Справа № 2- а-503/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира , Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення невиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира за період з грудня 2006 року по червень 2009 року 24205,00 грн. коштів, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області за період з жовтня 1996 року по квітень 2004 року 9928,10 грн. коштів, передбачених ст. 39 зазначеного Закону у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Крім того, позивач просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з відповідачів заборгованості передбаченій ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява про розгляд даної справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідні заперечення, просять справу розглянути без їх участі.
Встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивача, довідкою з місця проживання.
Позивач працював з 27 вересня 1989 року по 05 липня 1999 року в Озерянському комбінаті залізобетонних гідротехнічних конструкцій , що знаходиться на території гарантованого добровільного відселення в с. Озеряни Олевського району Житомирської області та з 05 липня 1999 року по 22 квітня 2004 року в ДП «Олевське лісове господарство», що знаходиться в м. Олевськ Житомирської області, а з 22 квітня 2004 року по даний час працює в Державній інспекції з карантину рослин по Житомирській області на посаді державного інспектора з карантину рослин в м. Олевськ Житомирської області, що підтверджується копією трудової книжки і отримував щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області доплату до заробітної плати в розмірі 10,50 грн. з 27 вересня 1989 року по 05 липня 1999 року та в розмірі 5,20 грн. з 05 липня 1999 року по 22 квітня 2004 року та в Управлінні праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. з 22 квітня 2004 року по даний час відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які працюють на території гарантованого добровільного відселення виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат , які встановлені на час виплати, а на території посиленого радіоекологічного контролю – в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Доплата нараховується та виплачується за місцем роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати. Виплата доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не
допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежував позивача у його праві на отримання доплати в розмірі, зазначеному в ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 січня 2006 року по даний час становить:
• - з 02.09.1996 р.-15.00 грн.
• - з 01.01. 1998 р.-45.00 грн.
• - з 01.07.1998 р. -55.00 грн.
• - з 01.01.1999 р. -74.00 грн.
• - з 01.04.2000 р.-90.00 грн.
• - з 01.07.2000 р. - 118.00 грн.
• - з 01.01.2002 р.-140.00 грн.
• - з 01.07.2002 р.-165.00 грн.
• - з 01.01.2003 р. -185.00 грн.
• - з 01.12.2003 р.-205. 00 грн.
• - з 01.09.2004 р.-237. 00 грн.
• - з 01.01.2005 р.-262. 00 грн.
• - з 01.04.2005 р.-290. 00 грн.
• - з 01.07.2005 р.-310. 00 грн.
• - з 01.09.2005 р.-332. 00 грн.
• - з 01.01.2006 р.-350.00 грн.
• - з 01.07.2006 р.-375.00 грн.
• - з 01.12.2006 р. -400.00 грн.
• - з 01.04.2007 р. -420.00 грн.
• - з 01.07.2007 р.-440.00 грн.
• - з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.
• - з 01.01.2008 р.-515.00 грн.
• - з 01.04.2008 р.-525.00 грн.
• - з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
• - з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
• - з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
• - з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
• - з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів по 10,50 грн. щомісяця (35 міс. х 10,50 грн. = 367,50 грн.), тобто за період з 01 вересня 1996 року по 01 липня 1999 року, а саме:
З 01.09.1996 р. по 01.01. 1998 р. - 15 грн. х 2 х 16 міс. =480 грн.
З 01.01.1998 р. по 01.07.1998 р. – 45 грн. х 2 х 6 міс. = 540 грн.
З 01.07.1998 р. по 01.01.1999 р. - 55 грн. х 2 х 6 міс. = 660 грн.
З 01.01.1999 р. по 01.07.1999 р. - 74 грн. х 2 х 6 міс. = 1036 грн.
Всього - 2716 грн.
Таким чином : 2716 – 367,50 = 2348,50 грн., як зазначено в позовній заяві.
Також вважаю, що до стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця (57 міс. х 5,20 грн. = 296,40 грн.), тобто за період з 01 серпня 1999 року по 30 квітня 2004 року, а саме:
З 01.08.1999 р. по 01.04. 2000 р. - 74 грн. х 8 міс. = 592грн.
З 01.04.2000 р. по 01.07.2000 р. – 90 грн. х 3 міс. = 270 грн.
З 01.07.2000 р. по 01.01.2002 р. - 118 грн. х 18 міс. = 2124 грн.
З 01.01.2002 р. по 01.07.2002 р. - 140 грн. х 6 міс. = 840 грн.
З 01.07.2002 р. по 01.01.2003 р. - 165 грн. х 6 міс. = 990 грн.
З 01.01.2003 р. по 01.12.2003 р. - 185 грн. х 11 міс. = 2035 грн.
З 01.12.2003 р. по 30.04.2004 р. - 205 грн. х 5 міс. = 1025 грн.
Всього - 7876 грн.
Таким чином : 7876 –296,40 = 7579,60 грн., як зазначено в позовній заяві.
Загальна сума коштів, яка підлягає до стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області становить : 2348,50 грн. + 7579,60 грн. = 9928,10 грн.
Крім того, вважаю, що до стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця (54 міс. х 5,20 грн. = 280,80 грн.) та не враховуючи періоди отримання позивачем доплати в розмірі меншому, ніж 5,20 грн. щомісяця, тобто за період з 01 липня 2004 року по 01 липня 2009 року, а саме:
З 01.07.2004 р. по 01.08.2004 р. - 205 грн. х 1 міс. = 205 грн.
З 01.09.2004 р. по 01.01.2005 р. – 237 грн. х 4 міс. = 948 грн.
3 01.01.2005 р. по 01.04.2005 р.- 262 грн. х 3 міс. = 786 грн.
З 01.04.2005 р. по 01.07.2005 р. - 290 грн. х 3 міс. = 870 грн.
З 01.08.2005 р. по 01.09.2005 р. – 310 грн. х 1 міс. = 310 грн.
З 01.09.2005 р. по 01.01.2005 р. -332 грн. х 4 міс. =1328 грн.
З 01.01.2006 р. по 01.07.2006 р. – 350 грн. х 6 міс. = 2100 грн.
З 01.07.2006 р. по 01.12.2006 р. – 375 грн. х 5 міс =1875 грн.
З 01.12.2006 р. по 01.04. 2007 р. - 400 грн. х 4 міс. = 1600 грн.
З 01.04.2007 р. по 01.05.2007 р. – 420 грн. х 1 міс. = 420 грн.
З 01.06.2007 р. по 01.07.2007 р. – 420 грн. х 1 міс. = 420 грн.
З 01.07.2007 р. по 01.10.2007 р. - 440 грн. х 3 міс. = 1320 грн.
З 01.10.2007 р. по 01.01.2008 р. - 460 грн. х 3 міс. = 1380 грн.
З 01.01.2008 р. по 01.04.2008 р. -515 грн. х 3 міс. = 1545 грн.
З 01.04.2008 р. по 01.08.2008 р. - 525 грн. х 4 міс. = 2100 грн.
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 2 міс = 1090 грн.
З 01.01.2009 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 3 міс. = 1815 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.
Всього – 21987 грн.
Таким чином : 21987 грн. – 280,80 грн. = 21706,20 грн., а не 24205 грн. як зазначено в позовній заяві.
Кошти за ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.
Враховуючи те, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії , проживає та працює на радіоактивно забрудненій території, потребує лікування в медичному закладі, тому постанову суду слід звернути до негайного виконання в частині стягнення заборгованості по доплаті до заробітної плати з метою захисту прав позивача на соціальний захист як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186, 256 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира , Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення невиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 коштів, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 21706,20 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 9928,10 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення державне мито в сумі 220,46 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 99,28 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнений від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2010 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_1 21706,20 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2010 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 9928,10 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанова суду в частині негайного виконання стягнення зазначених сум набирає законної сили з моменту її винесення.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: