
Справа № 522/6626/16-к
Провадження № 1-кс/522/4701/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2020 року Слідчий суддя Приморського районного суду міста Одеси Дерус А.В., розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Дунай Д.О. про знищення речових доказів по матеріалам досудового розслідування, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 22015000000000167 від 04.06.2015, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 305 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчим відділом УСБУ в Одеській області проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22015000000000167 від 04.06.2015, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 305 КК України.
Досудове розслідування, у вищевказаному кримінальному провадженні було розпочато ГСУ СБУ на підставі повідомлення про вчинення кримінального правопорушення № 14/10336 від 14.05.2015, яке надійшло з ГУ БКОЗ СБУ відповідно до якого зазначалося, що у період жовтня 2014 року невстановлені особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, здійснили контрабандне ввезення поза митним контролем з Республіки Молдова на територію України, в районі митного посту «Красні Окни» (Одеська обл., смт. Красні Окни), фальсифікованих спиртовмісних лікарських засобів: «фармасепт», «септил плюс» та «септол», з використанням реквізитів ПП «Віват», ТОВ «Парфумерно-косметичний комбінат «РОСО», ТОВ «Парфумерно-косметичний комбінат «Галич Арома», ТОВ «Українська фармацевтична компанія», ТОВ «Нижнєфарм», ДП «Лохвицький спиртовий комбінат» та ТОВ «ДКП».
Однак, відповідно до ст. 305 КК України контрабандою наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, або фальсифікованих лікарських засобів визначено їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.
Об`єктом злочину є здоров`я населення, а також встановлений з метою забезпечення охорони здоров`я населення порядок переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів через митний кордон України. Предметом злочину є: наркотичні засоби; психотропні речовини; їхні аналоги; прекурсори; фальсифіковані лікарські засоби.
На час внесення даних до ЄРДР та за час проведення досудового розслідування будь-яких наркотичних засобів; психотропних речовини; їх аналогів; прекурсорів; фальсифікованих лікарських засобів не виявлено, не вилучалось та до матеріалів кримінального провадження не долучалось.
Об`єктивна сторона злочину передбаченого ст. 305 КК України передбачає дві альтернативні форми дій: переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів через митний кордон України поза митним контролем; переміщення зазначених предмет через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Обов`язковою ознакою об`єктивної сторони контрабанди є місце вчинення злочину - митний кордон.
Злочин передбачений ст. 305 КК України вважається закінченим з моменту фактичного незаконно переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів через митний кордон України. Незаконне переміщення може бути здійснене шляхом як перевезення, так і пересилання зазначених предметів через митний кордон.
Підставами вважати вчиненим кримінальне правопорушення, передбачене ст. 305 КК України є наявність об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб, висновок експерта та інші обставини вчинення злочину).
У свою чергу ст. 483 МК України та п. 5 Постанови Пленуму ВС України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» визначено, що незаконним переміщенням предметів із приховуванням від митного контролю є їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що ускладнюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості.
Об`єктивного підтвердження фактів контрабандного переміщення вказаних лікарських засобі під час досудового розслідування встановлено не було, так як поставки товарів через державний кордон України здійснювалися на підставі необхідних документів відповідно до чинного законодавства України. Незаконних дій з боку посадових осіб вказаних суб`єктів господарської діяльності виявлено не було, конкретних випадків порушення переміщення товарів через митний кордон України не встановлено.
Відповідно до відповідей ГУ ДФС в Одеській митниці № 6107/9/15-32-21-01-15 від 08.10.2015 встановлено, що ввезення в Україну, митне оформлення та декларування в зоні діяльності Одеської митниці ДФС та Київської митниці ДФС лікарських засобів: «фармасепт», «септил плюс» та «септол» взагалі не здійснювалось, в тому числі і вищевказаними підприємствами. Вказані обставини підтверджуються відповідями від зазначених підприємств.
Крім того, відповідно до матеріалів кримінального провадження, будь-яких фактичних даних та доказів, які вказують на переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, або фальсифікованих лікарських засобів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, не встановлено та не отримано.
В ході досудового розслідування, серед іншого під час проведення слідчих дій за адресою: м. Одеса, вул. Ванцетті, буд АДРЕСА_1 18, вилучено наступні речі, предмети та документи, на які відповідно до ухвали слідчого судді накладено арешт, а саме:
- DVR-накопичувач марки "Dahua" c/н TZAMF26700015 з жорстким диском марки "WD" c/н НОМЕР_1 на НОМЕР_2 ;
- датчики руху із прихованими аудіо-відео-записуючою камерами із маркуванням "SWAN CAM 2508 INTRUSION DETECTOR WITH CAMERA model № 0019751", у кількості 13 штук;
- датчики руху із прихованою аудіо-відео-записуючою камерою із маркуванням "SWAN CAM B&W CCIR 0508 INTRUSION DETECTOR WITH CAMERA model № НОМЕР_3 (х)", у кількості 2 штук.
В ході досудового розслідування будь-хто стосовно повернення вищевказаного майна, зняття арешту або визнання на нього права власності не звертався.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_1 , власник нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 та проживаючий за вказаною адресою, пояснив, що виявлені датчики та відео реєстратор, є складовими частинами охоронної сигналізації, яку було встановлено приблизно у 2000 році в ході проведення ремонту у домі, хто саме її встановлював вже не пам`ятає, використовувалась як сигналізація.
Відповідно до висновків судових експертиз матеріалів, вищевказані датчики руху із прихованими аудіо-відео-записуючими камерами мають ознаки спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а DVR-накопичувач марки не має ознаки та не відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, log-файли у пам`яті відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому Кодексом порядку, на підставі яких встановлюється наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 КПК України, процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ст. 11 КК України, злочином є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом злочину. Таким чином злочином є діяння, якому властиві такі обов`язкові ознаки: діяння вчинене суб`єктом злочину, є винним, суспільно небезпечним та відповідальність за яке передбачена КК України, однак в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено відсутність події злочину, оскільки фактично будь-якої контрабанди фальсифікованих спиртовмісних лікарських засобів, тобто їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю не встановлено.
В ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, жодній особі про підозру не повідомлялось, також будь-які особи як потерпілі, їх представники чи законні представники не залучались до провадження.
30.01.2020 слідчим відділом УСБУ в Одеській області, за погодженням з прокуратурою Одеської області, кримінальне провадження № 22015000000000167 від 04.06.2015, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 305 КК України закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК України - у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення.
Прокурором вказану постановку не скасовано.
У відповідності з п. 4 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров`я людей або довкілля. У випадках, передбачених цією частиною, речові докази фіксуються за допомогою фотографування або відеозапису та докладно описуються. У разі необхідності може бути збережений зразок речового доказу, достатній для його експертного дослідження або інших цілей кримінального провадження.
Згідно зі ст. 100 ч. 9 п. 3 КПК України, у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу.
Керуючись ст. 40, п. 3, 4 ч. 9 ст. 100, ст. 171-174 КПК України, п. 29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою КМУ від 19 листопада 2012 р. № 1104, п. 35 «Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду», в новій редакцій, затвердженої спільним наказом Генеральної прокуратури України, МВС України, ДПА України, СБ України, ВС України, ДСА України № 51/401/649/471/23/125 від 27.08.2010, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Дунай Д.О. про знищення речових доказів – задовольнити.
Надати дозвіл на знищення речових доказів у кримінальному провадженні № 22015000000000167 від 04.06.2015, а саме:
- DVR-накопичувач марки "Dahua" c/н TZAMF26700015 з жорстким диском марки "WD" c/н НОМЕР_1 на 2.0 НОМЕР_4 ;
- датчики руху із прихованими аудіо-відео-записуючою камерами із маркуванням "SWAN CAM 2508 INTRUSION DETECTOR WITH CAMERA model № 0019751", у кількості 13 штук;
- датчики руху із прихованою аудіо-відео-записуючою камерою із маркуванням "SWAN CAM B&W CCIR 0508 INTRUSION DETECTOR WITH CAMERA model № НОМЕР_3 (х)", у кількості 2 штук.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: А.В. Дерус
19.03.2020