
Справа № 560/4147/19
РІШЕННЯ
іменем України
23 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому, враховуючи заяву від 19.03.2020, просить:
- визнати неправомірним та скасувати повністю рішення за № 0059655806 про застосування Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 пені та штрафних санкцій за не сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.10.2014 року по 08.02.2019 року штраф у розмірі 125,80 грн., за період з 21.01.2015 року по 15.03.2019 року штраф у розмірі 732,41 грн. та пеню у розмірі 5726,92 грн., а всього - 6585,13 грн. (шість тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять грн. 13 коп.);
- зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області вчинити дії до списання як безнадійного облікованого боргу станом на 17 грудня 2019 року зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичною особою- підприємцем ОСОБА_1 у розмірі 6585,13 грн відповідно до статті 101 Податкового кодексу України, Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1844/24376 та 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», сплачені ОСОБА_1 грошові кошти квитанцією № 0.0.1544536279.1 від 06.12.2019 у сумі 4777,30 грн. зарахувати платнику податків переплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на майбутні періоди;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області вчинити дії до списання як безнадійного облікованого боргу станом на 17 грудня 2019 року зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичною особою- підприємцем ОСОБА_1 у розмірі 6585,13 грн відповідно до статті 101 Податкового кодексу України, Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1844/24376 та 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», сплачені ОСОБА_1 грошові кошти квитанцією № 0.0.1544536279.1 від 06.12.2019 у сумі 4777,30 грн. зарахувати платнику податків переплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на майбутні періоди.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що, враховуючи положення чинного законодавства (проведення АТО/ООС) позивач з 14.04.2014 звільнений від виконання обов`язків, передбачених частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", щодо обчислення, нарахування та сплати єдиного соціального внеску. 03.04.2019 рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області нараховано за період з 21.10.2014 року по 08.02.2019 року штраф у розмірі 125,80 грн., за період з 21.01.2015 року по 15.03.2019 року штраф у розмірі 732,41 грн. та пеню у розмірі 5726,92 грн., а всього - 6585,13 грн. 06 грудня 2019 року позивачем здійснено часткову оплату в сумі 4777,30 грн. на рахунок Хмельницького районного відділу Державної виконавчої служби ГТУЮ у Хмельницькій області по нарахованому боргу з метою розблокування рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 22.01.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок до платників, на яких згідно з Законом №2464 покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції відповідно до статті 25 Закону №2464. Щодо сплати коштів у сумі 4115,73 грн. згідно платіжного доручення №7326 від 13.12.2019, то вказана сума зарахована на погашення пені та штрафних санкцій за несплату єдиного внеску згідно рішення №0059655806 від 03.04.2019.
Ухвалою суду від 12.02.2020 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Згідно сертифікату Торгово-промислової палати від 18.10.2017 за № 7852 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), засвідчено дію форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - актів тероризму на території Донецької області (м. Харцизьк), що унеможливлюють виконання ФОП ОСОБА_1 обов`язку зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у період з 20 вересня 2014 року по 20 серпня 2015 року.
Відповідно до вказаного сертифікату, позивач узятий на облік як платник податків з 21.02.2005 в ДПІ у м. Харцизьк ГУ ДФС у Донецькій області, з 20.08.2015 р. перебуває на обліку в ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Згідно з довідкою від 05.09.2018 № 0000610012, позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу (фактичне місце проживання - с.Грузевиця Хмельницького району).
28.09.2018 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 .
03.04.2019 рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 0059655806 ОСОБА_1 нараховано за період з 21.10.2014 року по 08.02.2019 року штраф у розмірі 125,80 грн. (10% до 01.01.2015), за період з 21.01.2015 року по 15.03.2019 року штраф у розмірі 732,41 грн. (20% з 01.01.2015) та пеню у розмірі 5726,92 грн., а всього - 6585,13 грн.
Відповідно до відомостей у інтегрованій картці платника податків, у позивача наявна заборгованість (недоїмка) по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі станом на 16.12.2019 - 5508,36 грн., станом на 18.12.2019 - 4708,04 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.2-4 ст. 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно ч. 6 ст. 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (редакція статті до 01.01.2015 передбачала штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).
Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст.25 Закону №2464-VI).
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (абз. 1 ч. 14 ст. 25 Закону №2464-VI).
Отже, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. За несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф та нараховується пеня, про що посадова особа органу доходів і зборів приймає рішення.
При цьому суд враховує, що указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 2 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669-VII; набрав чинності з 15 жовтня 2014 року) період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р), яке втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Аналізуючи зміст вищенаведених норм, суд зазначає, що платникам єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, надано можливість у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану не виконувати встановлені частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI обов`язки щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.
Разом із тим, Закон № 2464-VI не скасовує обов`язків платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач перебував на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція.
Так, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р (є чинним), м.Харцизьк включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з положеннями Закону №1669-VII достатньою підставою для звільнення від відповідальності за невиконання вимог щодо вчасності нарахування та сплати єдиного внеску є встановлення факту знаходження платника податку на обліку в контролюючих органах, розміщених на території проведення антитерористичної операції.
Отже, позивач звільняється від відповідальності за невиконання вимог щодо вчасності нарахування та сплати єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція.
Таким чином, враховуючи що позивач на час виникнення спірних правовідносин перебував на обліку в органі доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводиться антитерористична операція, то згідно з положеннями Закону № 1669-VII не несе фінансової відповідальності за порушення вимог Закону № 2464-VI в частині невиконання обов`язків з нарахування, обчислення чи сплати єдиного внеску.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 30 березня 2018 року під час розгляду зразкової справи № 812/292/18.
Отже, Закон №2464-VІ не скасовує обов`язків платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тільки надає можливість на період антитерористичної операції, за наявності умови перебування особи як платника єдиного внеску на обліку в органі доходів і зборів, розташованому в місті проведення цієї операції - не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач узятий на облік як платник податків з 21.02.2005 в ДПІ у м. Харцизьк ГУ ДФС у Донецькій області, з 20.08.2015 р. перебуває на обліку в ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Згідно розрахунку штрафної санкції, позивачу була нарахована пеня за наступні періоди:
- 20.10.2018-14.02.2019 - 36,12 грн.,
- 20.10.2018-15.03.2019 - 75,4 грн.,
- 21.01.2015-08.02.2019 - 1876,57 грн.,
- 21.04.2015- 08.02.2019 - 1048,19 грн.,
- 21.04.2015-14.02.2019 - 717,35 грн.,
- 21.10.2014- 08.02.2019 - 688,47 грн.,
- 21.10.2014- 14.01.2019 - 1268,54 грн.,
- 22.01.2019- 15.03.2019 - 16,28 грн.
Штрафна санкція нарахована за наступні періоди:
- 21.10.2014 - 08.02.2019 - 43,8 грн.,
- 21.10.2014 -14.01.2019 - 82 грн.,
- 21.01.2015 - 08.02.2019 - 253,59 грн.,
- 21.04.2015 - 14.02.2019 102,77 грн.,
- 21.04.2015 - 08.02.2019 - 150,82 грн.,
- 20.10.2018 - 15.03.2019 - 102,58 грн.,
- 20.10.2018 - 14.02.2019 - 61,23 грн.,
- 22.01.2019 - 15.03.2019 - 61,42 грн.
Таким чином, суд зазначає, що відповідачем частково нараховано штрафні санкції та пеню на заборгованість позивача, яка виникла у період з 14.04.2014 до 20.08.2015, а саме під час його перебування на обліку органу доходів і зборів, яке розташовано на території населеного пункту, де проводилася антитерористична операція.
Отже, рішення у цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, відповідачем також застосовано штрафні санкції та нараховано пеню після припинення перебування позивача на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася антитерористична операція, та взяття його на облік ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Таким чином, рішення в частині нарахування пені з 20.10.2018-14.02.2019 - 36,12 грн., з 20.10.2018-15.03.2019 - 75,4 грн., з 22.01.2019- 15.03.2019 - 16,28 грн. (разом - 127,8 грн.), а також штрафної санкції, нарахованої за періоди: 20.10.2018 - 15.03.2019 - 102,58 грн., 20.10.2018 - 14.02.2019 - 61,23 грн., 22.01.2019 - 15.03.2019 - 61,42 грн. (разом 225,23 грн.), є правомірним, та не підлягає скасуванню.
Отже, рішення від 03.04.2019 за № 0059655806 є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування пені в розмірі 5599,12 грн. та штрафних санкцій у сумі 632,98 грн.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідачів вчинити дії до списання як безнадійного облікованого боргу станом на 17 грудня 2019 року зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у розмірі 6585,13 грн., суд зазначає наступне.
Станом на 17 грудня 2019 року за позивачем не рахується сума недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 6585,13 грн. Зазначена позивачем сума 6585,13 грн. визначена рішенням від 03.04.2019 за № 0059655806, якому судом надана оцінка. Визнання протиправним цього рішення в частині є належним та достатнім способом судового захисту. Крім цього, зазначена сума не є безнадійною недоїмкою в розумінні наведених вище норм п.9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (зазначений закон розрізняє поняття недоїмки, штрафу та пені). Тому в задоволенні такої позовної вимоги слід відмовити.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідачів зарахувати кошти у сумі 4777,30 грн. платнику податків переплатою єдиного внеску, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.4 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно із пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податку має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також, зокрема:
- за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
- за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Отже, зарахування надміру сплаченого грошового зобов`язання повинно відбуватися відповідно до процедури, визначеної законодавством - за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника), або за зверненням позивача до контролюючого органу, а не до суду. Тому позовна вимога про зарахування платнику податків переплатою єдиного внеску сплачених коштів є безпідставною, внаслідок чого в задоволенні позовних вимог у цій частині слід відмовити.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1,3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 768,40 грн. слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - у сумі 727,21 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 03.04.2019 за № 0059655806 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування пені в розмірі 5599,12 грн. та штрафних санкцій у сумі 632,98 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 727 (сімсот двадцять сім) грн. 21 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 березня 2020 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя Д.А. Божук