня 2019 року та визначено суму плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Суд також зазначає, що обов`язковою ознакою рішень та дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів відповідних правовідносин і мають обов`язковий характер.

Висновки, викладені у акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, та дані довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю самі по собі не породжують обов`язкових юридичних наслідків, а можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки акта або інформація з довідки.

Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю є носіями доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, документами, на підставі яких приймаються рішення, які зачіпають права та обов`язки конкретного суб`єкта. Таким чином, такі документи безпосередньо не створюють, не змінюють/не припиняють жодних прав та інтересів позивача.

Слід зазначити, що оцінка зафіксованих у акті та довідці відомостей надана судом при вирішенні спору у даній справі щодо визначення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нарахованої позивачу за результатом проведеного габаритно-вагового контрою, за результатами якого судом 20.02.2020 постановлена ухвала про закриття провадження у справі в частині позовних вимог.

Щодо твердження позивача про те, що відповідач не мав права застосовувати до нього штрафні санкції, оскільки він не є автомобільним перевізником вантажу в розумінні положень Закону України “Про автомобільний транспорт”, а є лише власником транспортного засобу та за відсутності факту здійснення комерційної діяльності, повязаної з перевезенням вантажів, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно п. 27 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України “Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України”, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

З аналізу значених правових норм вбачається, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів саме власників.

Відповідно до статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Відповідно до статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказані норми чітко регламентують поняття «автомобільний перевізник», вимоги до таких перевізників та наслідки їх недотримання. Їх аналіз дає підстави для висновку, що суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зазначені в статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", є виключно суб`єкти господарювання.

В свою чергу визначення поняття «суб`єкт господарювання» наведено в статті 55 Господарського кодексу України.

Так відповідно до вказаної статті суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Також необхідно зазначити, що адміністративно-господарські санкції за своєю суттю є заходом організаційно-правового або майнового характеру, який спрямований на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, а адміністративно-господарський штраф, як один з видів таких заходів – грошовою сумою, що сплачується суб`єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Тобто адміністративно-господарський штраф як загалом так і у випадку вчинення порушень законодавства про автомобільний транспорт, зазначених в статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" може застосовуватись виключно до суб`єктів господарювання.

Таким чином, саме позивач як власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.

Щодо недотримання відповідачем вимог Порядку № 879 в частині не заборони подальшого руху транспортного засобу після виявлення факту перевищення габаритного нормативного параметру, то така бездіяльність відповідача не оскаржується позивачем та не впливає на правомірність оскаржуваного розрахунку плати за проїзд та на прийняття оскаржуваної постанови.

Крім того, відповідно до зазначеного Порядку № 879, права вжиття заходів із затримання транспортного засобу покладене на відповідні підрозділи МВС.

Враховуючи підтвердження факту перевищення допустимої ваги вантажного автомобіля за відсутності дозволу на перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, суд вважає, що управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області правомірно винесено постанову від 05.11.2019 року №127929 про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 34000 грн. за порушення законодавства, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону N 2344-III.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОРФЕЙ-ЗАПОРІЖЖЯ" (вул. Антенна, буд. 8, м. Запоріжжя, Запорізька область,69057) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (вул. Глісерна, буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69063) про визнання протиправними та скасування постанови відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 23.03.2020.

Суддя А.В. Сіпака