
Справа № 560/1005/20
РІШЕННЯ
іменем України
19 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України , Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України в якому з урахуванням уточнень просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави для проведення перерахунку моєї пенсії з 01.01.2019 року. Зобов`язати Міністерство соціальної політики України повідомити Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку моєї пенсії за посадою відповідною до начальника станції ЦПОСІ та КИП, з якої було мене звільнено з військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", згідно пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, з 01.01.2019 року. Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про підстави для проведення перерахунку моєї пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2017 року, до яких включити мене. Зобов`язати Пенсійний фонд України повідомити головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про підстави для проведення перерахунку моєї пенсії за посадою відповідною до начальника станції ЦПОСІ та КНП, з якої було мене звільнено з військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 „Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2017 року, з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року, до яких включити мене, та надіслати відповідну інформацію з 01.01.2019 року Міноборони згідно пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (зі змінами).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (далі - постанова №1037), якою з 01 січня 2017 року вносилися зміни до постанови №1298 та підвищувалися відповідні посадові оклади, ДКА України повідомило Міністерство оборони України листом від 23.01.2017 №297/09-К2/17 про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям , відповідно Міністерство оборони України листом від 31.01.2017 №248/3/6/312 повідомило Пенсійний фонд України.
Однак, Пенсійний фонд України листом від 16.02.2017 №4527/5223 повідомив Департамент фінансів Міноборони та ДКА України про те, що "оскільки на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено порядку проведення перерахунку пенсій, з питання щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону колишнім військовослужбовцям, які відряджалися до державних органів, установ та організацій, в тому числі до Державного космічного агентства України, розміри посадових окладів за посадами яких змінено відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 та від 18.01.2017 № 15, направлено відповідний запит до Міністерства соціальної політики України. Про результати відповіді вас буде повідомлено додатково".
На сьогоднішній день, перерахунок його пенсії з урахуванням вимог постанови № 1037 з 01.01.2017 року не проведено. Позивач зазнгачає, що звертався до відповідачів з відповідними листами про надіслання згідно п.2 Порядку №45 відповідних повідомлень до органів Пенсійного фонду для проведення перерахунку моєї пенсії з 1.01.2019 зі зміною розміру окладу за посадою відповідною до начальника станції ЦПОСІ та КНП, з якої було мене звільнено з військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037, однак отримав листи-роз`яснення, та вважає, що такі листи не є нормативно - правовими актами, вони мають лише інформаційний, роз`яснювальний характер і не повинні встановлювати правових норм, однак, з отриманням права на перерахунок пенсії з 1.01.2017, з 1.01.2018, з 01.01.2018 такий перерахунок сплачуваної мені пенсії проведено не було.
Позивач вважає, що посилання відповідачів на те, що постанова №1037 не містить положень про умови, порядок та розміри перерахунку пенсії у зв`язку із встановленням нових розмірів посадових окладів, у зв`язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку моєї пенсії і на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено умови, порядок і розміри перерахунку пенсії відповідно до вказаної постанови є безпідставними, оскільки не визначення Кабінетом Міністрів України у постанові №1037 умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій не може бути правовою підставою для позбавлення мене закріпленого у статті 46 Конституції України права на соціальний захист та перерахунок мені пенсії з урахуванням грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 21 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідачів на адресу суду не надходило відзивів протягом наданим в ухвалі строку на його подання.
Згідно ч.5,6 ст.162 КАС України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , як військовослужбовець Збройних Сил України, був відряджений Міністром оборони України для виконання службових обов`язків до Національного космічного агентства України (Державного космічного агентства України) (далі - ДКА України) із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України від 04.12.2002 №734 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас з посади начальника станції Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля (далі - ЦПОСІ та КНП) і 13.12.2002.
Згідно наказу начальника ЦПОСІ та КНП від 13.12.2002 №89 ОСОБА_1 виключений із списків особового складу.
ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач вважає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна у бік підвищення хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Позивач стверджує, що на виконання пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) ДКА України на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців, відряджених до ДКА України, щорічно повідомляло Міністерство оборони України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які відряджались до ДКА України і були звільнені зі служби з посад ДКА України, а Міністерство оборони України в свою чергу повідомляло Пенсійний фонд України.
ОСОБА_1 враховуючи наведене, звертався до відповідачів з заявами від 29.03.2019 та від 29.11.2019 про проведення перерахунків його пенсії з 01.01.2017, з 01.01.2018, з 01.03.2018, з 01.01.2019.
Однак на подані заяви отримав відповіді від Пенсійного фонду України та Мінсоцполітики в яких відповідачі повідомляли ОСОБА_1 , про те, що повідомлення з Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку військових пенсій після лютого 2018 року, не надходили.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно частин першої, другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно пунктів 7 - 9 частини першої статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України № 2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Вказаний закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.
Зазначеним законом держава гарантувала гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За нормами статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Аналіз вказаних вище положень Порядку №45 дозволяє прийти до висновку, що обов`язок повідомити головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців виникає у Пенсійного фонду України виключно після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо такого перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики.
Суд встановив, що повідомлення про підстави перерахунку від Мінсоцполітики до Пенсійного фонду України не надходило, а тому у Пенсійного фонду України були відсутні підстави для повідомлення територіального управління Пенсійного фонду зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про підстави для подальшого перерахунку пенсії позивача відсутні.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі постанова № 704).
На виконання постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі постанова № 103), якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
З наявних в матеріалах справи належних доказів суд встановив, що для реалізації виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб" позивачу був проведений перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.
Як вже зазначалось, пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно Порядку № 45 чітко визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, відповідне міністерство (відомство), мало повідомити Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, а той - свої територіальні управління.
Суд зазначає, що обов`язок скласти відповідні списки та направити їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виникає у Головного управління Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
А оскільки від Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надходило повідомлення про підстави перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії у відповідача не було.
Доказів зворотного матеріали справи не містять та судом не встановлено.
Стосовно позовних вимог що стосуються Міністерства соціальної політики суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що питання щодо прийняття рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.
Як зазначалось вище, розміри грошового забезпечення військовослужбовців було підвищено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та на виконання якої Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Позивач у позовній заяві не заперечує того факту, що йому здійснено перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови №103 у зв`язку підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців згідно з Постановою №704.
Разом з тим після прийняття Постанови №103, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, яким було визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, не приймалось, і відповідно, підстави у Мінсоцполітики для складення та направлення повідомлення про проведення перерахунку пенсій, обчислених за нормами Закону № 2262-XII до ПФУ були відсутні.
Суд зауважує, що пунктом 2 Постанови №45 передбачено, що юридичним фактом для виникнення обов`язку Мінсоцполітики здійснити повідомлення ПФУ про наявність підстав для перерахунку пенсій є саме прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій. Крім того, законодавство не передбачає обов`язку для відповідачів по справі прийняття будь-якого управлінського рішення, позаяк правовою підставою для перерахунку пенсії є саме рішення Кабінету Міністрів України.
Суд звертає увагу, що позивач не оскаржує бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не прийняття рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на те, що Мінсоцполітики виконано обов`язок щодо надіслання до ПФУ повідомлення про наявність підстав для проведення у 2018 році перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262-XII, на підставі Постанови №103, та при цьому Кабінетом Міністрів України, у подальшому, не приймалося рішення про проведення перерахунку таких пенсій, а тому суд не має достатніх підстав для зобов`язання Міністерства соціальної політики України повідомляти Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", та пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з 01.01.2019 року.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що у спірних відносинах відповідач діяв відповідно до вимог законодавства та з дотриманням критеріїв, наведених у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому правові підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач не довів протиправність бездіяльності відповідачів, натомість доводи відповідача свідчать про безпідставність позову.
У відповідності до вимог статті 139 КАС України при відмові у задоволенні позову судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10,м.Київ,01023 , ідентифікаційний код - 37567866) Пенсійний фонд України (вул. Бастіонна, 9,Київ 14,01601 , ідентифікаційний код - 00035323)
Головуючий суддя О.П. Шевчук